| troleibuz a întrebat:

Intr-o cafenea am auzit fara sa vreau o discutie intre niste barbati de aproximativ 40 de ani. Unul a spus ca ia vitamine, iar ceilalti au inceput sa rada de el. Cel cu vitaminele a inceput sa se apere. Sa spuna ca are o alimentatie buna insa tot nu se simte bine. A pus accentul apoi pe faptul ca el consuma multa carne... si restul insistau ca nu e nimic barbatesc in a lua vitamine.

Consumul de carne te face barbat? Barbatii nu iau vitamine? Ce parere aveti?
Este prima data cand aud asemenea idei...
A sunat ca o discutie Dana Budeanu. Credeam ca Dana Budeanu e un personaj...

13 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Trebuia sa le zici alora care radeau "pasaricilor, foarte multe alimente au vitamine, acum va puteti baga mana pe gat linistiti''. Nu am ce comenta mai mult pe subiect, traim intr-o tara de analfabeti functional, nu prea e de ras.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Amuzant.
Nu, nu trebuia să facă cum ai zis tu. Nu poți să te bagi în discuția unor străini care se întâmplă să fie pe lângă tine cu „păsăricilor".
Și se zice analfabeți funcțional, nu funcționali.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Merci de corectare, madame Hecate. Ar fi putut si el sa rada de aia, nu e nimic gresit in a te baga in seama cu strainii mai ales cand ai ocazia sa-i corectezi sau macar sa le explici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Ce am spus eu e că e greșit să te bagi în seamă cu străinii în felul în care ai spus tu că ar fi trebuit să se bage în seamă, nu că ar fi greșit să te bagi în seamă cu străinii.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu am considerat pana acum cuvantul "barbatie" ca ceva aparte... caracteristic strict anumitor persoane. Cu atat mai putine prin atribuirea de obiceiuri sau alte cuvinte, cum ar fi mancatul de carne, sa nu planga sau alte lucruri de genul.

Consider ca aceste lucruri pot fi facute de oricine, si nu ar putea sa faca pe cineva mai putin barbat decat este. Dar avand in vedere ca o mare parte din lume... creste cu o anumita mentalitate inca de mici copii, nu prea se poate schimba asta ulterior. Daca parintii lor nu le-au explicat aceste lucruri, sau daca se adauga si deducerile lui privind restul lumii, atunci asta este... este strict parerea lui.

Sau hai totusi sa zic, ca o problema mai grava decat sa se ia cineva de altcineva ca nu ar fi "barbat" este sa creada ca aceste conceptii ale sale sunt singurele adevarate.

| SilentRain a răspuns:

Organismul uman are nevoie de vitamine, minunata societate cu clasicele prejudecății inutile și prostești
Că și cum ai zice că Nurofen este strict pentru femeii..., nu-i judec atât sunt capabili sa înțeleagă

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu, consumul de carne nu te face barbat. Nu are nicio legatura una cu alta.

Dar si cu vitaminele trebuie avut grija. In primul rand trebuie sa ai o dieta sanatoasa si sa faci sport zilnic si abia apoi sa iei niste vitamine daca e 100% nevoie.

| CostinAlamariu a răspuns:

Tu insuti esti român. Felicitari, te-ai jignit singur. Nu prea te duce mintea se pare...

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pe tine nici atât, crede-mă. Nu fi atât de sigurwinking

| CostinAlamariu a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Nu stiu daca realizezi dar daca esti un strain care vorbeste limba romana si te plangi de romani e mult mai penibil. Țara pe care o urăști cu atata ardoare te-a forțat sa îi inveti limba. Noi te dominam si tu esti frustrat din cauza asta. Plangi mai departe dar nu uita ca plangi în română.

| CostinAlamariu a răspuns:

Vad ca am atins o coarda sensibila bee

Unde scrie în Biblie ca sa fii rasist e un păcat? bee

Si de ce vorbesti asa urat? Esti pe jumatate țigan de vorbesti ca la usa cortului? bee

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu e nici moral schizofrenicule sa fi rasist, și reflecta ca tu nu ai primit nici o educație, ca ești un om de rahat, o ființa abjecta supusa unor traume peste care nu o trecut. Eu ieri tocmai laudasem un user Rrom, am sesizat ca e diferit, asta reiese ca nu ii bag pe toți în aceeași oala cum o faci tu cu Țiganii, capisci? Fiindcă te dai creștin dar tu ești un schizofrenic, adică te contrazici singur, un creștin adevărat nu e rasist, nu urăște pe nimeni, și ii tratează pe toți la fel, nu marginalizeaza o categorie de persoane, ești un pseudo-creștin asta ești, un fals ordinar, un ipocrit. Normal ca te înjur dacă te dai fanatic dar tu ești un mincinos @heraclit, dacă nu erai ipocrit nu te atacam sa știi! Tu spui de mine ca urăsc aceste nații când și tu o faci la fel! Despre ce vorbim nasolule?
Ți-am zis când o sa îți moara cineva drag din familie o sa vezi cât ești de retardat, nu se va întâmpla acum poate, dar mai târziu cu siguranță, sau poate vei fi chiar tu victima doctorilor, și sper sa fii, ca să îți dai dai seama cât ești de idiot si neinformat.
De fapt eu am atins o coarda sensibila, tu te regăsești printre analfabeți și cocalari. Tu nu ești roman, tu ești un comunist, fascist și spălat pe creier de media, trăiești într-o psihoza și nu realizezi acest lucru, ca asa sunt psihoticii ei au propria lor realitate. Ignore și nu uita, ești un sclav în propria Tara, mănânci hrana de export, nu mâncare bio, pupai în dos pe romanii care te tratează în Tara ta ca pe un cobai, un sclav fără drepturi depline, o sa vezi ca Tara asta va fi controlata de interlopi, deja unii fac ce vor ei și își permit sa abuzeze orice le ies în cale fiindcă sunt mana în mana cu cine crezi rahatule? Cu politicienii tai romani!

| Jus7t a răspuns:

Proști cu spume.