| GeorgeMihai a întrebat:

La câți km se schimba mecanicul de locomotiva și aici mă refer la distanțe de genu București N - Arad?

Da fundă!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De obicei, se schimba la centrele regionale prestabilite, atat locomotiva, cat si personalul trenului.
Dupa o pauza, personalul se intoarce la statia de origine, iar locomotiva este revizuita si trimisa spre o alta cursa sau inapoi.

| GeorgeMihai explică (pentru Bula):

Nu are cum sa se schimbe locomotiva de indata ce ea va merge cuplata de vagoane pana la destinatia stabilita. Mecanicul stiu ca se schimba dar nu stiu la cati km, ca sunt convins ca doar nu o rezista o zi si o noapte de la Bucuresti la Arad.

| Bula a răspuns (pentru GeorgeMihai):

Ba da, se schimba.
Daca te uiti pe mersul trenurilor, iti poti da seama, unde sta trenul minim 10 minute.

| Salontanul a răspuns (pentru GeorgeMihai):

Depinde. Uneori se schimba si locomotiva. Exemplu: Baia Mare-Bucuresti. Locomotiva se schimba la Cluj-Napoca si la Brasov. Stiu asta pentru ca circul des pe aceasta ruta.

| GeorgeMihai explică (pentru Salontanul):

Oricum de la Arad e aceiasi locomotiva.

| Salontanul a răspuns (pentru GeorgeMihai):

Concluzia: raspunsul tau nu se potriveste pentru ca in alte parti nu este la fel.

| GeorgeMihai explică (pentru Salontanul):

Am crezut ca este cineva care stie exact cum merg treburile pe ruta asta, dar m-am inselat in privinta asta.

| Salontanul a răspuns (pentru GeorgeMihai):

Am vorbit acum cu un var al meu si mi-a spus ca nu se schimba locomotiva numai mecanicii. La Cluj se schimba deoarece se trece de la locomotiva cu motorina la cea electrica.