| anonim_4396 a întrebat:

De ce cuvintele dragoste, iubire si amor nu sunt sinonime perfecte?

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Pentru ca nu au mereu acelasi sens.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Este ca și cum ai spune că nu toate ciorile sunt ciori.
Unele sunt corbi, altele ciori, altele stăncuțe.
Seamănă dar totuși au unele diferențe, de nuanțe.

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Nu sunt deloc sinonime perfecte.
Dragoste este un cuvant polisens ce face referire la mai multe lucruri. Dragostea fata de o persoana, fata de natura, fata de un hobby. Iubirea este sentimentul dintre doi oameni, iar amorul este iubirea pusa in practica happy daca intelegi.De aceea nu sunt sinonime perfecte.Insa la dragoste se poate incadra ca sinonim iubire, dar nu si amor.
Te salut,
Adrian!

| dragodana a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Salut! Bravo! Tu meritai fundita.Un raspuns mai grozav nici ca puteai sa dai. Vorbesc serios.Subscriu la raspunsul tau.

| DanielCibu a răspuns:

Sunt sinonime perfectewinking