| StrongHeart a întrebat:

Mai exista oameni care iubesc tara asta?
Cu bune, dar si cu rele, ce va place cel mai mult la Romania?
Eu iubesc tara asta si as vrea sa o vad ca prospera, dar, din pacate, sunt prea multi oameni care isi urasc tara sau nu dau doi bani pe ea si se creeaza un efect de domino al nepasarii si neincrederii in care fiecare e pe cont propriu.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca romani sunt trădători, falși, mincinosi, nu au încredere unul în altul și lista poate continua, nu urăsc tara ei, urăsc gunoaiele care le înconjoară, politicieni, prostia, indiferenta

| relian a răspuns:

Fiecare om simte ceva pentru locu in care s-a nascut, asta indiferent daca el recunoaste sau nu asta.
Ceva mereu te va atrage acolo unde te-ai nascut, chiar daca nu vei veni mereu acolo, chiar daca nu vei mai reveni niciodata acolo, vei vorbi, vei visa la locuriule alea, la tara aia, vei simti bucurie, durere dupa caz, asta sta in natura umana.

Doar unia care is dusi de acasa la figurat pot sa fie altfel laughing
Acu ca vrei tu sa vezi si sa dregi, astea is chestii discutabile, tara aia na prea fost bine mai niciodata, pentru ca asa is oamenii acolo. O tara nu este reprezentata de relief de cum arata geografic, sau nu-i bogata ca are resurse sau nu are, o tara este asa cum este ea datorita oamenilor care locuiesc pe acel teritoriu, cam la asta se rezuma.
Sint tari care nu au mai deloc resurse naturale dar is f bogate, oamenii care locuiesc acolo au facut-o asa, muncitori, cinste, seriozitate etc.
Itui zic ca nu uraste nimeni tara, poate is unia care suparati pe viata, mai aruca cuvinte, dar nu vad ce legatura ar avea o tara cu faptul ca oamenii de acolo is asa cum sunt.

O duci rau pentru ca locuiesti intre oameni mai putini buni laughing, pentru ca locuiesti intre oameni carora nu le pasa de semenul lor, carora nu le pasa de viitorul copiilor lor si asa mai departe.

Dar de simtit oricine simte ceva legat de tara, locu unde s-a nascut.

| StrongHeart explică (pentru relian):

Imi permit sa te contrazic legat de o chestie, cred ca exista si factori externi precum clima sau relief, care afecteaza pozitiv sau negativ cum vor fi oamenii intr-o societate. Normal ca rusii, nemtii sau nordicii sunt mai asprii cand traiesc intr-un climat mai rece, fata de greci, italieni sau spanioli de exemplu.
Unele natiuni chiar sunt binecuvantate fata de altele in termeni de resurse si conditii de trai.

| relian a răspuns (pentru StrongHeart):

Ce legatura are expresia fetei cu prefectura? Deci aia din nord unde e mai mereu frig dupa tine ar trebuie sa fie cum? sau aia din Africa sa fie cum?
Indiferent ce fata ai, nu are legatura cu ce stii sa faci, ori ce caracter ai.Ce arati tu depinde de sistemul de guvernamint de acolo. de aia care conduc, de ce legi sunt si asa mai departe nu de clima.
Deci aia din nord is mai asprii, asa si ce fac aia mai exact? In Alaska e clima naspa sde tot, dar aia is oameni ca sin Florida laughing despre ce vorbesti tu?
Resurse naturale, unia nau deloc si stau mai bine decat altii care au la greu, laughing tot ce conteaza este omu, om, u sfinteste locu, nu ca ai resurse, conteaza ce fel de oameni sunt acolo.

| Violleta2022 a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu are nici o treaba climatul cu caracterul omului!

| J0B0MAT a răspuns:

Da eu o iubesc. În primul rând din principiu, din patriotism. Apoi pentru că aici am familia, rude, prieteni, tot. Apoi pentru că are lucruri și locuri bune și frumoase. Desigur are și rele, dar așa e peste tot.
Îi înțeleg pe cei care nu o iubesc pentru că întâmpină greutăți în ea, dar pe cei care spun că o urăsc și de ex nu le-ar păsa dacă ar fi atacată, nu îi pot înțelege. Mi se par oameni care nu merită 2 bani.

| DonEduardo a răspuns:

Iubesc la tara asta faptul ca exista oameni buni la suflet in ea.
Iubesc la tara asta muntii cei cenusii si inalti.