| yuhu a întrebat:

Joc fotbal de fix 1 un de zile. Sunt atacant, am 1, 70 ( o detenta destul de bunicica), am un sut foarte puternic, o viteza foarte foarte buna, am forta mare atat in abdomen cat si in picioare ( de aici si viteza mare).

Dar am o problema. Ma pierd total in fata portii, nu stiu ce sa fac, sunt total confuz. As vrea sa ma calmez dar imi este tema ca voi fi certat dupa meci, cand gresesc mingea toata lumea simt ca sare pe mine.

Niste sfaturi baieti...va implor.am nevoie.MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| naf29 a răspuns:

Salut, frate eu am fost portar, am facut 8 ani de zile, si iti spun din experienta de portar, noi(portarii) daca atacantul scapa singur cu noi ne ducem direct spre tine, in general spre minge. Tu ca si atacant trebuie sa fii cu o fractiune de secunda mai iute decat portarul sa dai mingea de la picior si de cele mai multe ori el te va agata si va fi penalty. A doua varianta ar fi sa incerci sa driblezi portarul sau daca nu sa sutezi pe poarta, oriunde dai pe poarta va fi in proportie de 90% gol, doar daca dai in portar nu ai sa dai gol si atunci il faci pe el mare, gadestete poarta are 7m portarul are maxim 1. 9 deci ai unde sa dai, nu sta cu frica ca te cearta cineva daca traiesti cu frica si emotii nu faci nimic, incearca sa te "distrezi" pe teren sa nu iti fie frica de nimeni si nimic. Mult succes pe viitor.

2 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Problema, mai certat esti cand eziti si nu fructifici, trebuie sa-ti invingi obligatoriu aceasta stare emotionala si de prejudecata. Ai un handicap, nu esti sigur pe tine si pui inainte esecul, este total gresit, trebuie sa crezi cu sfintenie in fortele tale altfel in momentul cand esti la modul real stapan pe situatie in teren si nu gandesti asa iar mintea ta judeca ce se va intampla dupa nu vei face nimic.Concentreazate asupra momentului si scopului indiferent de urmari si ai incredere maxima in tine, numai cine incearca castiga.Toti mari fotbalisti ai lumi cand au fructificat au fost aplaudati cand au ratat au fost fluierati, asumati asta si curaj. Succes.

| yuhu explică:

Naf, respect frate. Vreau sa te cunosc.