| FreddieM a întrebat:

La câtă intimitate (privacy) credeți că ar trebui să aibă dreptul un partener?
Cheers

5 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

La câtă vrea ea.
De ce ar trebui să-i gestionez eu intimitatea ei?
Nu sunt adeptul relațiilor de care "să trag" și să mă forțez să o fac să meargă, să mă străduiesc eu să-i corijez ei comportamentele aiurea (dacă are așa ceva), sau alte tâmpenii.
O relație merge, atâta timp cât merge, cât oferă satisfacții amândurora, cu alte cuvinte atâta timp cât face viața frumoasă ambilor parteneri.
Altfel... dacă nu merge, înseamnă că ți-ai ales prost partenera/partenerul și nu ai alte variante decât să o iei de la capăt.
Asta ca să nu ajungi la concluzia că ești într-o relație toxică după ce apar copii.

| Drimmero a răspuns:

Toti avem nevoie de spatiul nostru personal, de momentele alea in care pana si partenera devine locul 2 si ai nevoie sa faci altceva decat sa stai bot in bot cu ea toata ziua, e sanatos pentru relatie, daca ii oferi si ei spatiul ei relatia va merge, daca stai sa o controlezi sau sa ii interzici ceva, fii sigur ca din curiozitate o va face, e grav daca ajunge sa ascunda ceva de tine de teama ca o certi sau ca ii faci scandal, e un prim pas ca relatia e pa-pa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La câtă simte el nevoia.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La cata isi ia.
Daca esti intr-o relatie cu cineva, nu inseamna ca ai dreptul sa intri peste el in baie, sa-i faci program sau sa ii umbli in lucruri. Cand vrei ceva intrebi, ca si cum ti-ar fi doar amic.

| oglindasultanului a răspuns:

Cand dormi cu el in pat, te simti/abtii si tu in preajma altora, ai deja unul la nevoile alea. Dar culmea, ca tocmai cei care au relatii, hartuiesc pe ceiallti cu jocuri si mai le sunt si acceptate. Femeile maritate nu-s insultate cand "fa te dai la altul", lui ii place are corp, o insulta p-aia care nu-i place corpu fiind deranjant pur si simplu de prezenta, face ditamai circul. (... ) Asa, revenind la subiect, daca nu dormi cu el, gandeste-te cum sa ajungi, lasa grija ca "ce face".