| anonim_4396 a întrebat:

Ma intreb :de ce oare unii tineri tin cu orice pret sa jigneasca pe cei din jurul lor?

Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

Lipsa de bun simt si educatie. A se face diferenta intre ironie si jignire.Prima implica inteligenta, a doua prostie.

16 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Au cuvinte prea frumoase si vor sa le impartaseasca cu ceilaltihee hee

April
| April a răspuns:

Mi-am pus si eu intrebarea asta, m-am strecurat intre ei ca un agent sub acoperire al altei generatii. M-au acceptat, mi-au cantat cantecele lor, mi-au incredintat secretele lor, si pot sa va spun cu mana pe inima:nu din proasta educatie, nu pentru ca sunt literalmente rai ci pur si simplu din teribilism...Si noi eram teribili la varsta lor, numai ca in alt fel.Si sunt absolut convinsa ca, daca uneori ni se par fara idealuri si cu modele mediocre, nu ei sunt de vina ci noi ceilalti, cei ce ne numim societatea in care se formeaza...

| lia a răspuns:

Eu cred ca cei care jignesc, au fost jigniti la randul lor sau, au acumulat prea multe frustrari.
Este o modalitate de aparare, sa nu vada lumea ca ei sunt slabi.

| JeSa a răspuns:

Buna stejara!
Tine de bunul simt al fiecaruia, ce le lipsesc. si asta se datoreaza sistemu'lui de educatie "prost".
Cu drag, Jessytongue

| hândel a răspuns:

Ca sa uite cat de mizerabila este viata lor. Un om cu o viata echilibrata, nu va simti nevoia sa jignesca pe nimeni.

| Catalion a răspuns:

As putea sa fac o compunere si sa explic toate motivele posibile dar concluzia e aceeasi: ei sunt prosti si nu au bunul simt.

| ÅñdRa a răspuns:

Pentru ca nu ai cei 7ani de acasa, si cred ca lucrul asta il aud si acasa de fac asta. Dar nu toti fac asta, decat aceea care nu stiu sa aprecieze si alte persoane si care cred ca sunt gelosii pe care ii jignesc.

| DeeAnna. a răspuns:

Motivul principal : proasta educatie.
Motive secundare: satisfactia de a se simtii mai presus, de a fii ca toti ceilalti [ma refer la anturaj].

| CatalinMG a răspuns:

*

| CatalinMG a răspuns:

Internetul a stricat pe toata lumea, aici ma refer la noi, tinerii. Eu sunt promotor de eSports, un fenomen care in alte tari are o amploare uriasa, se fac bani mai bine ca la Hollywood, iar acolo am ocazia sa intalnesc participantii care au varste variabile, iar majoritatea au tendinta de a vorbi pe un ton cat mai sfidator, pentru a parea niste persoane dure, asta pana cand se intalnesc cu o persoana cu adevarat dura si capabila de orice. Atunci cand se intalnesc pe internet, toti se injura se jignesc sau isi adreseaza fel de fel de ironii, siguranta ca esti in fata unui monitor, la tine acasa, te face sa te crezi Rambo, desi poate nu depasesti varsta de 15 ani. Plus ca noi romanii suntem facuti sa copiem doar ce este mai rau, noi vrem sa parem cei mai buni, sa ne credem de neatins, dar cand vine vorba de o confruntare in adevaratul sens al cuvantului, cam toti isi pierd din glas. Iar majoritatea celor care jignesc frecvent pe internet, si rareori pe strada, sunt cei care fac parte din anturaje de tip "wannabe", cunosc multi care s-au uitat la filme de gen Goodfellas, si apoi se credeau mari mafioti pe la coltul blocului happy. As fi scris mult mai mult despre chestia asta, dar nu vreau sa ma lungesc prea mult pe subiect, oricum o rezolvare nu va veni in viitorul apropiat.

| edoru a răspuns:

Si batranii fac acelasi lucru. Jignesc fara nicio ezitare ascunzandu-se in spatele etatii. Ori, mai putin elegant, colcaie nesimtirea de cele mai multe ori din partea lor, chiar glorifica, fudulindu-se teribil, uneori si in grup. Personal prefer jignirea unui tanar. O va face din nestiinta, ura sa va fi spontana si fara niciun gand ranchiunos "mostenit". Se vor supara repede si le va "trece" si mai repede. Tinerii au tendinta, eu am tendinta cum si tu ai tendinta impulsului de moment. Atat timp cat ne "loveste" acest impuls, existam! Lucram de-a lungul anilor la limitarile morale pentru a filtra reactiile noastre.
-nu e chestiune "psihologiceasca", e o norma de convietuire interactiva.

| daminushh a răspuns:

Pt a iesi in evidenta. sad Trist dar adevarat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da! Am citit raspunsurile voastre, ma asteptam sa veniti cu aceste raspunsuri! Stiu eu bine raspunsul...si da, tine de educatie, anturaj si bunul simt al fiecaruia...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

April, ai mare dreptate! da!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca daca nu sint in stare sa se remarce prin inteligenta, se remarca prin tembelism laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Pentru că atâta timp cât nu riscă nimic, de ce nu?! trăieşte omule viaţa, dacă nu eşti închis pentru ceva atunci fă-o, dacă poţi să înjuri pe cineva, de ce să ratezi ocazia, de ce să respecţi pe alţii când acum mai nimeni nu respectă?"
Sunt întrebările pe care şi le pun cam toţi tinerii, şi nu reuşesc să găsească nimic, şi pentru că se fac surzi la tot ce le spunem.
Ca răspuns, pentru că încă trebuie să ne ajuăm aproapele, pentru că dacă nimeni nu încearcă să facă o lume mai bună să încercăm noi, pentru că respectul valorează mai mult decât orice, pentru că de respect depinde totul, şi pentru că fără respect ar fi iadul pe pământ. Vorbesc ca şi cum aş privi din-afară, nu vreau să mă bag în astfel de discuţii, ce e drept, dacă continuăm tot aşa, nu vom ajunge departe. La şcoală mai nou ar trebui să se introducă codul bunelor maniere.