| anonim_4396 a întrebat:

Lamuriti-ma si pe mine va rog! Vreau sa trimit cuiva o suma de bani prin posta-romana, mandat online si am cautat pe pagina lor si am gasit urmatorul ex de formular http://www.posta-romana.ro/......online.pdf
ideea e ca nu inteleg. eu ca expeditor trebuie sa imi scriu datele complete, iar el ca destinatar nu are decat numele si oficiul? ca nu mi se pare logic,
Daca ati trimis prin asa ceva v-as ruga sa imi dati detalii despre trimitere, daca doar atat trebuie completat.

2 răspunsuri:
| Baton a răspuns:

Tu trebuie sa completeti toate datele tale deoarece posta romana inregistreaza toate aceste "tranzactii" pentru bilantul anual.in fine chestii mai complicate.
probabil nu ai observat ca trebuie si adresa lui. iar daca nu trebuie poate cauta ei prin servere si gasesc persoana respctiva...
sau tu te referi la ce primeste el acasa?
acolo da are doar numele tipul coletului si oficiulk de la care sa ridice coletul/banii...mai mult afla cand ii ridica.

| larousee a răspuns:

Eu m`am referit strict la mandat online, am fost pana la urma, am intrebat personal. doar numele/prenumele, nr de tel si of postal trebuie, exact ca in imagine. ma surprins, dar vedem daca ajung banii in regula