| Joker3134 a întrebat:

La pompieri e chiar așa ușoară meseria?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte usor.
E o nimic toata sa cari echipament de 30 kg pe tine in timp ce intri in cladiri cu temperaturi de 200-300 grade si iti cad lemne arzand in cap in timp ce vezi corpuri carbonizate. Foarte usor.

31 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cine te-a mintit? Crezi ca este un joc pe calculator? Ca pompier iti risti viata in fiecare moment.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu? Normal ca nu.

| Wr3nch a răspuns:

Da, mai ales cand pica o grinda in flacari peste tine si mori.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Hahaha! Chiar ca esti idiot. Ti-o tot repet. La pompieri este cea mai grea armata.

Răspuns utilizator avertizat
| AnastasiaK a răspuns (pentru Joker3134):

Nu te da afara, dar uneori mai ajungi sa lucrezi cateva sute de ore in plus pe luna ca l-a mancat in c*r pe Arafat, iar daca esti pozitionat prea sus si apare o situatie gen Colectiv, mai intri si in proces si esti suspendat din functie cativa ani ca sa iasa ăl de mai sus (a se citi Arafat) basma curată. Din cand in cand mai dai la lopata la inundatii sa ajuti localnicii care stau pe margine si rad de tine. Ocazional mai si mori, dar na, detalii...totul e bine daca nu te da afara, nu?

| siriusblack98 a răspuns:

De unde le scoți mă frate? Că și pe aia de infirmiere o dădeai la modul că este lapte și miere. La fel și cu armata. Tu nu ești deloc hotărât pe o meserie sau doar întrebi din simplă curiozitate? Nu este deloc ușoară meseria. Sunt antrenamente ca și cele de armată iar să te lupți cu focul și cu urmările dezastrelor naturale de toate felurile nu este deloc ușor.

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns (pentru Joker3134):

" Fac și ei puțin sport din plăcere câteodată (...) Si repet nu ai intervenții mereu " crezi tu treaba asta. Eu am un prieten de familie care este pompier și când aveam vreo 17 ani voiam să devin și eu. Mi-a zis tot ce este de făcut și cam la ce trebuie să mă aștept. Dar dacă tu le știi pe toate atunci fie ca tine.

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns (pentru Joker3134):

Man, pompierii au intervenții aproape zilnic. Cînd nu au intervenții, fac simulări cu niște antrenamente aproape la fel de dificile ca misiunile reale. Unii au impresia că intervin doar la incendii. Nimic mai fals. Intervin și la inundații, și la accidente rutiere pentru descarcerări sau altele, cutremure, dezatre provocate de furtuni gen copaci prăbușiți, proteste și altele.

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns (pentru Joker3134):

Eh...e aproape de pensionare, s-a obișnuit, munca grea o pasează colegilor noi. Pentru el oricum nu mai contează.

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns (pentru Joker3134):

" Și cutremure n a mai fost unu de 40 ani " sunt zilnic în diverse regiuni ale țării dar nu toate provoacă distrugeri masive ca cel din 77. La proteste de regulă intervin doar dacă este nevoie în situații dificile. Un molotov, un incendiu, răniți. Pentru că trebuie să facă și pe paramedicii până la sosirea ambulanței. Și oricum de regulă unde este un protest, sunt și pompieri. Trebuie să stea în zonă.

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns (pentru Joker3134):

Eu îți pot zice numai din punctul meu de vedere. Ție poate să ți se pară altfel decât ușoare. Operator reach truck, paznic, traducător, arhivar, ambalator, operator introducere date, antrenor de fitness, profesor de sport, curier (deși discutabil la anumite firme pe anumite mașini), model videochat (pe asta sincer aș încerca-o).

| AnastasiaK a răspuns (pentru siriusblack98):

Si când sună câte o babă că s-a blocat pisica în copac...te rog nu uita de pisici în copaci!

| siriusblack98 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Tai pisica și dai jos copacul. Eu așa aș face ca pompier.

| AnastasiaK a răspuns (pentru siriusblack98):

Eu sincer le admir răbdarea oamenilor ăstora... pisicile ca pisicile, dar nebunii ăia de se urcă pe bloc și stau câte 6-12h. Păi eu cred că i-aș ajuta să ajungă jos fix pe cale pe care nu trebuie laughing

Legat de ce ai zis cu pisica, va urma un răspuns, dar în privat.

| siriusblack98 a răspuns (pentru AnastasiaK):

" Legat de ce ai zis cu pisica, va urma un răspuns, dar în privat. " mă înjuri pe privat? rolling on the floor

| AnastasiaK a răspuns (pentru siriusblack98):

Logic, doar nu-mi permit public, cum s-ar zice "sunt o doamnă, ce **** mea" big grin

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Eu zic sa taci, ca numai prostii vorbesti. Daca nu stii ce se face in armata, de ce mai versi laturi?
Daca n-ai fi prost ai intelege ca este de ajuns sa iti cada odata grinda in cap ca sa mori, nu de mai multe ori.
As vrea sa te vad si pe tine facand "putin sport" timp de 6 ore pe zi cu echipament de lupta pe tine. Majoritatea militarilor sunt luptatori, nu lucratori de birou. Un luptator se mentine prin antrenament permanent.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Tu cunosti programul lor? Da, sunt supraponderali unii, care lucreaza la birou. Dar pentru asta trebuie sa ai cultura, nu prostie ca tine in cap. Jandarmii au regim militar. In toate structurile munca este compartimentata. Munca de birou, munca de teren si formatiuni luptatoare. Tu crezi ca un criminalist bun are timp sa se antreneze ca un luptator? Dar nici nu-i trebuie conditie fizica prea buna. Sau unui finantist! Sau la logistica. Dar toti acestia au de lucru pana peste cap. Dar unul ca tine care nu judeca si nu cunoaste fenomenul isi da cu parerea. Ca ai cap, minte ce-ti mai trebuie.
Si iti mai repet: munca acestora este nenormata.
O spun pentru prima data: media duratei de viata a pensionarilor din aceste categorii este cu 5 ani mai scazuta decat a celor din viata civila. In aceste categorii de persoane este cel mai mare procent de bolnavi de diabet datorat stresului. Chiar daca nu faci nimic, dar stai 12 ore in cazarma determina stres marit.
N-am vrut sa scot in evidenta aceste lucruri, dar prostia din capul tau ma obliga.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Prostia ta.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Tocmai una dintre restrictii este ca militarii nu au voie sa aiba afaceri.

Răspuns utilizator avertizat
| Alex2k1 a răspuns:

Nu este ușoară, nici examenul nu este foarte ușor, anul acesta o să încerc și eu, aș fi încercat și anul trecut însă nu eram pregătit pentru traseu așa că am amânat și m-am băgat la o facultate, ăsta este visul meu, vreau să îmi dedic inima și sufletul pentru a face bine oricât de rău îmi va fi, sper doar sa trec cu bine de examene