| BUBULINA a întrebat:

La voi in casa cine e cocosul?
barbatul sau femeia?big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fapt real; la noi in moldova cind o gaina face ca un cocos i se taie capul pentru ca se spune ca face a rau.Acuma cu sotiile nu stiu dar eu spun ca, in chestii minore, casnice,(trebuie detergent, cumparat aia, ailanta pentru casa)hotaraste ea dar in chestii mult mai importante parerea mea sincera este ca nu-i decit o mare prostie sa o lasi sa hotarasca singura.

14 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Mama laughing
Ea hotaraste de cele mai multe ori.big grin

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In familia mea nu exista nici cocos nici gaina, hotararile sunt luate in comun, asta inseamna comunicare intre membrii familiei, fiecare prezinta punctul lui de vedere, argumenteaza si de comun acord se alege varianta cea mai plauzibila.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Într-un cuplu nu se pune problema, cine e cocosul, daca vrei sa ai o casnicie fericita. Baza relatiilor este comunicarea,, respectul, dragostea care îi uneste pe cei doi. Cei doi trebuie sa se aprecieze unul pe celalalt sa fie sinceri. Nu banii sau cine munceste mai mult dicteaza in casa, daca este aceasta mentalitate exista pericolul aparitiei discutiilor contradictorii care duc la neintelegeri si chiar la ratarea casniciei.

| Leea1234 a răspuns:

Puicuta...adica eu!
ca mai am pana ajung gaina...sunt inca tanara!
dar sa stii, ca mai tin cont si de parerile cocosului... dar ultimul cuvant il am eu!

| Dan a răspuns:

Intr-o familie serioasa nu este sef sau sefa ci doua persoane la care se adauga al treilea sau al patrulea membru, toti au de spus cate ceva, asta este adevarata familie.

| Psihoyounger a răspuns:

Eu sau sora sau mama si tata? laughing

La cine te referi?

Psihoyounger

| alexdop21 a răspuns:

Eu...big grin

Pana la urma cocosul, de obicei, este persoana care aduce cei mai multi bani in casa, dar la mine, nu exista nici cocos nici gaina, pentru ca orice hotarare e luata in familie si toata lumea are un cuvant de spus!

| lily09 a răspuns:

Pai depinde de situatie....cine da mai mult cu ciocul...hahahahahaha

| nimeni_3927 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa fie egali cu totii. Atunci nu ar mai exista asa multe comflicte intre membrii familiei

| zemantex a răspuns:

Eu n-am cocosi sau gaini unde stau. happy

| carlita_4462 a răspuns:

Depinde cine se scoala primul... :-))

| ingerulnegru a răspuns:

Mai nici unul pentru orice decizie ne sfatuim, si daca e o situatie in care el e expertul el hotaraste, daca iii de teritoriul meu eu decid

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cine ai canta barbatului de dimineata?"vezi nesimtitule poate diseara mai vi beat sau ajungi dupa miezul noptii"
Femeia...nu?happy

| miky_1817 a răspuns:

Cred ca nu ar trebui sa existe o astfel de intrebare, de ce trebuie sa existe cineva mai sus? nu putem fi egali si sa ne intelegi ca atare? cel putin intr-o casa unde trebuie sa convietuim, intre sot si sotie ar trebui sa existe intelegere si nu intrebari din astea...multa bafta!