| anonim_4396 a întrebat:

Italiana sau spaniola? Care limba este mai usor de invatat? ( ma refer la gramatica). Care imi va folosi mai mult in viitorul apropiat? ( vreau sa studiez afara si sa lucrez in tarahappy )

Răspuns Câştigător
| Laya a răspuns:

Eu le-am invatat pe amnandoua. Ce-i drept, spaniola de la telenovele (deci, nu am intrat in gramatica foarte mult si s-o invat detaliat), iar italiana o invat la scoala. Sincer, sunt frumoase ambele si sunt si usoare. Personal, spaniola mi se pare mai usoara confused. Gramatica italienei e putin mai incurcata...(zic eu?!)big grin

3 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Italiana este foarte usoara, insa spaniola este mult mai vorbita pe glob!

| AndutzaAndu a răspuns:

Mie spaniola mi se pare mai ușoară (de vorbit, de la telenovele..., că la gramatică nu prea știu, dar nu cred că e așa de greu la gramatică).

| Anet a răspuns:

Mie personal mi se pare mai usoara spaniola + ca e si mai utila avand in vedere ca daca stii spaniola stii si portugheza in raport de 80 %.