| fanmichaeljackson a întrebat:

La scoala multi prieteni isi bat joc de mine ma injura etc... vreau sa nu isi mai bata joc de mine, iar daca ii spun lu diriga fac pe nevinovatii iar diriga ii crede pe ei, iar daca ii bat ma spun lu diriga care o suna pe mama va rog raspundeti-mi

Răspuns Câştigător
| biBBi a răspuns:

In ce clasa esti? daca in ciclul 5-8, asta, cred`ma, e normal... nu cred ca ar trebui sa iei in seama toate faptele lor, oricat de rele ar fiwinking

14 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Cu siguranta nu-ti sunt prieteni daca isi bat joc de tine, cel mai bine ar fi sa-i ignori si de mine si-au batut joc, i-am ignorat si m-au lasat in pace sau incearca sa-i filmezi cu camera ascunsa, pune pe cineva sa filmeze si arata-i directoarei, mai bine la directoare, unii isi bat joc de altii fiindca ei sunt diferiti de ceilalti si de aceea isi bat joc fiindca nu se integreaza, dar fi tu insuti si lasa-i ca o sa se sature.

| gaga_5261 a răspuns:

ACeeai nu sunt prieteni care isi abt joc de tine, care te injura. Sunt niste copii prost crescuti. Incearca sa vorbesti cu ei explica-le ca te deranjaza ...cu bataia in ziua de azi se rezolva laughing Ai grija de tine happy

| mcrenma a răspuns:

Cel mai bine: ignorai! O sa-si dea seama singuri ca sunt batuti in cap si o sa se plictiseasca sa faca misto de tine. Gaseste-ti o prietena buna (sau daca ai) mai sfatuieste-te cu ea despre asta. E o obisnuinta pentru colegii de clasa sa isi aduca injurii unul altuia. Iar asta da dovada de lipsa de creier.

Răspuns utilizator avertizat
| DuțuAlex a răspuns:

Uite, zile parintilor ca isi bat niste colegi joc de tine, daca nu vrea sa vorbeasca cu doamna diriginta, ii spui mamei tale ca o sa-i bati si sa nu fie surprinsa cand o sa o sune doamna diriginta.si sa-i injuri paia si apoi sa ii bati, sa le dai un voleu la **** si apoi pumni in ficat si niste pumni in gura.Bafta!

| tweety_8071 a răspuns:

Nu le asculta pe ele. da-le-n bot cat poti de tare sa vezi dupa o batuta cum se linistesc.tongue

succeswinking
:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul` rand, daca sunt prieteni nu isi bat joc de tine, evetual colegi.Pai depinde si ce varsta ai, ai putea sa vorbesti cu parintii tai sa vina sa discute cu diriginta, pentru ca esti satul de faptul ca isi bat joc de tine si te injura. Incearca sa vorbesti cu diriginta in particular, nu cand sunti toti colegii de fata ca sa se apere. Roag`o sa gaseasca o solutie ca esti de`adreptu` enervat de comportamentu` lor.

Bafta`, sa fi iubit! :*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Areti foarte bine acolo in poza palaria este faina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nui baga inseama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

stiu asas copii din ziua de azi

| teousza a răspuns:

... in primul rand, aia NU se pot numi prieteni. in al 2lea rand, NU LE RASPUNDE! evitai, nu ii baga in seama, pentru ca vor inceta. succes!

| gigel1593_1460 a răspuns:

Aceasta e o problema comuna

1.Generalizare:

1.1.Sa nu iti inchipui ca doar tu ai problema asta.
1.2.Este firesc sa suferi pentru asa ceva (un om nu poate fi considerat patetic pentru ca pune la suflet asa ceva.)

2.Cauze:

2.1.rea vointa
2.2.interese necomune sau chiar paralele
2. 3. ii ierti prea mult (colegii tai isi inchipuie ca pot face chestia asta la infinit)
2.4.colegii nu te inghit (suporta), vor sa pleci cu orice pret.

3. Ce trebuie sa faci?

3. 1. daca vezi ca nu merge cu binisorul, riposteaza.
3. 2. daca ai lasat "legea avantajului" (ex.nu ai ripostat pe loc), gaseste-ti un colt in care sa ii administrezi pedeapsa.
3. 3. daca simti ca nu mai rezisti, fa-le hatarul si muta-te!

Am observat inca din clasa a 6-a ca nu ii pot calma fara riscul sa am nota scazuta la purtare.In clasa a 7-a (adica in prezent), testez riposta.Si intr-adevar; un dobitoc m-a lovit in *** si ce era de facut? Ia sa ii intorc eu serviciul urzicatului astuia! Si l-am batut de l-am tumefiat. Dar domnu diriginte a primit vestea si m-a amenintat cu scaderea notei la purtare la 8.Eu consider ca am procedat corect, ce naiba. Daca am fost lovit fara motiv si am rationat cand am raspuns cu aceeasi moneda, inseamna ca am procedat corect, astfel incat nu mi se poate reprosa nimic.Si de atunci tot o tin incontinuu, vesnic nelinistit cu privire la nota la purtare. Daca voi incheia cu 10, scot tricoul de pe mine in semn de bucurie. Daca nu se intampla asa, voi contesta nota la purtare si sunt 80% sigur ca scaderea notei la purtare ar fi o decizie luata aiurea.