| Deita a întrebat:

La fel cum stim ca pamintul e rotund, stim ca si Biblia e cartea cartilor? vreau multe ideii sa aflu de la voi. Multumesc.

11 răspunsuri:
| Ben. a răspuns:

Pai, in Biblie nu prea se reflecta ca pamantul e un geoid si multi au fost pusi la foc lent pentru asemenea afirmatii... dar observ cu placere ca oamenii au progresat.admit ca pamantul e rotund.deita de evolutionism nu vorbim. ca riscam sa fim excomunicati.

| Ben. a răspuns:

Cartea scrisa de Dumnezeu...hmmm...pot sa ma indoiesc?

| alecs871 a răspuns:

Pana la jumateatea secolului al XIX-lea Pamantul era considerat un elipsoid sau un sferoid de rotatie dupa care a fost introdus termenul de geoid, forma geoidului se poate schimba datorita schimbarii vitezei de rotatie.
Biblia sa fie cartea cartilor? Asta poate daca te gandesti la desenele alea de acum vreo 10 ani de pe tele7abc parcahee hee

| edoru a răspuns:

Sa-ntleg si eu, ca-s prost azi. Nu tot ce exista (pe pamant) este imperfect si propus purificarii spre prea promisa si incerta mantuire? Nu asa sustine, fara strop de argument, "cartea cartilor"? Astfel, nu este biblia insasi imperfecta? Nu este pamantul insusi lipsit de rotunjime?

| 31957319 a răspuns:

Pamantul e turtit la poli si bombat la ecuator.
Iar Biblia nu este cartea cartiilor pentru toti.
Altii au Coranul, iar altii vad ca au prostii in cap.

| scumpikkk a răspuns:

"BIBLIA"ramane Cartea scrisa de Dumnezeu prin slujitorii sai, indiferent de pregatirea lor profesionala. Ea nu s-a schimbat, nu se schimba, nu se va schimba, numai noi putem schimba nivelul de intelegere al ei, prin studiu meditatie si mai ales RUGA. Numai ca in ziua de azi, multi dintre noi, nu avem timp s-o citim.Totusi Biblia trebuie
studiata

| scumpikkk a răspuns:

Cartea scrisa de D-zeu prin slujitorii sai, Ben.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine te-a mintit ca pamantul e rotund? Biblia, cartea cartilor? Nu stiu, mie mi-a placut mai mult Trilogia lui Sienkiewicz. Acolo, macar nu venea apocalipsa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-nseli. Pamintul nu-i rotund ci putin turtit la poli. Si asta datorita fortei centrifuge. Doar stii ca se invirte in jurul propriei axe, de asta avem nopti cu stele mirifice si zile superbebatting eyelashes tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"El sta in scaun deasupra CERCULUI pamantului; pe locuitori ii vede ca pe lacuste; El intinde cerul ca un val usor si il desface ca un cort de locuit." Isaia 40, 22

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Dezmierdandu-ma pe ROTUNDUL pamantului Lui si gasindu-mi placerea printre fiii oamenilor." Pildele lui Solomon, 8:31