| anonim_4396 a întrebat:

(Intrebare nerecomandata)
Veganismul - empatie sau ipocrizie?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Unde e ipocrizia in a sta acolo?
Sau nu la locuitorii din Vegas se refera "vegan"? big grin
O sa cred ca este empatie, atunci cand:
- NU vor mai avea dentitie omnivora;
- NU curea din porc la ceas, fusta, pantaloni, izmene;
- NU genti sau posete din crocodil, / alte toale din piele de orice;
- NU casmir, mohair, orice alta lana, si niciodata matase din viermi sau paianjeni;
- NU perle sau altceva din os (Domnesc ori nu);
- Vegan cu caine / pisica animal de companie, imi pare sacrilegiu!
Ce pisica sanatoasa mintal nu mananca leustean?
Inchei cu propunerea ca toate noile medicamente sa NU mai fie testate pe animale ci pe vegani, iar acestia sa aprecieze la justa valoare umanista urarea crestina:
"Paste Fericit!"

P.S. Extras din Catehismul veganilor:
NU mai omorati tantarii!

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Eu ma refeream la veganii aceia care mai ca ti-ar scoate ochii si la propriu, nu numai la figurat pentru ca nu ai fost in stare sa intelegi niste link-uri de pe YT sau FB in care se explica foarte clar ca ei sunt niste persoane sensibile si empatice si tu doar o bestie fara inima.
Ei nu o sa aiba niciodata curea din porc si nici haine de lana.
Pisici pe care le abuzeaza hranindu-le cu mancare vegana au, dar dupa mintea lor vegana asta nu e abuz, e dragoste de alte animale, altele decat pisica lor.
Carne nu mananca pentru ca animalele sufera, dar nu isi pun intrebarea cate animale mor pe campurile acelea unde se cultiva legumele. Pe langa tratamentele chimice care isi fac treaba, tractoarele, combinele si tot felul de alte masini agricole omoara o gramada de pasari, iepuri, soparle, broaste, insecte si alte animale care nu imi vin acum in minte. De ce mananca veganii legume daca stiu ca au murit animale pentru ca ele sa ajunga la ei in farfurie? Ei care nu ar folosi niciodata ceva care a fost produs prin suferinta animalelor. Poate pe YT nu scrie despre chestiile astea si de aia.
Eu daca m-as duce la bunicii mei din Romania si le-as spune ca sunt niste criminali fara suflet, pentru ca mananca oua de la gainile din curte si ca degeaba mangaie vacile de fiecare data cand merg in grajd si ca stau mai mult pe afara decat in casa ca sa nu le lipseasca nimic si sa aiba grija de ele in schimbul laptelui, pentru ca asta e exploatare inumana, nu o sa imi ceara link-uri de pe YT ca sa ajunga si ei intelepti ca mine. Nu pentru ca sunt ignoranti, dimpotriva.
Oricum, sunt multe alte chestii care ma deranjeaza la veganii aceia care se cred superiori fata de cei care nu sunt vegani, dar in primul rand faptul ca isi consuma o gramada de timp si energie in legatura cu veganismul si te-ar toca toata ziua, daca ar putea, in legatura cu suferinta animalelor, dar cu suferinta altor oameni nu mai sunt asa de empatici, pentru ca nu e la moda.
Le pasa ca oaia sufera ca i se ia lana si ei nu o sa poarte haine din lana niciodata, dar nu le pasa deloc ca poate smartphone-ul lor a fost fabricat prin expoatarea unor copii de 10 ani din Asia, asa ca il folosesc fara problema sa umple internetul de filosofia lor vegana.
Asa cum nu le pasa de legatura dintre sclavie si bumbac care inca mai exista in unele locuri, sclavii aceia sunt oameni asa ca nu conteaza ca sunt exploatati, hainele de bumbac sunt vegane.
Vacile sunt stresate (chiar si alea care cresc in ferme de lux, cu muzica, saltele si aparate pentru masaj), dar oamenii aceia care lucreaza aproape toata ziua pentru cativa banuti, ca sa profite ei de nu stiu ce fructe exotice, nu merita empatia unui vegan, pentru ca aia sunt animale umane.

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai linistit, si eu tot la NoName m-am referit. big grin

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Pe internet sunt destui vegani noname care ori n-au oglinda, ori nu o folosesc.
In viata reala nu cunosc decat o persoana cat de cat apropiata care e vegana si e chiar normala, poti sa ai discutii cu ea fara sa te bata la cap cu chestii despre veganism si mai ales sa stai linistit cu ea la masa si sa mananci mancare care nu e vegana fara sa iti fie teama ca o sa te scuipe sau o sa iti toarne farfuria in cap.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu are dreptul de a se considra superior si ai foarte mare dreptate in acest articol.Nimic nu e bun ce este dus la extrem.Cumpatarea in toate. Pina la urma conteaza sa traiesti cu multumire sufleteasca si omenie nu sa scoti ochii la celalat ca tu esti mai deosebit ca el. Daca lui ii face bine sa fie vegan sa faca acest lucru cu modestia cuvenita fara a face tam tam din asta, sa se bucure daca le face bine acest mod de a trai si sa lase pe altii sa aleaga ce le face bine si ce nu in aceasta viata.

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai putin...
Ma ard "evaluarile" "eronat" si "nefolositor"! rolling on the floor
Asa este, pe internet exista astfel de vegani dar aici pe "dark web" exista numai una, de care vad ca va temeti si sa-i spuneti pe nume, evocand disparitia unuia zis Gogu Filantropul sau ceva de genul...

Propun ca administratia TPU sa-i faca femeii un "buton" care sa trimita in raport textul standard: "Mama lu' tata lu' TPU,..."cutare"...m-a facut obtuza!", iar noi sa ne vedem de carnuri. big grin
CE altceva sa discuti aici despre vegani?
Vezi vreunul? happy
Zi buna.

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Neah, n-are de ce sa-mi fie frica, asta ar fi deja prea de tot big grin
Referirea la Gogu Veganu era doar o chestie ironica, el stia ca o sa moara rapid de fiecare data sub rotile masinii de voturi (dar tot a avut rabdare sa renasca de vreo 7 ori intr-o duminica ploioasa si plictisitoare).

17 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Intrebarea e nerecomandata poate pentru cei cu "sange verde" si sistem nervos cazut la pamant. =)
Acum, as putea sa le dau crezare acestor vegani, cand vorbesc despre empatie, doar daca si-ar face bagajele si ar pleca prin lume sa salveze animalele pe cale de disparitie.
Cat despre ipocrizie, nu cred ca se pune problema, pentru ca asta ar insemna sa masheze un adevar. Dar ei sunt convinsi de faptul ca ceea ce spun ei este cat se poate de real, si fara drept de apel.
Si ca argumente aduc niste sf-uri de pe Youtube, de-ti sta mintea-n loc. Adica, niste filme facute la comanda, poate chiar de unii carora le-a venit ideea in timp ce infulecau o pulpa de berbec.

| Drimmero a răspuns:

Ynwa se va mai 'auzi' pe aici dupa intrebarea asta,, cormorane?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Nu stiu ce sa zic. Gogu Veganu a fost executat pentru mult mai putin de atat. Pur si simplu a facut cateva postari pe teme vegane (n-a apucat prea multe, ca a avut viata scurta de fiecare data), fara sa jigneasca pe nimeni. Poate vina lui a fost ca i-a facut pe unii vegani de pe aici sa aiba impresia ca e doar o caricatura a lor, ori poate singura lui problema a fost ca il chema Gogu.
Oricum, eu am pus doar o intrebare, nici macar nu mi-am dat cu parerea deocamdata.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Vedem sentinta si apoi ne dam cu parerea!

| gemeni6226 a răspuns:

Optiune.

| Clorox a răspuns:

O alegere pe care n-ar trebui s-o judeciwinking

Răspuns utilizator avertizat
| syd a răspuns:

Nefolositor
eronat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prostie.
Desi ipocrizia e o ramura a prostiei.

| Kuroo a răspuns:

Prostie.