| anonim_4396 a întrebat:

"Iubire" și "dragoste" sunt sinonime totale, așa-i? happy

28 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Deloc. Cum ar suna "indragoste-te de aproapele tau ca de tine însuți"?

| RAY a răspuns:

Are ca rezultat dezamagire ambele

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Au?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Da

| Drimmero a răspuns:

As fi tentat sa spun ca sunt acelasi lucru dar ma gandesc ca iubirea e acceptarea calitatilor si defectelor, duce mai spre o obisnuire fata de partener/partenera, pe cand dragostea e mai degraba indragosteala, flacara aia de inceput, zvacnirea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu. Si sper ca era ironie aia big grin

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Nicio ironie de data asta. big grin

| Mosotti a răspuns:

Pai te iubesc inseamna ca am dragoste pentru tine, sunt indragostit de tine cum ar veni. Sunt cam sinonime.
Desi si la familie zici ca ii iubesti deci tot ca ai dragoste fata de ei doar ca nu se numeste ca e si indragosteala, atata tot.

| SilentRain a răspuns:

Cele mai frumoase iluzi

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Partea frumoasă e că, deși sună a iluzii, nu sunt iluzii... happy

| Nemessys a răspuns (pentru SilentRain):

Iluzii? detaliaza.

| Nemessys a răspuns:

Nu.

iubire- intelegere, acceptare, empatie, sustinere din toate punctele de vedere, INTELEGERE, respect, incredere, crestere impreuna si libertate.

dragostea - acea supa de emotii si de hormoni pe care-i simti cu o anumita persoana.

Poti iubi o persoana si fara sa simti dragoste fata de ea, dar invers nu PREA se poate. Zic nu PREA deoarece mai sunt persoane care vor doar sa le fie satisfacuta nevoie de atentie, afectiune etc. chiar daca nu iubesc acea persoana.

Iubirea fara dragoste este prezenta la relatiile de prietenie. 2 persoane sunt apropiate, au incredere una in alta, se sustin, se respecta dar nu fac acel schimb de emotii, chiar daca sunt de sex opus.

nu exista iubire fata de parinte, amic, prieten, profesor, sau mai stiu eu ce. Exista doar iubire... simpla. Ce o relatie de cuplu are in plus, in comparatie cu celalalte, este doar dragostea.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

După spusele tale, iubire e și ce simte o mamă când își vede pentru prima oară puiul...cum să nu existe emoție?
...Și cred că tu confunzi dragostea cu atracția fizică.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia este mai mult fericire.

Nu o confund deloc. Cand cineva te ia in brate si iti place acea emotie, nu prea te intereseaza de la cine vine (adica daca persoana aia este urata sau frumoasa), atat timp cat iti ofera. happy Sunt multe persoane care mai scad din pretentii doar ca sa primeasca afectiune.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Nemessys):

Este chiar invers. Mi-e drag de tine, dar nu te pot iubi.

| Nemessys a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Simpatie

| CostinAlamariu a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragostea este oarbă, iubirea este rațională.
Dragostea ignoră defectele, iubirea le înțelege și acceptă.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu, e prea riscant să aprob big grin

| anonim_4396 explică (pentru Florin9Florin9):

Avântă-te! Fii bărbat! big grin

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

A făcut Nemessys partea grea deja big grin

| anonim_4396 explică (pentru Florin9Florin9):

Și nu pui și tu umărul să îl ajuți? big grin

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se descurcă văd big grin și trebuie să fiu un duel corect 1 vs 1 big grin

| Jus7t a răspuns:

Doar dacă porți prezervativ.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Și fără nu merge? big grin

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi place cum gândești.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

cool

| BecSpart a răspuns:

Hmm. Iti dau un exemplu. Poti sa iubesti o pisică, un prieten, un membru al familiei, etc. Totuși nu te poti îndrăgosti de un prieten sau un animal. Adică poti dar. Intelegi tu. Dragostea e mai mult decât iubirea. Sunt praf (ಥ ͜ʖಥ)