| KsfNksf a întrebat:

Interesant acest Harry S. Truman, nu? V-ați întrebat vreodată: "Ce procent din totalul voturile le-a primit Truman când a candidat"? Răspunsul e categoric: NICIUNUL! După ce Roosevelt a murit la 12 aprilie 1945, Truman a devenit președinte câteva ore mai târziu. Nu tu alegeri, nu tu stres. Patrioții americani se folosesc de penibila scuză: "Era război pe-atunci, nu era timp de alegeri". Dar Truman a fost președinte până în '53! Războiul din Coreea a început numai în 1950; n-au avut timp americanii să facă niște alegeri în 5 ani? Al Doilea Război Mondial s-a încheiat la câteva luni după ce Truman a preluat mandatul, deci americanii au avut timp să organizeze alegeri (plus că nu se purtaseră lupte pe teritoriul american, deci n-aveau nimic de reconstruit și în noiembrie se puteau pune pe alegeri, zic eu). Nu zic că Truman n-a aplicat Planul Marshall (lucru benefic pentru economia Occidentului dar nu și pentru a noastră, căci Moscova a interzis României să ia parte la Conferința de la Paris) dar e interesant că unul din cei mai adorați președinți americani a ajuns la putere fără să fie ales, fără să-l voteze nimeni. Un caz similar s-a petrecut la 19 septembrie 1881 când președintele american James A. Garfield a fost asasinat iar în locul lui a venit vicepreședintele său, Chester Arthur. Fără alegeri, fără voturi, cum a crăpat Garfield a venit Chester să se așeze pe tron. Vi se pare corect? Ce război mai aveau americanii în 1881 de nu puteau ține alegeri?
Și mai frustrant e modul în care funcționează sistemul de vot american: contează ce zic și votează cei din Consiliul Electoral, nu poporul. Un caz foarte recent și supărător sunt alegerile de la 8 noiembrie 2016 în care democrata Hillary Clinton a obținut 48, 20% din votul popular (Trump abia a atins un 46, 10%) dar totuși ea a fost învinsă de adversarul său republican care obținuse majoritatea la voturile electorale. Adică nu contează ce zice poporul, contează ce zice Consiliul. În opinia voastră asta se mai poate numi democrație? Nu cumva așa ceva se numește oligarhie ori aristocrație?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Dacă ar fi tot așa la noi, nu ar fi ajuns președinți nici unul din cei de după 89.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se numeste democratie, nu s-a numit niciodata iar America nici n-a fost gandita sa fie democratie. America e republica.