| Catalion a întrebat:

La bonuri sau tichete de masa se da rest la magazin daca se depaseste pretul cu un bon?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu se dă rest, eventual te pune să mai achizitionezi ceva până la valoarea tichetului. Dacă depășește valoarea tichetului de masă, mai scoți câțiva lei din buzunar.

| Catalion explică (pentru floresdemayo):

Se poate cumpara cu bonuri si altceva in afara de ce se mananca, de exemplu, servetele, sapun?

| floresdemayo a răspuns (pentru Catalion):

În mod normal, se spune că bonurile de masa pot fi utilizate exclusiv doar pentru achizitionarea produselor alimentare. Îți arăt legea:

Art 14 din LEGEA 142/1998, interzice salariatului:

- Solicitarea și/sau primirea unui rest de bani la tichetul de masă pe suport hârtie, in cazul in care suma corespunzatoare produselor alimentare solicitate este mai mică decat valoarea nominala a tichetului de masă,
- Utilizarea tichetelor de masă in magazine, unitati, piețe de orice fel, care NU vând produse alimentare.
- Utilizarea tichetelor de masă pentru achizitionarea altor produse decat cele nealimentare.

Sunt și magazine, care pe lângă alimentele pe care intentionezi sa le cumperi, acceptă să achizitionezi și produse nealimentare. Fiecare casier/vânzător o face pe riscul lui. happy

3 răspunsuri:
| StalkerSoul a răspuns:

Nu se da rest