| Mosotti a întrebat:

Ma gandeam eu asa daca in universul asta o exista pe vreo planeta fiinte ca superman adica ca daca vine aici, sa fie ca ala, dar hai sa zicem ca nu zboara, sa aiba imunitatea aluia si forta lui. Adica daca tragi in el sa nu aiba nimic, daca-l calca tancu la fel, daca vrei sa bagi cutitul in el sa nu intre si asa mai departe.
Si pe partea de forta, sa intoarca tancu cu fundul in sus si asa mai departe.

Parerea mea este ca cel mult poate avea rezistenta dar nu si forta, ca in volumul unui om normal nu prea ai avea cum sa ai forta aia, e vb de fizica. Ca forta e masa ori acceleratia. Masa e cam mica, iar acceleratia n-ar fi nici aia cine stie ce.
Rezistenta poate sa o aiba, ca ar fi materiale mai rezistente decat orice de pe pamantul asta.

Adica daca da o masina peste tine te arunca dar nu patesti nimic, adica rezistenta, dar tu nu poti sa ridici masina aia de ex.

De ex am auzit ca daca tragi cu pistolul intr-un corn de rinocer, ricoseaza glontul.
In liceu ni s-a zis ca in spatiu se poate face un otel care e transparent ca sticla si are duritate de 9, comparativ cu orice otel facut aici cu duritate cam 3. Probabil s-a facut asta pe statia spatiala internationala, nu stiu exact.

Voi ce parere aveti?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai greșit buzunarul dragul meu =ai greșit forumul unde sa întrebați asta, în ro nici prea găsești, vezi în grupul liber cugetător Facebook

| relian a răspuns:

Pe statia spatiala nu s-a facut nimic, tot ce este acolo este adus de pe pamint.Sa faci otel pe statia spatiala wow, otelarie laughing Nu cred ca lipsa atmosferei face ca un obiect sa fie mai dur, ori mai putin dur.

Rferitor la superman care sa aiba rezistenta, dar care nu ar putea sa aiba forta te inseli.Forta nu sta in ce ai spus tu masa ori acceleratie, cel putin la corpurile care stationeaza.Iti demonstrez ca un om cu o masa mai mica decat altul poate avea o forta mai mare laughing deci despre ce vorbim aici?

Ar putea sa fie si de neclintit, asta daca ar avea o densitate foarte mare laughing deci de ar fi lovit de o masina, ar ramane pe loc si masina surcele s-ar face.

Deci am avea un organism gen superman si la ce anume te gindii? Ca poate sa faca ordine pe planeta cred, asa este? Sar duce la Putin iar da un sut, lar trimite direct pe luna fara racheta laughing si la mai toti care fac magarii.
Stiu si eu daca ar fi ala bucuros de astfel de ocupatii, la un mom dat tot te plictisesti.
Problema este ce te faci daca superman asta ar fi de partea raului laughing

| Mosotti explică (pentru relian):

Aia cu otelu ni s-a spus in clasa 11-a in liceu de catre profu de tehnologie, eu n-am stiut daca zice corect sau nu.

Cu forta depinde, ca intre un om mic si musculos si unu mare si musculos, al doilea are forta mai mare. Ca ala mic poate da cu viteza mai mare si compenseaza o masa mai mica, mda, forta poate fi mai mare daca celalalt da o forta mai mica fata de calalalt cumva, dar la baza ai masa x acceleratia, e fizica, nu poti sfida fizica.
Daca esti mare cat un bloc si te dai in el, il poti face praf sau macar sa-l avariezi, daca esti normal cucu, hai, maresti viteza dar ori masa, nu dai o forta necesara sa dai blocu jos.
Alearga tu cu viteza maxima si loveste-te de bloc sa vezi ce patesti.
Si daca esti cat un bloc si intri in el chiar nu prea tare, sa vezi ce se intampla.

Sincer? In contextul razboiului asta m-am intrebat asta, da, sa faca ordine pe planeta si sa opreasca le tembelii ca putin si ca zelensky care omoara oameni (nici unu nici altul nu se lasa), si americanii si toti care vor putere pe viata oamenilor. Si sa fie de partea binelui, evident.
Asa ura am pe razboiu asta ca mi-as dori sa vina 2-3-4 supermani din astia sa opreasca razboiu asta.
Si sunt curios daca ar veni, daca ar reusi sa opreasca totul.
Sa-i dea la cioc si aluia si celuilalt, si la aia care l-a pus pe zele sa nu cedeze (ca stim cine).

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Eu iti arat un om mai subtire, cu masa musculara mai mica decat altul, dar care are o forta mai, mare.Deci nu-i vorba doara de masa musculara,ori viteza.
Ai exemple destule.Un hartelofil ridica greutati mai amri decat un culturist,care are masa musculara la greu, deci conteaza si ce masa este laughing
Eu nu am ura pe razboi, faca ce vor, is tot dei lor, nu inteleg ce se baga altii peste ei.
Cind Ukraina ne-a luat teritorii nau zis nimeni nimic, ori Rusia.Cind Presedintele, lor de **** a venit public si-a facut afirmatii aberante la adresa RO nu a zis nimeni nimic.Ukrainienii au o ura pe romani ce nu ai vazut.
Cum sa fii tu presedimnte si sa spui ca Bucovina este teritoriu ukrainian,cand ei nici nu existau pe lumea asta laughing ce le-a dat nume comunistii,altfel erau pe nicaeri.
Din partea mea sai ia si ieri rusii laughing ca de fapt ei tot rusi sunt,dar is de aia cu figuri,de aia noi vorbim limba ukrainiana laughing ca si extraterestri de moldoveni,ei nu vorbesc limba romana,vorbesc limba moldoveneasca.

Oamenii astia is dusi cu pluta,trebuie lasati singuri,nu merita sa iti bati capu cu specii de genul asta.
Unde le sunt armele la Ukraina? Aveau arme de toate naitiile,lea vindut,acu striga dupa ajutor ca nu au laughing las ca e bun si asa rau.

Plus de asta razboaiele au tinut omenirea sub control,altfel am fi fost cita frunza cita iarba laughing deci ma gindesc eu ca natura face asta,adica scoate indivizi genul asta dusi cu sorcova care sa porneasca razboiaie si sa tina populatia sub control.
Orice populatie trebuie sa aiba o limita, altfel se duce de ripa de tot, asta e legea naturii.

Superman avea masa enrorma, era ceva gen magnetar laughing sau gaura neagra, mic ca volum, dar masa cit 15 planete, asa ca indiferent ce viteza ai avea si te izbesti de ala, rahatu te maninca laughing

| Mosotti explică (pentru relian):

Aia cu forta e relativ, am explicat ieri cum ar fi, conteaza si volumu musculaturii, sigur ca un om mai mic cu musculatura poate f pe unu mare fara musculatura.

Eu am mai explicat de ce se baga astia acolo, s-a dorit daramarea rusiei si economiei UE din care sa castige america economic, ca elimina concurenti economici, n-ai vazut ca deja americanii au razboi economic cu china? A mai ramas UE ca si concurent, faci un razboi acolo in rusia cu ukraina (razboi care a inceput in 2014 de fapt), pui sanctiuni mari rusiei, din asta sufera urat UE economic, si 1-0 pentru tine.

De altii n-au zis nimic pentru ca nu a fost interesul sa se zica!
Cand iraku a atacat iranu n-a zis nimeni nimic.
Cand americanii au intrat in libia, irak, afganistan, vietnam, belgrad iar n-a zis nimeni nimic.
E f clar.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Alea is povesti.Nu ia trimis americanii pe rusi sa intre peste altii, deci nici vorba de teoria asta.China are razboi economic cu SUA adica? Nu exista nici un razboi economic, SUA este o tara inteligenta stie ce face, a DUS IN china majoritatea companiilor pentru a nusi consuma resursele proprii.
China in urmatorii ani va fi la pamint, o sa isi consume toate resursele in ritmul in care le foloseste si le exporta laughing
Nu are ce concurent sa elimine america pentru ca majoritatea companiilor is plasate in afara tarii, aia vind oricui cumpara.Plus de asta concurenta sta pe ce faci,faci reburturi te elimini singur, faci lucruri de calitate usor usor ajungi in virf, exemplu Apple si alte companii americane.

Nu cred ca America elim ina concurenta prin rebuturi, plus nu are cum, aia se elimina singuri prin ceea ce fac.
Cind a intrat america unde spui a fost cu acordul ONU, daca ai auzit de ONU.
In Jigoslavia te asigur ca ONU a intrat si nu SUA.
Americanii nu intra singuri nicaeri.Au intrat in Vietnam ca au fost chemati, dar nu au fost singurii, ei au fost chemati de partea capitalista a vietnamului, ailantii comunistii au chemat in ajutor Rusia.Deci ce spui tu nu prea este adevarat.Mai baga,mai informeaza-te.

Multi oameni cred ca SUA intra asa cum i se scoala oriunde,dar nu e deloc asa.
Singura care intra fara macar sa te anunte este Rusia laughing cu aia azi iti zic ca estik prietenul lui,miine deja intra peste tine fara sa anunte.

Sanctiuni na pus america rusiei,sanctiuni au pus europenii impreuna cu americanii.
Americanii nu-i pot obliga pe europeni sa nu cumpere ori sa vinda produse in Rusia.
Deci cand vrei sa spui ceva analizeaza, apoi vezi daca lucrurile is asa cum le prezinta posturile de tv, alea prezinta dupa cum bate vintulaughing ar trebuie pusi sa prezinte vremea.; Posturile de TV si ziare etc doara dezinformeaza, ori informeaza publicul fctie de cine ii platesc.

Plus de asta cistiga SUA ce? Americanii nu exporta petrol, gaze, deci nu ar avea de ce sa puna sanctiuni Rusiei.Europenii nu-s copilul SUA sa asculte ce zic astia,deci daca tu tara europeana ai nevoie de gaze de ce mai vind rusii,cumperi,nu asculti ce zice altul de peste ocean.

Deci sanctiunile astea is puse in primul rind de UE,americanii ce sanctiuni sa puna? Sa nu-i lase pe rusi sa foloseasca dolaru in tranzactii.

Cind Iraku a atacat Iranu,nu a zis nimeni nimic adica? Asta spui tu,de zis au zis toti cate ceva,dar pe vremea aia si pe drept ala a fost asa un razboi religios cred.
Daca citesti o sa vezi ca ONU a batut din gura sa inceteze aia razboiul,dar cum ONU este o institutie tablou laughing adica consuma resursele tarilor de pomana,nu are mai nici o valoare,aia siau vazut de razboi in continuare.
Apoi Iranu sau dus peste irak au luat teritoriile ocupate de irak inapoi,plus au intrat si in teritoriile irak,a interventi iar ONU si aia sau retras,probabil ONU ia amenintat c ai trimit pe americani peste ei laughing ori fortele ONU,adica tot americane,ca restul is doara umplutura.

De ce zic mai toti oamenii mereu SUA intra drege face? Pt ca ONU,NATO is de fapt organizatii la nivel mondial,acolo fac parte f multe tari,dar aia care au armata si fac ceva is americanii, rerstu is mai mult cu prezenta.Dar deciziile se iau de catre toti, iar cand ONU a zis intram peste Jugoslavia au intrat, iar oamenii au perceput ca fiind americani doara, ceea cei fals teoretic vorbind laughing practi asa este, marea forta este reprezentata de americani.

O sa spui ca americanii fac lege in nato in onu.Nui adevarat,ai vazut Trump a spus,mai exact urma sa scoata SUA din ONU,apoi din NATO, pentru ca restul is cum am zis cu gargara doara.
Traile din NATO nusi platesc cotizatia catre organizatie, ai vazut ce le-a facut Trump europenilor cand sor intilnit, le-a zis nu sunt obligatii cetateanii americani sa va apere pe voi, iar voi bagati miliarde in emigranti africani etc, platitiva datoria fata de organizatie.Se uitau aia ca la extraterestrii, francezu si baba germana, se mirau.

Cum am zis si de RO, sintem saraci dar sintem in NATO si ce face RO daca este in NATO? iti zic eu ce face, denigreaza pe americani laughing asta face.Pe linga ca cotizeaza cu mai nimic la organizatie,in loc sa cheme pe americani sa le dea o masa,sa faca si ei o masa hadeti ba la o sezatoare,mai vorbim,stam la barfa, asa macar odata pe an, asa se tin partenerii cand esti sarac, macar arati ca ai vrea.

Dar RO ce face? Bate tot timpul in americanii, desi cand vine vorba de ceva, pai sintem in NATO laughing romanii nici nu stiu cei aia.

Deci nu este clar nimic.Nu ia trimis americanii pe rusi sa intre in Crimeea sau acu sa intre in Ukraina,deci povestile astea ce le crezi tu si altii nici sugarii nu pun botu laughing.
Cind americanii au intrat undeva au zis toti de toate,chiar si cand a intrat cu ONU tot la fel toti au batut in americanii,iar vin astia, iar fura, iar fac, dreg.
Cam asta este conceptia omenilor europeni despre americani.Dar de altfel ei is in NATO, nato care cand e vorba de ceva real raman doara americanii, ca restul is pistol cu apa laughing

| Mosotti explică (pentru relian):

Cum adica SUA nu are razboi economic cu China? Toata lumea cam stie, ce le-a facut sua la chinezi? S-a luat de Huawei-ul lor pe motive false, a interzis fabricii TSMC din Taiwan sa le dea cipuri chinezilor, au vrut chinezii sa ia un aparat de facut cipuri din Olanda, SUA a intervenit si nu li s-a mai dat acel aparat chinezilor.

Cu iraku, pai daca americanii au intrat acolo de ce nu le-a pus toti sanctiuni?!

Cu europa da, sua le-a zis ca nu suntem obligati sa va aparam noi, stiu ce le-a zis ala la europeni.

Cand americanii au intrat undeva, n-a zis nimeni nimic, cand iraku a atacat iranu in 1980 n-a zis nimeni nimic, cand Iraku a atacat kuweitu gata americanii hop au sarit ca aveau interesul.

Si americanii au pus sanctiuni rusiei, s-a si zis ca americanii vor ca europa sa nu mai ia gaz de la aia, si cum europeni sunt sclavii americanilor, s-au conformat.
Da, au pus americanii cu europenii.

Orban al ungariei a fost destept, ia de la rusi gaz ieftin, si-a urmarit interesul, ce treaba are el cu ce face putin in alte parti?! De ce sa dea in putin aiurea si sa-si tina cetatenii in frig (ca ar avea gaz f scump)?

De ex daca tu imi dai mie monitoare mai ieftine, dar tu te bati cu vecinii tai de bloc dar de mine nu te iei, ce treaba am eu cu asta?! Ce ma intereseaza pe mine? De ce sa iau eu monitoare scumpe din alte parti aiurea?

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Te contrazici singur,Europenii is sclavii americanilor de unde? Au spus americ anii nu mai luati gaz si europenii gata sau si conformat spui tu.

Apoii tot tu spui ca Ungaria ia gaz de la rusi,eu din cate stiu Ungaria face parte din EUropa i din UE deci de ce Ungaria nu sa conformat? Pai daca tot ar fi sclavi si fac c e zic americanii cum se face ca Ungaria nu face?

Cum am zis aveti ideii preconcepute,indioferent ce se intampla din cauza americanilor,orice ar fi americanii is de vina laughing
Ce spui tu de chinezi, lea interzis alora ca aia se ocupau cu spionatu, deci era firma si se ocupa si cu magarii.

Inca odata iti zic, cand americanii au intrat pe undeva au intrat cu cineva cu onu, nu au intrat singuri.
Na fost nici un motiv fals cu chinezii, tu nu stii ce fac chinezii.Astia copie pe oricine, cauta sa ia de la oricine ce fac aia si sa faca si ei.
China de ce nu inventeaza ei ceva? Apoi au fost problema cu china pentru ca aia nu voiau sa primeasca produse americane la ei.Deci eu sa te primesc pe tine la mine in tara sa iti vinzi orice rewbuturi,dar eu de vin la tine,stai ca nu-i asa.

Deci China fiind o tara conunista ea face legea acolo,statu spune cui si ce sa vinda.
Asa ca china nu lasa companiile americane acolo la ei. Daca nu ma insel nici acum in China nu este FB,de ce? Oamenii aia vor? Vor,dar nu-i lasa statu.
Deci tu nu ma primesti la tine, ori nu primesti companii straine, dar tu sa vii la mine fara probleme.
Cam de la asta sa plecat, polus ca unele comanii chineze se ocupa cu spionaj.
Nu iese foc fara fum laughing deci false acuzatii spune china, aia spun orice.

Deci si tu ai convingeri de genul asta, orice se intampla americanii is de vina laughing
Tiam aratat cu exact vorbele tale.Deci europenii se supun americanilor,dar ups Ungaria nu laughing desi aia este membra UE.
Deci europenii nu se supun nimanui, decat Frantei si Germaniei, ca aia fac lege acolo.
Deci UE a pus intedictie Rusie nu ia obligat nimeni s-o faca.
De ce o fac? pentru ca nu-i normal sa se intimple asa.Ce arati tu cu blocu nu-i logic si nici normal nu este.
Daca eu ma bat cu vecinii mei asta arata ce anume? Arata ca eu nu-s serios.
Tu cumperi de la mine monitoare ce spui, adica faci afaceri cu cineva neserios, cu cineva care mai tirziu ar putea sa vina peste tine, care ar putea sa iti ia banii si sa nu-ti mai trimita nici un monitor.

Cam despre asa ceva este vorba.Rusia azi zice ceva, maine deja nu doara ca face altceva, dar face si fara sa iti zica.Astia nu-s oameni,nu-s buni,asta e clara.
Cind un om nu-i bun,cand un om face rele ce face societatea? Il baga la bulau laughing deci ceilanti din jur iau masuri.

Tu spui ce treaba ai tu ok? Deci daca esti pe strada apare un tigan,smulge din mina poseta unei femei,tu ce faci? Iti vezi de treaba ca nu tia furat ala tie da?
Si crezi ca asa este bine? Eu nu cred,tu trebuie sa iei masuri,sa interii cand vezi ca cineva comite ilegalitati,cam despre asa ceva este vorba.

Daca lasi pe aia sa isi faca de cap,li se urca la cap, maine te trezesti cu ei peste tine.Ei or sa creada ca le merge, deci de aia lumea internationala ii sanctioneaza, nu doara americanii, si UE si toti.

Da, zici tu au pus americanii pe europeni sa se supuna laughing apoi imediat o bagi pe aia cu Orban.Asata arata cit de tare urasti pe americani fara sa iti fi facut aia tie nimic laughing
Ori ai uraa, ori esti indoctrinat pe chestia asta.
Explica cum este cu Ungaria si cum e cu ue ca se supun americanilor.

Deci lasati vrajeala, ura si alte rahaturi si dezionformarea, sa fim oameni eu asa zic happy

| Mosotti explică (pentru relian):

Pai cam da, au zis americanii sa nu mai ia nimeni gaz de la rusi, s-a zis si la TV asta, au zis ca pun sanctiuni sa nu mai exporte gaz, si asta ce inseamna?
Ce s-au bagat ei in asta?

Ue cum nu e vasalul SUA!? Mai putin ungurii. Nemtii fac ce zice sua pentru ca ii are la mana cu exporturile de masini, daca macane, li se taie exporturile de masini adica baza pe care stau nemtii.
Ungaria e mai patrioata si mai demna, de aia toti il fac pe Orban dictator si altele, cum nu asculti de cine nu trebuie, cum gata, esti dictator. Adevarat ca-s in UE si nu stiu cat le va mai merge, ca nu poti fi cu dosul in doua balti.

Sunt sclavi prostii care pupa dosul altora, dar de fapt nu ma mir, pentru ca sua a avut grija sa isi puna politicienii lor cam peste tot in UE, dar Orban uite ca le cam da la cioc, cu el nu prea au nimerit-o, l-au zburat si pe Soros de acolo cu facultatile lui cu tot. Aia e.

Nu am zis ca orice se intampla sunt de vina americanii, am zis doar acolo unde sunt.
Cu china nu faceau nici un spionaj, a fost motiv sa le f smecherezul.
Si cu cipurile de la TSMC, hai sa zici ca faceau spionaj cu telefoanele, dar de ce interzici tsmc sa le mai dea cipuri la chinezi?
Adevarat ca aia copiaza dar aia e. S-au bazat si pe luat ce le trebuie de la altii, de aia n-au facut ce trebuie.
De ce te-ai dus in Olanda sa le impui la aia sa nu le dea la china aparatu ala de facut cipuri?

Cu intratul sua, ce au cautat in irak? Stiau ca nu-s arme chimice acolo...si au si zis-o apoi.
Ce au cautat in libia?

Adevarat ca china e un stat comunist, dar merge cat de cat treaba acolo, economia cam urca, e ordine, sist de sanatate merge, invatamantul e serios si fara bani.
Bine, ca-s absurzi la examene si pun si drone in clasa sa nu copiezi, asta e corect.

Nu ii urasc pe americani, dar le cunosc stilul, s-au bagat peste tot pentru interesul lor. Uite ce au facut cu, Cuba, ce ii int pe ei ca acolo era comunism?
Cand era sa vina comunismul undeva, cum se bagau sa il dea jos? Ce treaba aveau ei cu asta?

Nu prea reuseste cineva sa ma indoctrineze, eu analizez faptele si din asta incerc sa trag adevarul.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

laughing hata ai gasit deja la toate explicatie,leo da Orban la cioc laughing fugi de aici si te ascunde, povestile tale, sau teorii ces, nici sugarii nu le ia in seama.
Pai Orban face cei zice UE nu face ce vrea de capu ei. Daca Ungaria macane ii da aia flit, nu esti intr-o uniune si faci ce ti se scoala, asta daca nu stiai.
Deci informatiile tale is de la TV e clara laughing e si normal sa spui ori sa crezi ce zic aia la TV.
Eu nu am TV si nu ma uit la TV de mai bine de 10 ani.Cind e sa spun ceva analizez, nu vin sa spun uite asa zice X sau Y.Aia la TV zic ce vor ei,nu adevarul.
In RO aia va indoctrinat la greu laughing daca de diminenata pana noaptea aceleeasdi rahaturi spuse intruna,normal ca iti intra in cap si le crezi si tu fara sa vrei laughing
Cine a spus ca s-au bagat americanii peste Cuba? Ba dimpotriva cubanezii au invadat america cand au venit comunistii la ei laughing nu mai gfaceau astia fata.
Ai idee citi cubanezi sunt in Florida? Pai nu stii. Daca mergi la mall zici ca esti in cuba laughing peste tot is numa cubanezi,iar tu vii sa spui ca s-au bagat americanii peste ei.
Cuba si acu e comunista,SUA a interzis alora sa vina aici cit si americanilor sa mearga acolo.
Vezi Cuba de pe malu asta laughing care este si acu comunista,deci despre ce balarii vorbesti tu?
Cind a fost scanalu ala n-a fost ca erau aia comunisti, a fost pentru ca Rusia adusese arme nucleare in Cuba, adica la citiva KM de tarmul american, aia a fost tot.
E ok hai sa ne oprim aici ca oricum nu ajungem nicaeri, tu cunopsti istorie de la TV ce va arata si va zic aia, deci nu are rost sa ne contrazicem aiurea.Ramai asa cu ce informatii ai tu,ca Rusia face bine,ca UE este sluga americanilor,numa balarii ai retinut,nimic bun sau adevarat.
Nu reuseste nimeni sa te indoctrineze? Pai tu analizezi ce fapte? Tu analizezi ce ti se baga sub gusa,.ce vezi la TV deci despre ce analiza vorbesti?
Ce iti arata aia tu aia analizezi,deci daca aia iti zic povesti tu analizezi povesti,apoi le iei si ca bune laughing
Faspte? Uite fapta,ce cauta Rusia peste aia acolo? Iau chemat aia,iau atacat ucrainieni pe rusi cumva?
Deci nu ai ce analiza,se vede si de pe marte. Daca vine unu peste tine in casa ta,tu ce faci? Deci eu vad sa zic, te cunosc pe tine, stiu ca aia e casa ta, vad ca vine unu si intra cu forta si eu trebuie sa zic ce? Ca e bine da?
Cam asa faci tu cu Rusia ta si cu americanii tai, de parca americanii iau trimis pe rusi sa intre peste aia.
Omule lso moarta a macane, eu o tiu de coarne tu spui cai ciuta laughing

| relian a răspuns:

Cum vedeau aia ca aparea pe undeva comunism, cum americanii cautau sal dea jos, zici tu.Asa si ce tio se pare aiurea? Comunismu nu trebuie sa existe,trebuie taiat din radacina laughing asa ceva nu exista,nu exista sa poti aplica doctrina comunista nicaeri, este doara teoretic, in practica nu exista asa ceva.
Pina si isus mare scula a esuat, ca de fapt isus a fost primul personaj care a introdus comunismu nu altii.
Deci daca Dzeu esuiaza in rahatu asta tu vrei sa ce?

Deci unde vezi ca incolteste saminta de comunism trebuie stirpita imediat, aplici rapid erbicid total laughing
Nu are ce cauta comunsmul in lumea vie, tu ori esti cu capu ori esti plecat cu sorcova laughing daca accepti asa ceva.

| Mosotti explică (pentru relian):

Pai cam asa fac si eu, analizez faptele si incerc sa trag adevarul de acolo cat se poate. Face si ce zice ue Ungaria dar nu in totalitate, faptul ca ia gaze de la rusi arata ca nu face orice zice UE.
Faptul ca s-a opus chestiei aia cu homosexualii in scoli, iar nu face ca UE, si UE l-au amenintat ca ii pune sanctiuni daca nu chiar le-a si pus, nu stiu exact.
Le-a pus sanctiuni pentru faza cu homo? Ca, chiar sunt curios.

E smecher Orban ala putin asa.

Nu ma uit la TV tocmai ca multi zic doar idiotenii.
In Cuba, cand au venit comunistii au fost cubanezi care s-au dus in Florida dar au fost primiti, nu au invadat ei nimic, ca altfel nu intrau in SUA daca sua nu dorea asta, dar sua a primit mereu pe oricine fugea de comunism.

Si daca SUA n-a avut nimic cu Cuba de ce le-a pus embargouri?! Care si acum sunt in vigoare, au zis sua ca "depinde de poporul cubanez daca vor sa o duca bine", adica sa il dea jos pe Castro, pai de ce sa-l dea jos?! Asta am vazut eu cum vorbeau oficialii SUA, nu ca s-a zis undeva si atat.

Eu nu am zis ca rusii au facut bine ca au intrat acolo. Acuma sincer eu nu cred pe nici unu, Putin zice ca vrea ca ukraina sa nu mai adere la nato si sa nu-si mai bata aia joc de rusii de acolo asa cum fac si cu romanii si ungurii, dracu stie.
Si uite o faza dura unde iar nu cred pe nici unu:

Ukraina: "au tras rusii in scoli, spitale cu oameni".
Rusia: "nuuu, alea erau evacuate de mult si erau militari cu echipamente militare acolo".
Cum sa cred eu pe vreunu?! Nu am fost acolo, pana nu vad nu cred pe nici unul, si e cel mai corect asa zic eu.

De ce comunismu nu trebuie sa existe? Daca in tara aia oamenii vor, ce treaba are sua?! De ce decida sua ce face aia in tara lor?! Lasa-i in pace sa faca ce vor, sa intervii daca e cazu sa vine la tine comunismul si atat.
Isus, lasa-l pe ala, ca ala era un om de rand care tinea cu saracii, a dat din gura contra la bogati si de aia l-au matrasit.

Eu am urat comunismul lui ceausu ca nu se gasea nimic, nu pot uita asta, aia era dictatura pura, am trait asta din pacate.
Dar doctrina socialista la baza e buna, ca tine cu oamenii de rand, ca nu a fost aplicata bine, e altceva.
Doctrina liberala la baza e ca doar bogatii conteaza, omu de rand nu, banu e singura valoare.

Si mai intreba un coleg de forum aici de ce nu-s medicamente ieftine, pai de aia, a vrut liberalism, are! Sa sufere acum.
Bine, noi nici nu avem un partid socialist pur, avem PSD care e 95 % tot liberal.

Trebuie un sistem socialist combinat f atent cu un capitalism, nu cum a fost sistemul ala comunist. Politicul sa nu se mai amestece in economie, sa fie concurenta si altele de genul.
Din sanatate si invatamant nu trebuie sa se faca afacere.Trebuie sa fie un sistem accesibil oricui la preturi decente.
In liberalism daca n-ai bani crapi, cum e posibil sa te coste o lucrare dentara cu implanturi 10000 euro?! De unde sa aiba oamenii batrani bani cand au pensii de cacao de abia le ajung?
Cum e posibil o operatie sa coste 10000 euro la privat, asta sa nu fi tratat mizerabil la stat.

Liberalismul nu trebuie sa existe necombinat cu socialism.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Nui bun nici un socialism nimic.Capitalism atat,dar sa fie sub observatie de stat.
Uite iun Canada, pai ce acolo este socialism? Sau in Franta, pai in tarile astea iti fac aia moca tot ce doresti laughing deci depinde de sistemul de gurnamint, daca pune legi, daca se baga l; ege atat costa operatia, ala nu mai poate sa iti ceara 10 mii.Si la toate, dar sa fie capitalism nu socialism nu comunism.

Pentru ca si in socialism si comunism poate sa existe piata libera si tot asa se ajunge sa te coste, pentru ca ala vede ce se cauta si creste pretu.Dar daca guvernu nu lasa indiferent ce sismtem ar fi, atunci ar fi bine.

Banui ca e greu de realizat chestia asta, ori nu se doreste.Ar trebuie sa se ia de foarte de jos de la resurse, de acolo pleaca totu.
De la resurse si de la energie, la astea ar trebuie preturile impuse de guvern, apoi tot lantul va fi ieftin.

Cum creste energia, cum cresc toate preturile.In comunism aia naveau energie laughing degeaba tineau aia preturile jos daca nu aveai ce cumpara laughing.
Deci cum o dai tot naspa iese.Ar putea capitalisti sa faca chestia asta, dar banui ca nu prea vor, ori e f greu de realizat.
Deci nu prea conteaza sistemul, ma refer sa poti controla si mentine preturile pentru orice om.

| Mosotti explică (pentru relian):

Pai si eu am zis ca socialismul singur nu e bun, dar nici capitalismul singur. Pai "in observatie", ala e socialism, ca in capitalism si atat, nu exista sa fie in observatie.

In Germania este capitalism + socialism, capitalismu se ocupa de produse si servicii, socialismu de om, sanatate, invatamant, strazi, etc, sistem social, deci este partea socialista.
Cam la sist asta ma refer eu, de fapt.

De aia am zis capitalism combinat cu socialism.

"De la resurse si de la energie, la astea ar trebuie preturile impuse de guvern", corect spus!
Dar asta inseamna partea socialista, doctrina de dreapta nu include asta, pentru ca doctina de dreapta nu include sa se faca ceva pentru omul de rand.

Iar la sanatate daca e de stat si foarte bine gandit, scolesti medici, ii platesti bine si nu mai costa operatia 10000 de euro, nu te lasi doar pe mana privatilor, le faci concurenta privatilor si vor scadea preturile si acolo, si vor castiga dar mai putin, dar e o lacomie si la astia de mori.

| Dragosdoar a răspuns:

Pai ca-n desene,da,daca e sa ne luam dupa legile fizicii cum ai spus si tu,ai dreptate, ca trebuie sa fie unu cat un elefant de mare ca sa Intoarca un tanc pe dos, pe cand superman asta arata prea mult a om ca sa faca asta, mai are si chilotii peste pantaloni ce drk. Cred ca hulk pare un personaj mai pamanesc, dupa ce ai zis tu acolo.

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Pai da, cu forta e clar ca n-are cum, dar macar de ar fi doar rezistenta, macar ala e protejat de accidente, batai si altele. Dar ca sa fie cineva asa, acolo unde e trebuie sa manance altceva, altfel nu se pot forma oase din alt material, noi mancam mancare si cica de acolo se formeaza oasele pe baza de calciu, cumva ce mananci trebuie sa contina atomi sau molecule a ce se formeaza in urma mancarii.

Dracu stie, sunt miliarde de sisteme solare cu miliarde de planete, cine stie cine o fi si cum o fi pe acolo.