| Anomim2025 a întrebat:

La locul unde lucrez sunt foarte mulți câini maidanezi.

Sunt nevoit mereu să chem pe cineva din firmă să mă ia pentru că îmi este frică de câini.
Cu aparatul de ultrasunete nu merge că sunt foarte bătrâni.
Ce pot să fac în această privință? Nu vreau să devină o obișnuință să chem pe cineva mereu...

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Du-te la psiholog, căci problema e la tine! Nu e normal să fie fugăriți, răniți și omorâți toți câinii din lume, pentru că tu te temi de ei. Din câte vezi, nici homofobilor nu le-a ieșit figura, decât în zone înapoiate rău. Lucrează cu psihicul tău, învinge-ți fobia! Când vei înceta să-i privești pe câini ca pe dușmani, vei scăpa și de frica, și de impulsuri violente. Sănătate!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Toti îți recomandă diverse arme ca să te aperi de ei, dar cu mâncare ai încercat?

Vorba aceea, când poți avea un prieten, de ce să ți-l faci dușman?!
Tot la fel și cu câinii...
Măcar o săptămână, du-le zilnic, niște mâncare care ți-a rămas de la prânz sau de la cină. Împarte-o tuturor. O să îți devină cei mai buni prieteni. O săptămână ți se pare mult?

| Freya1 a răspuns:

Si uite de asta oameni sunt muscati si fugariti de caini.Dau cu pietre, ii sperie cu sunete, ii fugaresc cu pari.Nu mai suntem in evul mediu.
Incearca sa te obisnuiesti cu ei.Nu te uita la ei si nu lasa emotiile de frica sa te invaluie deoarece ei simt.Cainele ataca cand simte ca esti om rau, ca te temi, sau vrei sa ii ataci asa ca evitai. Daca te miroase unul lasa-l, nu face miscari bruste si du-te incet in drumul tau ca se vor obisnui cu tine si tu cu ei treptat.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu te mai uita la ei ca nu ar trebui sa te muste daca tu esti relaxat mergi fara frica.

| kar1GaNNN a răspuns:

Pur si simplu treci pe lângă ei fara sa te uiti in ochii lor. Câinele care latră nu mușcă. Aia trebuie sa suni la poliție sau la protecția animalelor pentru ai prelua si pentru a le găsi un adăpost. E datoria lor.

| cristi202 a răspuns (pentru kar1GaNNN):

"Câinele care latră nu mușcă". Nu e chiar asa. Ciinele cel mai vocal din haita, acum o luna, m-a muscat. Daca l-as vedea din nou, sa fie el cu haita lui, l-as "musca" eu acum.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Un pistol cu electrosocuri rezolva cauza; am constatat inclusiv la urs. banuiesc a fi unda electromagnetica din timpul scanteilor

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

@ am observat ca are efect chiar la 30-40 de metrii

| AwGenetix a răspuns:

Ia-ti un pistol cu gaz si bile din sticla. pe urma o sa te bucuri cand vei întâlni caini vagabonzi. oricum, nu trage niciodată spre cap, e suficient corpul. nu vrei sa omori, doar sa-i pui pe fuga.

nota: pentru cei care vor sari in sus, aparatori de caini. nu va obosiți, mi fix in pensula de astfel de pareri.