| anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea mea e legata de comert:locuiesc intr-un cartier aproape de oras unde este un singur magazin si acela e deschis doar cand vrea proprietarul si are preturi asttronomice "mic ex coca cola 2 l -7 lei'nu merge ...si nu are rost o mare investitie pentru ca e ff aproape de oras dar ma gandesc sa deschid un mic chiosc 4mp in care sa am exact ceea ce vrea clientul bauturi racoritoare, alcoolice tutun si paine si sa pun un adaos destul de mare pentru ca oricum cealalta pers care are cun ziceam ca are mag.are preturi enrm de mari.eu vreau sa-mi fac pfa.si acum intrebarile mele sunt:cat adaos pot pune la tutun? eu vreau sa bag in magazin doar produsele mai sus amintite pentru ca stiu foarte bine ca si la celalalt magazin doar astea se cumpara fff bine problema este ca deschide doar cand vrea.si eu vreau sa intru cu preturi mai mici si sa deschid non stop. pot folosi un chiosc curat dar nu ff in tot cu noile cerinte? pot lua pe pfa de la furnizori marfa cu plata la30 de zile. cel mai important pentru mine e ca detin chioscu si nu vreau investiti pot primi autorizatia? am vazut ca sunt sute de astfel de choascuri... ce ceva aparte care ma avantajaza de genu"vanzarile in standuri tarabe chioscuri nu necesita conditii deosebite... spuneti-mi va rog tot ce stiti despre astfel de comert taxe etc pentru pfa.si daca pe carte de munca imi scrie ca sunt lucrator comercial pot sa-mi fac pfa fara sa maiam calificare de comerciant. e destul sa scrie asta pe carte?

3 răspunsuri:
| adeana a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi sa vorbesti cu un avocat sau o firma care intermediaza infiintarea de firme sau PFA.

| yuly_6695 a răspuns:

Ia legatura cu o firma care se ocupa cu asa ceva, acte, aprobari, totul.
Tu trebuie doar sa ii platesti.
Cat despre celelalte intrebari toate le gasesti pe net.

| ghem a răspuns:

Priveste situatia in nuante de rozhappy vei fi salvatorul celor care locuiesc in zonahappy nenea rau va avea competitierolling on the floor let the games begin. sfat: du te la primarie si intreaba, apoi la un avocat sa aflii ce autorizatii iti trebuie si eventual cu protectia consumatorului.