| anonim_4396 a întrebat:

Mai are cineva de aici probleme cu singurătatea ori a trecut prin asta și mă poate ajuta cu o părere?
Am aproape 23 de ani, anul acesta urmează să termin Facultatea de Litere din cadrul UBB, iar, de la un timp, mă simt tot mai singură, aproape că nu mai am nici cu cine schimba o vorbă, toate prietenele mele au relații, unele se pregătesc de nunți, copii, doar eu am rămas singură și inadaptată. În plus, în ultimul timp, am tot fost dezamagită, în plan social și emoțional, de toate persoanele din jurul meu.Simt că nu mă mai pot încrede în nimeni, mi se pare că m-am închis în mine, îmi petrec majoritatea timpului citind, e singura cale prin care simt că mă pot rupe de lumea exterioară...
Ar mai fi de menționat și că am ajuns la vârsta asta și sunt încă virgină, lucru de care sunt puțin complexată, mai ales că, în ziua de astăzi, toți bărbații vor experiență, aproape că se sperie când aud că eu nu sunt dispusă să mă culc cu ei de la primele întâlniri. Toate relațiile mele s-au bazat pe afinități culturale, dar niciodată nu m-am simțit pregătită să fac pasul următor, nu am fost nici măcar aproape, niciodată nu am simțit că între mine și prietenul meu a existat acea legătură sufletească puternică încât să pot face asta și cred că am avut dreptate, relația dintre noi terminându-se, printre altele, și din cauza asta. Oare mai are rost să crezi în suflete pereche sau toate relațiile, în ziua de astăzi, sunt bazate pe instincte animalice?
Nu știu dacă mă puteți ajuta, dar am simțit nevoia să mă descarc. V-aș ruga, totuși, să nu aruncați cu ură, simt că nu mai am energia pentru asta. sad

38 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

. Oare mai are rost să crezi în suflete pereche sau toate relațiile, în ziua de astăzi, sunt bazate pe instincte animalice?

in lipsa la asa zis instincte animalice omul ar fi un robot, asta nu inteleg multi ca iubirea nu e rationala, e ceva primitiv aparut acum mult timp 1 milioan de ani ( presupunere ), ratiunea a aparut acum 20 de mii de ani ( presupunere ),vezi intervalul intre cele doua? atractia sexuala, fizica este ceva primitiv, iubirea la fel, dar omul fiind o fiinta rationala percepe iubirea mai puternic ca oricare alt animal ( doar caini ma contrazic ) asa zis suflete pereche nu are ce cauta in evolutia vieti pe planeta pamant, asta nu inseamna ca nu exista iubirea, omul este o fiinta monogama pe durata intre 3-5 ani

| GabiDumitrescu a răspuns:

"Instinctele animalice" cum le zici tu merg mina in mina cu partea psihica. Acum nah, depinde... e vorba si de tendinta asta bolnavicioasa a societatii care face pe toti sa creada ca trebuie sa ai totul, urgent, in orice domeniu, pe orice cale. Ei, realitatea nu e chiar asa. Nu te stresa datorita membranei aleia atit.winking

| Plato a răspuns:

Ură? Doamne fereste, pentru ce?

Sa fii sigura ca are rost sa crezi in suflete pereche! Va veni intr-o zi cel care ti-a fost predestinat, insa trebuie sa ai rabdare si sa nu cedezi in fata presiunilor si ispitelor.

Normal ca nu te culci cu ei de la primele intalniri, doar o femeie de moravuri usoare, curvă, pe românește, ar face asta.

Si ce ai pierdut? Absolut nimic. Erau niste "barbati" care te voiau doar pentru trup, pentru beneficii, iar daca, prin circumstanțe nefericite, ti-ai fi pierdut din atributele fizice, pentru ei ai fi fost nulă din momentul acela.

Tine-ti mereu standardele la cel mai inalt nivel, ca esti o femeie de cel mai inalt nivel, ar fi pacat sa te irosesti cu un libidinos, un ratat superficial.

Sugestia-mi este sa pui pret pe tine, sa intelegi, desi cred ca stii deja, ca trebuie sa fii iubita si apreciata trup si suflet, ca esti o fiinta cu sentimente, nu un obiect sexual, nu un bibelou. Asteapta-l pe omul ala cu care, asa cum ai mentionat si tu, sa ai o legatura, o conexiune sufleteasca, intelectuala. Ar fi pacat sa nu astepti sa cunosti iubirea absoluta. Eu cred ca meriti si sunt sigur ca vrei.
Merită sa crezi in Cosette si Marius.winking

Daca vrei sa mai vorbim, nu ezita sa-mi scrii. Multa bafta.

| Plato a răspuns (pentru Plato):

Te rog sa-l ignori pe Ray, asa mai face el.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

De ce sa ma ignore?

| Endoryus a răspuns (pentru Plato):

Nu e rea gandirea ta per total dar ca multe inaintea ei, o sa moara si gura cu standardele ei. E bine sa le aiba dar nu sa exagereze cum zici tu. Daca ai fi avut o virgina ca iubita ai stii cat de multa bataie de cap este de fapt.

| Plato a răspuns (pentru Endoryus):

Hai, măi, prietene, lasa-ma cu "bataia de cap". Doamne ajuta aia sa fie cea mai mare problemă. De fapt, n-o poti numi problema, evident. Am avut, btw.

Standardele niciodata nu sunt prea inalte. Nu trebuie sa te multumesti, trebuie sa fie exact ce vrei si ce meriti.

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Ca vorbesti prostii.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Baiete ce prosti sunt acolo scrise?

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Standardele niciodata nu sunt prea inalte. Nu trebuie sa te multumesti, trebuie sa fie exact ce vrei si ce meriti.

perfectiunea nu exista omule, tu visezi

| Endoryus a răspuns (pentru Plato):

Daca ai avut si tot le preferi atunci intri in categoria alora care nu le place sa fie comparati.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Cum va intalni acel suflet pereche daca nu va face nimic?

| Plato a răspuns (pentru Endoryus):

Nu, doar ca prefer solemnitatea. O astfel de relatie nu isi pierde caracterul votiv.

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Perfecțiunea nu exista in chestiile lumești, "baiete".
Iubirea e astronomica, infinita, nu tine cont de legile tale.

| Endoryus a răspuns (pentru Plato):

Basme

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Astea sunt fantezi religioase,cum adica lumnesti, totul este materie, tot ce percepe ochiul uman este materie, nu exista absolut nimic asa zis imaterial, fotoni reflecteaza lumina, sunt chesti de clasa a 5 cea la ora de fizica

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Eh, asta e fix parerea si problema ta.
Daca tu vezi doar proximitatea, n-am ce-ti face.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Vezi tu eu cateodata m-am saturat de e fix parerea mea,ca tine sunt si aia anti vaccin, acum ma cert cu niste tampiti anti carne, voi creati suferinta prin ceea ce scrieti, e prea multa libertatea asta duce la anarhie, oameni buni controlativa, asta nu e libertate e anarhie, cateodata cred ca exista o organizatie care face experimente globale, vor sa stie cum ne comportam in diferite regimuri, un fel de mine la scara mare

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Mă faci tâmpit si apoi vii cu idei conspirative, ce sa zic.
Noi creăm suferință? Deci pozitivitatea inseamna suferinta?

Pai normal ca e DOAR parerea ta. Vrei sa fii Iisus si sa luam de bun tot ce zici? E doar o alta parere trista, atata tot.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Da omule creaza suferinta, daca spui la x sa nu faca vaccin si va avea boala x va muri din cauza voastra, vindeti iluzi false, nu e nimic conspirativ era o presupunere filozofica, vreau ca anarhia sa nu insemne libertatea de exprimare

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Eh, auzi, eu i-am zis parerea mea, tu i-ai zis-o pe a ta, oricum face cum vrea ea. I-am prezentat doar optiunile.
Cineva trebuie sa reprezinte si opozitia, nu?

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Da man trebuie daca e argumentata cu dovezi desigur nu cu povesti

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Dar de unde ai scos acum asta cu vaccinul? laughing
Eu sunt pro, stai linistit.

| Dismally a răspuns:

Nu esti deloc singura care trece prin asta, sunt foarte multe persoane in situatii similare. Ar trebui sa iesi mai mult din casa, eventual cu prietenele, chiar daca ele au relatii deja, este mai bine decat sa stai singura. Cu virginitatea nu ai de ce sa fii complexata, asa nu cred ca este o problema, o poti pierde oricand si experienta o capaeti cu timpul. Cred ca ar trebui sa cauti in continuare pe cineva potrivit, relatiile bazate pe instincte animalice nu tin prea mult.

| Emma30555 a răspuns:

Ai timp destul ca lucrurile sa se schimbe. Nu te complexa caci nu e atat de complicat sa ai o relatie. Important este sa fii multumita de acea relatie. Nu te compara cu celelalte fete, aparentele inseala. Sfatul meu e sa fii mai deschisa, mai sociabila si sa cauti baieti potriviti tie, in care sa simti ca poti avea incredere. Cunosc fete care si au inceput viata sexuala in jurul varstei 26 -27 si una s-a casatorit alta si facut intre tinp alta relatie dar amandoua sunt multumite. Sunt si fete care se maturizeaza mai greu si treaba asta vine mai tarziu

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ca ceilalti oameni sa vina la tine, tu trebuie sa fii, in primul rand, fericita singura, ei doar sa-ti sporeasca starea de bine.
Daca iti pui fericirea in mainile altei persoane, ramai fara nimic daca vei fi lasata cu ochii in soare. Dar daca constientizezi ca trebuie sa depinda numai tine, cand alesul va sosi, va veti putea lua amandoi de mana urmand o cale a implinirilor in doi.

De vreo 5-6 ani mi-am pierdut si eu toti prietenii, interactiunile cu ceilalti oameni fiind, de atunci, de complezenta. In momentul de fata nu discut decat cu vreo doi colegi de facultate si cu colegii de camera.
Am invatat in acest timp sa fiu fericit singur. In vremurile bune aveam carti, istorie, filme, muzica, bicicleta si inot. Acum am mormane de teme si sperante de viitor. Astea sunt lucrurile care mi-au tinut si care-mi tin mintea ocupata, sa nu ma gandesc la singuratate.
In cazul meu, n-am simtit niciodata dorinta de a avea o multime de prieteni, iar pierderea prietenilor a fost o etapa lenta, lucru care m-a facut sa nu-mi pese atat de mult de singuratate.

Poate cazul tau e diferit. Poate nu poti sa empatizezi cu situatia mea, fiindca personalitatea ta e alta. Dar si la mine era alta, pe vremea cand nu eram atat de serios. E doar un pas de la tristete spre acceptare.
Pasul ala, totusi, trebuie facut numai de tine. Alesul va sosi cand vei fi implinita cu tine insati.

| AC4S4 a răspuns:

"sunt încă virgină, lucru de care sunt puțin complexată" - Traim intr-o societate bolnava. Fug romanii de virginitate, sa scape de ea ca ajung de rasul lumii.

Conteaza si in ce anturaj esti. Daca ti-ai format un anturaj nesanatos, superficial, iresponsabil... e si normal sa-ti fie rusine ca nu te-ai culcat cu nimeni. Cauta sau formeaza-ti un anturaj invers a ceea ce am descris inainte. Asta e cel mai important, comunitatea din care faci parte.

| Endoryus a răspuns:

Stai li istita. Nu ai fi prima si nici ultima care o sa aiba casa plina de pisici. E bine sa citesti si restul dar nu te poti astepta sa iti bata unu la usa sa vrea relatie serioasa fara sa depui si tu putin efort pentru asta.

| Algo098 a răspuns:

In primul rand e de preferat sa devii independenta financiar, deci sa ai servici. Dupa aceea se rezolva toate. Nu ai pierdut nimic. E greu sa vezi cum altii se pare ca evolueaza intr-o directie buna, insa fiecare are drumul lui. Sunt convins ca dupa ce vei capata o anumita independenta si cu putin noroc, vei scapa de singuratate, insa nu trebuie sa renunti la a fi exigenta. Nu trebuie sa mergi pe principiul "primul venit - primul servit".

| Algo098 a răspuns:

Ce parere ai despre tine? Te crezi frumoasa? Urata? Atragatoare? Respingatoare? Ai probleme cu greutatea? Poti spune inaltimea si greutatea? Ai un defect sau handicap sau ti se pare ca il ai? Chiar si cu un handicap, tot e posibil sa-ti gasesti o persoana care sa te iubeasca neconditionat. Chiar daca ti se pare ca nu arati bine, sunt si oameni care nu apreciaza aspectul fizic ca fiind o caracteristica principala a individului si pun accent mai mult pe "suflet", pe modul cum gandesti si asa mai departe. Ai curajul sa pui o poza cu tine aici? La nevoie iti poti ascunde fata, pui o masca ceva, modifici poza. Ai putea fi imbracata si mai sumar in poza. Asa vom vedea despre ce e vorba. Care e relatia cu parintii tai? Te intelegi bine? Iti sunt prieteni si le poti spune orice fara sa te certe sau le spui numai ce vor sa auda si tii totul in tine? Dupa parerea mea, in situatii din acestea, educatia primita de acasa, situatia materiala te pot inhiba si iti taie aripile din start. Cand ai in spate o familie puternica care te scoate din orice, e firesc sa ai mai mult curaj. Acelasi lucru se poate intampla si daca esti in situatii mai dificile, cand nevoia te impinge la actiune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai că te-a lămurit ray laughing)))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"nu am fost nici măcar aproape, niciodată nu am simțit că între mine și prietenul meu a existat acea legătură sufletească puternică încât să pot face asta și cred că am avut dreptate"
La ce te referi tu prin legatura sufleteas a puternica e doar ceva ce tine de ce simti tu, tu vrei sa-l gasesti pe ala care te excita la ureche farã macar sa puna mâna pe tine.
Un partener se alege rational, gandindu-te ce viitor poti sa faci cu el. Nu de ce simti tu pe moment, sufleteste sau emotional. Nu de alta Dar o sa sfârsesti prin a fi sparta si lasata dupã, de un tip doar pentru ca stie sa-ti spuna lucrurile potrivite la momentul potrivit. Dar el nu simte nimic pentru tine.

In al doilea rând daca vrei sa iti castigi experienta o poti face si farã parteneri.

Plus conteaza mult energia ta, incearca sa iesi putin din rutina. Altfel te Infunzi si mai rau,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In suflete pereche? Nu, nu are rost sa crezi.
Poți face sex si fără sentimente.Nu-ți trebuie nicio "legătură sufletească puternică".

| chuckmanson a răspuns:

Singurătatea e frumoasă. Iubirea oricum e doar o chestie evolutivă a cărui singur scop este să ne transmitem genele mai departe și atat, nimic altceva. Ce rost mai ar să crezi în mizerii precum suflete pereche sau alte prostii create pe ăia care sunt singuri și naivi să se simtă mai bine. Oricum, motivul pentru care oamenilor nu le place să fie singuri e din cauza a faptului că atunci când locuiam în peșteri aveam nevoie să fim mai mulți ca să supraviețuim. Din nou, instincte primitive. Cel mai bine e să nu îți pese de nimic.

| OrdanKarris a răspuns:

Pai cand pe tine te preocupa de ce barbatilor nu le plac "femei inteligente" si le plac femei usore, este explicatia pentru care esti singura. Un barbat nu sta cu tine ca esti inteligenta. O relatie nu este terenul tau propriu de lupta unde poti sa ataci barbatul ca un sac de box, sa lovesti in orgoliul lui cu tancul si sa-l tii pe uscat fara sex ca te consideri mult prea inteligenta ca sa merite sex din partea ta. De asta esti singura duduie. Baga la cap cuvintele mele. Un barbat cauta o femeie placuta, care nu vede poftele lui de barbat ca o abominatie care trebuie starpita, ci se bucura de lucrurile mici si chiar animalice alaturi de acel barbat. Daca tu vii la mine si ma iei cu teste de iq in loc sa-ti dai chilotii jos si sa transpiram impreuna de la sex, pai normal ca te evit. Problema ta este ca confunzi pregatirea ta academica cu valoarea ta pe plan sentimental. De asta esti evitata. Pentru ca pretentiile tale de a domina o relatie este direct proportionala cu stima de sine datorata pregatirii tale. Eu ca barbat nu vreau alt barbat cu care sa ma confrunt academic cand vin acasa, vreau o persoana amuzanta, lighthearted, cu pofta de prosteala.

Daca ai o problema cu instinctele animalice, ramai singurica. Eu vreau instinctele animalice si nu ai nici un drept sa dictezi mie, un barbat ce ar trebui sau nu sa-mi placa. EU aleg cui ofer relatie, nu tu. Iar eu ofer relatie uneia cu instincte animalice. Nu ma intereseaza inteligenta ta. Inteligenta ta nu e un criteriu care m-ar face sa ma intorc cu placere acasa de la munca. Duc suficient stres la munca, nu am nevoie de sursa de stres nr.2 cu pretentii academice si fara pofta de sex. De aia esti si vei ramane singura. Daca consideri asta hate, e treaba ta. Eu iti spun adevarul crud si rece. Eu sunt barbatul, tu femeiea, tu decizi cui oferi sex, eu decid cui ofer relatie. Eu pot si singur(si nu sunt), tu oare poti la fel?

| OrdanKarris a răspuns:

Nu exista suflet pereche, nu exista ales, nu exista fiinta perfecta. Vrei relatie presarata cu chestii culturale. Nici o problema, vorbim de chestii culturale, dar fara haine pe noi. Nu vrei sa depui nici cel mai mic efort pentru barbatul tau? Ramai singura si nu te plange. Nu poti sa te astepti sa stea cineva de sex opus cu tine fara sa oferi. Tu doar ceri si ceri si ceri, fara sa oferi. Nu-ti place sexul, nu e bai, ne spui si te evitam. Mie nu-mi plac frigidele, pot discuta orice si despre orice in orice domeniu imaginabil, dar nu am sa-mi pierd timpul cu tine ca ai tu chef de "discutii culturale" cand pot spre exemplu sa mi-o trag cu cineva sau sa fac alta activitate mult mai importanta mie. Vrei barbat alaturi, fa sa merite si pentru el, nu doar pentru tine. In momentul de fata nu merita pentru un barbat sa fie alaturi de tine, nu oferi absolut nimic. Am suficienti prieteni cu care pot vorbi academic, nu am nevoie de o tipa cu care sa vorbesc academic, sau putem vorbi academic dupa ce ne-o tragem de vreo cateva ori. Dupa aia aud ce ai de zis. dar daca trebuie DOAR sa aud ce ai de zis, si nimic altceva, atunci... PA!

| DorelExpertu a răspuns:

Nu te-ai gandit sa-ti vinzi virginitatea?

Am un potential client, desigur, pretind si eu o parte din suma, intermediar fiind.