| anonim_4396 a întrebat:

M-ati dezamagit. Dintre atat de multi oameni prezenti pe acest site, care pretind ca sunt dispusi mereu sa ajute, au ramas doar 4 care chiar vor sa faca asta? Sunteti dispusi sa ajutati, dar doar cu cate un raspuns...Eram sigura ca se vor strange foarte multi oameni si vom merge cu totii sa donam sange. Poate va veti mai gandi dupa ce vom merge noi.
Cat despre ceilalti (Flav, stefan, contessa si ruxy), va voi trimite cate un mesaj privat pentru a ne alege o zi. Vom face apoi o adresa de hi5, unde vom posta poze... poate ni se mai alatura lume.
Sunt oameni pe site care doneaza sange de mai mult timp si mai sunt cei care nu pot dona datorita greutatii sau a unor boli... Dar suntem noi, ceilalti, care nu am donat niciodata si cred ca trebuie sa facem primul pas...
Si acum, intrebarea...Cine ni se mai alatura?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Donarea de sange este un gest umanitar si se poate face doar de persoanele cu o stare de sanatate foarte buna, precum si de cei care n-au avut boli hepatice, malarie, HIV, SIDA. De aceea este important ca atunci cand mergi sa donezi sange, sa declari acest lucru, pentru a se cunoaste antecedentele tale, privind starea de sanatate si bolile care ar putea sa pastreze in organismul tau virusul declansator, chiar daca tu te-ai vindecat, pentru ca in acest caz, nu-i faci nici un serviciu celui (ei) care va primi snagele tau. Eu, de exemplu, am avut malarie in copilarie si nu pot sa donez sange. Dar atunci cand sotul meu a fost operat cu tumoare la creier, a trebui sa fac ros de sange de grupa B RH pozitiv si am apelat la toate cunostintele si membrii de familie, care au putut sa doneze, pentru ca altfel clinica nu-l opera pentru ca nu avea sangele necesar.
Initiativa ta este laudabila si cred ca exista multi oameni de bine printre userii TPU si vei gasi persoane care vor fi gata sa ti se alature. Eu iti doresc sa ai succes si cred ca este bine sa fim atenti si la nevoile celor din jurul nostru, nu doar a celor pe care le are fiecare dintre noi ca individ.
Solidaritatea umana este una dintre putinele calitati care ne deosebesc de necuvantatoare si cred ca, daca esti sanatos si poti dona, este un lucru bun si laudabil sa-l faci. Mult succes si multa sanatate tuturor.

23 răspunsuri:
| Pho3nix a răspuns:

Eu stiam ca trebuie sa ai 18 ani ca sa donezi sange.thinking
E adevarat?

auran
| auran a răspuns:

Imi pare rau Adina, eu as dona cu placere dar am avut hepatita si nu as putea ajuta pe nimeni... sper totusi sa reusesti sa strangi cat mai multi "buni samariteni"... o zi placuta

| Gabry a răspuns:

Daca am 12 ani pot dona sange?
Din cate am vazut, cred ca nusad!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ce nu stiu toti este ca donarea de sange este benefica si pentru donator. Sangele se regenereaza foarte repede si cel proaspat regenerat este mai curat, mai tanar. Limitele de greutate si varsta sunt normale si sunt impuse de lege, evident ca o persoana de 80 kg are mai mult sange decat una de 50 kg, mult mai fragila, pentru care pierderea de sange poate duce la probleme medicale. Nu uitati ca dupa ce donati e binevenita o friptura de porc sau vita si un pahar de vin rosu. In dimineata respectiva nu trebuie mancat inainte, si cu ocazia asta se fac si analize. Si o repriza de vitamine e binevenita dupa.

@adina Nasoala fobie, sangele reprezinta o parte importanta din corpul tau. Dar nu e obligatoriu sa te uiti la eprubeta daca nu iti prieste, trebuie dar sa vezi ca se respecta regulile de igiena si in rest nici o grija.

| JackieSue a răspuns:

Daca e asa cum spune Dmnonik cu trebuie sa ai 60 de kg, eu am 50 big grin si nici nu suport sa vad sange :S

| Elly4all a răspuns:

Buna, te inteleg si as vrea sa va ajut dar sunt minora si nici nu am greutatea necesara..immi pare rau, succes in continuare!

| marry a răspuns:

Eu stiam ca trebuie sa ai peste 18 ani ca sa poti dona sange...asa e?

| cristi27 a răspuns:

Si eu vreau sa vin sa donez sange alaturi de voi, de unde santeti? este o initiativa f frumoasa din partea voastra, cu sangele pe care il vom dona puteam ajuta destui oameni, si acum cand scriu aces mesaj mi-a venit o idee.Chiar daca nu santem din acelasi oras, vom merge vom dona sange si daca faceti hi5 unde postati poze cu treaba asta, voi trimite poza prin mess, ce zici ar merge? astept raspunsul tal te pup papa

| cristi27 a răspuns:

Eu sunt din hd

| cristi27 a răspuns:

Eu am sa merg la galati in concediu prin 27, poate reusesc sa iau legatura cu flav si cu ceilalti din galati si sa merg cu ei, ar fi super

| fzcsm a răspuns:

Daca esti din Oradea trimite-mi un msg privat cu ora la care sa merg la donat sange.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De unde esti sa vad daca pot?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt din Mures, dar ne strangem mai multi din acelasi oras. Flav se va ocupa de Galati, cred.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga mea, am avut o experienta nefericita in aceasta privinta...am fost sa donez sange pentru o fetita - despre care aflasem printr-un mail - ca se afla internata la Fundeni...intamplarea s-a terminat fara donare si cu mine nervoasa, facand sesizari la MS, DSP, Autoritatea Nationala pentru Protectia Pacientilor... M-am scarbit! Vezi ca trebuie sa ai peste 60 de kg, altfel nu accepta... e in functie de toanele celor de la respectivul laborator!
In plus, e de ajuns ca ai amintit oamenilor de un gest minunat...nu trebuie sa-i tarasti la locul faptei, cine are constiinta o va face discret si sigur!
Spor iti doresc, tie si prietenilor tai!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Dmonik, trebuie sa ne adunam ca sa iasa ceva...Eu spun ca voi merge sa donez de un an si tot aman...Imi pare rau ca ai avut o experienta neplacuta.Eu am fost pentru ceva analize la centrul de donare si era foarte draguta lumea pe acolo. Voi insista sa facem asta, pentru ca sunt sigura ca vom reusi.
@cristi27, exact asta spuneam si eu, cu pozele, etc.Ne stragem mai multi din acelasi oras, iar daca nu mai este nimeni pe site din orasul tau, dispus sa doneze, iti stragi cativa prieteni si mergeti impreuna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu as vrea sa te ajut, dar am o fobie pentru sange.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uf Adina, nu te supara asa usor, unii au donat fara sa le spuna nimeni, dar e frumos din partea ta, sper sa se mobilizeze mai multicei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer si eu as vrea sa donez, dar am sub 18 ani straight face si sincer iti spun ca imi e frica de ace (am lesinat de 5 ori din cauza acelor laughing ) as veni... dar nu pot...si sunt tot din mures...straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda.cand o sa realizati ceva.atunci sa ziceti...
Nici daca puteam, nu ma aluturam[minorii nu pot dona].
De ce? Pentru ca nu exista organizare si toate promisiunile astea sunt in van.
Corectati-ma atunci cand veti realiza ceva, pana atunci sa n`au nimic happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Delight, iti voi trimite un mesaj privat de indata ce realizam asta.Multumim pentru incurajari si pentru increderea acordata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am mai donat si n-am niciun stres sa o mai fac. Nu-mi place tonul santajist al intrebarii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@furni, nu vad nici un ton santajist in intrebare. Fiecare citeste cum crede... Am mai postat o intrebare in legatura cu acest subiect si nu am primit multe raspunsuri, de asta am reamintit.Nu e nici o tenta de santaj, era doar un strigat mai mare de ajutor.

| Allondra a răspuns:

Oamenii din ziua de azi nu mai ajuta pe nimeni.Sunt foarte increzuti si vor totul doar pentru ei si nu e bine.
Iar eu ma bucur pentru. tine ca vrei sa aduni oameni ca sa doneze sange, pentru. ai ajuta pe altii.Asa trebuie, nu trebuie sa iti pierzi increderea.Continuaa :d!