| StrongHeart a întrebat:

Iti iubesti aproapele? Dar dusmanii?
Credeti ca a iti ierta dusmanii este un lucru folositor?

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poate nu chiar "iubire", dar pace in raport cu toti, da happy

| Mosotti a răspuns:

Daca ierti dusmanii inseamna ca le dai ocazia sa te dusmaneasca sau sa-ti faca rau iar, e cea mai tampita chestie sa ierti dusmanii, nu ai cum ierta pentru ca aia nu e o greseala, ala e un sentiment permanent care persista, tot ce poti sa faci e sa NU ierti, sa tai comunicarea cu ei, si sa ii opresti sa-ti faca rau, atat.
Ierti daca omu a gresit, nu cand nu a gresit si e altceva.

| Celcestietot a răspuns:

Iubești ce merge bine, nu? Nu este folositor să îi ierți dacă nu se schimbă, nu are niciun rost.

| SilentRain a răspuns:

Nop,aproapele poate fi oricând un pousibil trădător, deci mai ușor cu iubirea
De iertat, iert dar nu uit niciodată big grin
Ii ador pe dușmani :*

| Dandinelle a răspuns:

Da, cred ca teoretic nu e nimic de iertat, ci mai mult de acceptat prezentul. E alegerea ta cine-ti e dusman sau nu dupa cum te comporti cu persoana respectiva, ai optiunea in cele mai multe cazuri sa iesi din peisajul lor. Pe langa astea uiti sa te concentrezi pe tine. De ce un dusman se numeste dusman? Un dusman ajunge sa-ti arate si alte fete ale tale, alte sentimente decat un apropiat. Dar sentimentele alea de la cine vin de fapt? Tot de la tine.
Pana la urma si iertatul si "imi pare rau" sunt de cele mai multe ori semne de punctuatie, nu actiuni.

| Dana2103 a răspuns:

A te ierta pe tine ca nu esti pe placul tuturor nu ti este folositor?

| EntertainYou a răspuns:

Prin iertare ne referim mai mult prin a nu le purta ranchiună și a ne umple timpul din sculare in culcare urând pe cineva.
Asta nu înseamnă că e scuzabil dacă cineva ți-a greșit grav și probabil te-ar mai abuza daca ii oferi sansa.
E perfect normal sa ai si "dusmani". Dar tine-i departe. Asta e tot.

| StrongHeart explică (pentru EntertainYou):

Nu e scuzabil, dar ierti sa persoana in cauza pentru binele comun, asta vreau sa zic.