| Simpatic a întrebat:

Mai exista oameni cu caracter, bun simt si onoare. Nu vorbesc aici de politic caci nu ma intereseaza asta acum.
Ma refer la persoanele obisnuite pe care le intalnim, m-am saturat sa ma cert cu maimutoi care chipurile sunt prieteni, unii nu are caracter zic una fac alta, se lauda pe burta goala fara a avea realizari sau infloresc din chestii mici fac chestii mari din gura.
Numai vobesc de femei care au devenit un fel de produs, nu vrea sa fie cu atac si nici misoginism dar mi se pare ca numai exista nici femei cu caracter, bun simt si tot ce decurge din asta.
La voi in zona tot oameni de astia sunt de kko, cand aveam 17 ani imi era toti prieteni (sau cel putin asa vedeam atunci) acum ii numar pe degete si toti sunt neamuri proaste si dusmanosi...
Parca ar fi ceva in aer si unii suntem imuni iar altii sunt in spirit de turma si in loc sa ii transforme in zombie ii transforma in zero caracter.

31 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Simpatik

Rank 526 din 1.328.750

Ajută oamenii din 5 Mar 2011

Ultima logare: 25 Mai 2019

Din: Galati

Genul: Masculin

Utilizator Senior

Online acum

| Simpatic explică (pentru RAY):

Asa si asta ce inseamna? cand m-am inregistrat in 2011 am facut pauza vreo 4 ani pe TPU happy nu are relevanta asta.
nu vorbeam de niciun site aici.
Ai fi locul 1 dar nu dai cele mai bune raspunsuriwinking

| RAY a răspuns (pentru Simpatic):

Vezi de ce esti frutrat, complexat?

| Simpatic explică (pentru RAY):

Vezi ca intreci masura aici nu este nimeni frustrat ca pe mine nu ma intereseaza jocul denumit TPU...
In viata de zi cu zi sunt campion crede-ma.
Eu vorbeam de societatea actuala nu de ce fac eu pe site.
Daca nu vii cu idei concrete abtine-te altfel te iau la suturi mr. ray

| RAY a răspuns:

Mai dai si eronat laughing ipocrizie maxima

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai nou, înainte să răspund pe TPU la o întrebare, mă uit ce a mai făcut acela pe TPU, să îl cunosc cât de cât.
Am constatat că dta ești educat, cu multe preocupări, nu tocmai tânăr adolescent ca mulți de pe aici, cu răspunsuri inteligente și folositoare, dornic să ajuți. So far so good. Și că ai mai trecut printr-un episod de depresie.
Așa mi se pare că ești acum, vezi acum lumea și viața ta trecută cu acești ochelari blurați.
Eu am să recomand pentru asta cartea Învinge Depresia de Robert L. Leahy. Se găsește tradusă în librării, se poate folosi ca manual auto didact. Dta ești u tip metodic și organizat, o să ai în mod sigur succes cu ea.

| Simpatic explică (pentru sadrian46):

Multumesc! intr-adevar corecta remarca!
Faptul ca sunt fost depresiv nu ma deosebeste nici in bine nici in rau fata de ceilalti...am si eu dezavantajele mele de comportament dar le-am mentionat pe cele de care nu ma despart, caracterul meu frumos, in rest si eu mai gresesc...din taste putem fi perceputi si altfel.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Exista oameni cu bun simt, prietenosi, bine intentionati, etc, dar nu in orice zona. Tu trebuie sa fii destul de destept si implicat, incat sa poti sa-i cunosti pe cei din jurul tau, sa te astepti de la ei doar la lucrurile pe care le pot oferi, si sa stii sa te feresti de oamenii care te pot dezamagi.
Faptul ca ai mentionat de "zombie", ma face sa cred ca esti "un pic" gamer, si ai pierdut unele lectii de viata, iar acum trebuie sa le recuperezi.
La mine in zona oamenii sunt mai ok, dar au si ei felul lor de a fi, cu bune si rele. De exemplu, partea buna e ca toata lumea vrea curatenie in jur, liniste, trai bun (e ca un sat linistit). Oamenii nu fac concurenta de prost gust, cu "cine are BMW-ul cel mai nou, nevasta cea mai 'buna', vila cea mai mare si copiii cu notele cele mai mari", cum e in multe zone.
Aici, cand deschizi capota unei rable in fata blocului, sa-i legi ceva cu sarma (glumesc), vecinii vin si te lauda "bine ca nu bagi bani ca prostul in masini, si ii folosesti la altceva". Te marginalizeaza doar daca te vad neglijent, lenes, datornic in toate partile, stand intr-o casa neingrijita.
Partea foarte proasta a zonei, este ca se curveste in stil mare. Nu poti avea incredere nici in prietenii cu care ai crescut, sunt femei care se culca si cu rudele sotului, daca e pe placul lor. Nu sunt toti asa, dar e plin de ei.
PS:
"imi era toti prieteni" - ERAU
"Numai vobesc de femei" - NU MAI vorbesc
"numai exista" - NU MAI exista
Ai pus mai multe intrebari, si nici un semn "?"

PS2: Dupa liceu, majoritatea ramanem cu sub 5 prieteni apropiati, si doar cativa amici. E normal.

| Simpatic explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Un raspuns frumos, bine elaborat.
Nu sunt gamer ca-s maricel de ani, prima data am auzit de zombie de la seriale nu din jocuri video.
Singurele jocuri video pe care le-am jucat sunt cele de pe arcadeuri (pustii din ziua de azi cred ca arcade este un stil de joc nu aparatul acela cu fise in sine) si cele cand impuscam ratele pe copia SNES numita terminator, erau acele jocuri pe televizor daca va amintiti.
Mie toti si toate imi zambesc si pe moment sunt incantati, daca a doua zi ii apelez (telefonic) se fac ca ploua, dar fata in fata sa vezi ce bucurosi sunt ca ma intalnesc happy

| Frank51 a răspuns:

Asta e viata. Exista oameni buni si oameni rai, noi alegem cu cine vrem sa ne petrecem timpul. Daca esti un om rau, nu prea ai ce cauta cu unul bun, si chiar daca sunteti prieteni, aceasta prietenie este doar de fatada, el nu te va ajuta cu nimic niciodata, si nu te va cauta decat atunci cand are el chef. Sa nu mai zic ca ii este ciuda pe succesul tau sau pe orice realizare, in loc sa se bucure.

Daca inveti sa te feresti de astfel de oameni, si lasi doar oamenii ok sa intre in viata ta, o sa vezi ce frumos este si cati prieteni iti poti face. Intr-adevar, doar vreo 2-3, dar de calitate.

| OldSoul a răspuns:

Da, mai exista, insa sunt foarte greu de gasit, si din cauza asta poti fi demoralizat destul de usor.

Asa, din experienta proprie, sa zic ca din 20 de persoane, una are caracter si bun simt, insa asta nu inseamna ca e perfecta, toate persoanele au defecte, esential e sa acceptam persoanele ca intreg, sa rezonam cu ele ca intreg.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai presupun ca tu te crezi cu caracter, crezi ca esti singurul? Normal ca mai sunt, ca nu gasesti tu sau ca ai tu asteptari prea mari de la oameni, ori iti place sa-i ''urasti'', e alta treaba. Oameni de ''kko'' sunt in toata lumea, la fel cum sunt si oameni cu caracter. Toti oamenii sunt diferiti, unii mai straluciti, altii nu, asa au fost dintotdeauna. Sa generalizezi spunand ca nu mai exista oameni ''cu caracter'' doar pentru ca cine stie ce asteptari ai de la oameni sau ce anturaj ti-ai facut, e o prostie.

| Plato a răspuns:

Sa fii sigur ca exista oameni de bun simt, atat femei, cat si barbati. Mai putini, ce-i drept, din pacate, dar exista.
Tu deocamdata esti obligat sa faci parte din grupul liceului, insa, dupa ce scapi de el, poti sa stai doar in preajma oamenilor care-ti plac, cu mici exceptii daca ai ghinion la locul de munca.

| Simpatic explică (pentru Plato):

Numai sunt la liceu demult ba si facultatea am terminat-o dar zau ca de cand a inceput migratia asta in UE parca sunt din ce in ce mai multe rebuturi si nu vin aici din strainatate cu lucruri bune ci tot mai increzuti si cu nasul pe sus, de parca-s boeri pe acolo happy

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Sa fii sigur ca exista oameni de bun simt, atat femei, cat si barbati. Mai putini, ce-i drept, din pacate, dar exista.

o exista dar sigur userul acesta nu stie ce e ai bun simt

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Urmeaza ignor desigur, sunteti niste ipocriti toti care va plangeti

| Simpatic explică (pentru RAY):

Eu nu sunt ipocrit si nu ma plang.
Pe mine daca ma apeleaza cineva la 24:00 si are nevoie de ajutor eu s-ar din pat si il ajut, asta inseamna caracter si onoare.
Daca intru in casa la un amic eu nu plec cu ce bani are el prin sertare.
Daca imi lasi pe mana un telefon eu nu il amanetez.
Daca imi faci cunostinta cu o prietena buna, eu nu ii fac abuzuri sau o duc la produs.
Si lista continua.
Nu stiu cat de ipocrit sunt dar am mult caracter fata de cei pe care-i intalnesc si eu am crescut intr-un mediu vitreg printre tigani si infractori dar nu ma dau nici smardoi si nici nu doresc sa fiu ca ei.
Asa ca infectii sa se abtina.
Pace

| Simpatic explică (pentru Simpatic):

*corectez era vorba eu nu-i fac apropouri, nu ma dau la ea aiurea.

| RAY a răspuns (pentru Simpatic):

Sa stii ca nu esti la judecata de apoi

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu, nu-l cunosc.

| Simpatic explică (pentru RAY):

Eu fac ce ma taie capul ca dupa moarte ajungem tot la Dracu...

| StrongHeart a răspuns:

Mai exista, desi nu sunt cel mai mare credincios imi place cum zicea cineva cand l-a intrebat de Dumnezeu daca l-a intalnit si a zis "in fiecare zi, poate am dat noroc cu el si nici nu stiam ca e el" Ideea e ca nu toti oamenii sunt inraiti si nu toti au un scop ascuns, exista trebuie sa stii sa diferentiezi oamenii si sa stii cand cineva e autentic si cand mananca rahat, scuza-mi expresia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepi sa gusti putin din realitate?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

E mai usor sa dai vina pe societate decat sa vezi paiul din ochiul tau

| Simpatic explică (pentru anonim_4396):

Din realitate am gustat de mult ca am 28 de ani, ideea este ca eu raman neschimbat caci eu nu pot fi cumparat cu bani si materialism iar cei din jurul meu se schimba dar nu in bine.
Doresc sa discutam daca vedeti lucrurile la fel sau tot pe acolo...
La mine nu este o problema!

| RAY a răspuns (pentru Simpatic):

Omule tu nu vezi ce carcater ai si vb de alti

| Simpatic explică (pentru RAY):

Pai daca ar fi asa dumneata cred ca ai bate de baseball in ochi.
Lasa-ne cu raspunsuri de acestea acide si cu caracter biblic, daca nu esti faptic abtine-te de la off-topic.
Este topicul meu si eu am impus o anumita tema, daca nu esti de acord din varii motive te poti retrage.
Eu nu ma bag peste topicurile tale.
Nu esti obligat sa impartasesti aceelasi ganduri dar nici cum procedezi tu nu este ok.
De parca esti un zeu si noi suntem supusii, iar tu draga ODIN esti un izvor de intelepciune pentru ca ai facut pactul cu copacul cunoasterii!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

E doar o interactiune cu niste anonimi. Nimeni nu da vina pe nimeni

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu la asta m-am referit ca sunt constient de asta si la faptul ca trebuie sa acceptam ca nu toti pot fi ca noi

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pai acceptam toti chestiile astea.
doar ca e un subiect controversat, in intrebare

| Conte22 a răspuns:

Este vorba de proasta educatie primita de scoala. Cancelariile sunt pline de femei superficiale, interesate de avantaje materiale si foarte putin profesionale. Ce sa invete maimutoii de la ele? Daca si cei 7 ani de acasa sunt deficitari, nu ma mai mira nimic in RO. Important este ca noi, cei mai altfel, sa incercam sa schimbam ceva in bine, sa vorbim calm si frumos cu maimutoii si sa le explicam ce gandim. Poate reusim sa mai imbunatatim lucrurile. Mult succes tinere!