| Julifer92 a întrebat:

Salut!
Acum 12 ani in urma, mai donam sânge ocazional și primeam niste bonuri undeva la 60 lei valoarea lor plus alte beneficii, 50% transport, niste analize, in fine ......ideea este că am văzut din greșeală o campanie de donat sânge,gen aceeași bani primește omul dacă donează!

Sunt ofticat pentru că e aceeași sumă după atâta timp, sincer sunt in afară de multi ani și stau bine cu banii, dar frate, dă-o dreacu de treabă!

Pare mai mult că un of, ce am scris dar știe cineva de ce nu se oferă aceeași sumă după atâta timp? Ofer fundă

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

In strainatate cică nu primesti nimic și uni tot donează, ideea e ca cică omul e empatic și ii pasa de aproapele lui care poate e pe moarte, ideea e ca poti fii tu in locul lui și o sa te întrebi la fel atunci oare, eu unu as dona daca nu as avea frica aia

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Orice fel de donatie, prin definitie, este gratuita.
Ce se primeste la noi este un premiu pentru incurajarea donarii de sange, nu este ceva la care MSP este obligat sa acorde donatorilor.

| RAY a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ideea e ca poti ajunge in locul celui care are nevoie de sânge, nu se stie niciodata

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa donezi sânge o faci că poți salva vieți. Beneficiile pe lângă... Ar trebui sa fie detalii. Aia 60lei sunt bonuri de masa sa te înzdrăvenești după donare.

| Julifer92 explică (pentru suntserios):

Toate răspunsurile pe care le-am primit, m-au făcut să-mi dau seama că așa este, e vorba și de viețile oamenilor care chiar sunt la nevoie! Mulțumesc pentru că acum mi-am dat seama mai bine!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se numește donare de sânge. Deci donezi.
Când donezi, nu pretinzi bani pentru donația ta. Așa că dacă vrei bani, dă-o, așa cum zici, de treabă.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu ar trebui sa te gandesti la beneficii, ci la binele pe care il faci!
Am donat pentru prima si ultima data prin '89 -90.Venise un profesor la scoala ca sa ne confinga sa donam sange, Eram vreo 4-5 care implinem 18 ani, era o campanie de donare la liceu.Ne-am ales cu masa calda in oras si cam atat.
la cativa ani dupa, am facut hepatita si nu mai avut voie
Dar hai sa gandim alfel.Stiu ca inainte de donare ai parte de un set complet de analize.Chiar daca esti asigurat, stiu ca le poti face cand vrei.SI mai sunt analize care nu sunt incluse in gratuitati, cum ar fi cele pentru alfarea virusilor pentru hepatite, de exemplu.
Daca te gandesti la beneficii, deja nu ok!

| iulia0514 a răspuns:

După părerea mea nu ar trebui să primim nimic! Dacă o faci doar pentru banii mai bine nu o faci.

| Eireann a răspuns (pentru iulia0514):

Pentru omul care primeste sangele nu prea conteaza daca donatorul a primit sau nu bani. Daca ar fi vorba de cineva drag tie ai refuza sa primeasca sange fiindca donatul a fost platit? Oricum e lipsa mare de sange, daca dispar si cei care doneaza pentru bani nu cred ca o sa o scoatem la capat.

| iulia0514 a răspuns (pentru Eireann):

În alte tari nu primești nimic când donezi ceva înseamnă că vrei sa ajuți nu sa primești ceva în schimb

| Eireann a răspuns (pentru iulia0514):

Da, ok, moral e sa donezi fara sa ceri nimic in schimb dar din punct de vedere strict pragmatic (adica pacient in soc hipovolemic) sangele e sange indiferent motivul pentru care a fost donat si are aceelasi efect terapeutic.