| sayWhaaat a întrebat:

Intreb din pura curiozitate, mai e cineva ca mine, care iarna, si pana la un punct, chiar si toamna, abia e "functional"? Deci din Noiembrie pana in Martie intru intr-o stare in care parca doar visez, fac tot pe autopilot si din Martie mi se reia viata de parca nimic nu s-a intamplat. In lunile alea devin asa de sec, apatic, plictisit si plictisitor, sincer va spun nici macar nu am amintiri din timpul iernilor, de parca in Noiembrie imi pune cineva "pauza", si mi se da "play" abia in Martie laughing

Am mai auzit de boli precum depresia de iarna si ca majoritatea oamenilor sunt afectati mai mult sau mai putin, dar nu observ asta in jurul meu, poate pentru ca nu pot resimti decat trairile mele, dar sincer ma uit la prietenii mei si nu vad sa le pese sau sa-i afecteze asa tare.

Sunt curios de voi, puteti impartasi experientele voastre.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Lipsa vitaminei d, vezi de suplimente de vit d

| sayWhaaat explică (pentru RAY):

Am luat timp de 3- 4 luni 2000 ui de vitamina D in fiecare zi si iarna trecuta, si iarna aceasta, care din fericire e pe terminate, pot sa spun ca nu m-a ajutat cu nimic. Poate sunt necesare doze mai mari, habar n-am.

| RAY a răspuns (pentru sayWhaaat):

Fructe,legume,carne, sport, somn 8 ore, apa 2l, vezi apoi, metidatie

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dap, sunt convins ca mai sunt. Adica foarte convins.

Nu e cazul meu, dar ca raspuns la intrebare, da, sigur mai sunt multe persoane cu aceasta experienta happy

| Rihhana1 a răspuns:

Iarna hibernezi, primavara iti revii.
Toamna apare astemia de toamna, corpul de adapteaza noilor schimbari climatice de temperatura.