| Ionutszu a întrebat:

Jucam un joc in copilarie, trebuia sa arunci cu pietre in niste conserve ( 3 de obicei) ce stateau stivuite. Cum se numea acel joc?( sau in regiunea voastra cum se numeste)

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Castel.

| Drimmero a răspuns:

Castel parca, daca imi mai aduc bine aminte.

| Drimmero a răspuns:

Scuze, nu-i castel,, ala era cu caramizi, nu cu conserve.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca numai la voi se juca lumea cu conservele, La noi era 7 pietre una peste alta, dadeai cu mingea in ele, sa darami apoi fugeai, ca era unu care arunca cu mingea dupa tine. In timpul ala altcineva trebuia sa se duca sa aranjeze pietrele si sa nu fie prins sa dea ala cu mingea in el, ca iesea afara. Cand reuseam sa punem pietrele la loc, tipam 7 pietre si se punea tot ala. Cate odata tipai 7 pietre si in timpul ala cadeau, nu erau chiar pietre drepte, si daca te turna ala cu mingea, te scotea afara laughing

| wpetterssone a răspuns:

Eu nu am jucat acest joc și nu am auzit de el.

| Ştefania1989 a răspuns:

Eu stiu de 9pietre pui 9 pietre, 9conserve, orice si arunci cu mingea de la o distanta relativ mare