| Flav a întrebat:

Avem mulţi oameni inteligenţi, dar puţini oameni cu caracter. Acest paradox explică drama perpetuă a României, indiferent de regimul ei politic. [ Valeriu Butulescu ]
Mai exista oameni de caracter in ziua de azi cunoscuti? Sau puterea iti anuleaza sufletul? Dati exemple de astfel de caractere ce credeti ca ne-ar putea scoate tara din acest noroi.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu, pur si simplu nu gasesc persoane de caracter implicate acum in viata politica. Am cateva exemple, din pacate toti iesiti din viata politica: Corneliu Coposu, Ion Diaconescu. Dar azi nu stiu nici unul si asta ma cam sperie.
Mi se pare Crin Antonescu un altfel de politician, cu o oarecare eleganta a discursului si gandirii. Cu privire la caracter, nu uit ca e prieten cu Norica Nicolai sau Ludovic Orban. Si cu astea doua nume am spus tot. Deci nu-mi fac absolut nici o iluzie cu privire la caracterul sau. Il mai suspectez de o oarecare cantitate de carcater pe Mugur Isarescu, dar s-ar putea ca aceasta impresie a mea sa fie doar datorita unei insuficiente informari. In rest, mai imi vin nume din planul II, despre care de asemenea stiu putine (de exemplu Ciuhandu).

| Flav explică:

@Lora nu vroiam sa raspund, dar daca insisti...
Oameni de caracter sunt de parere ca exista, dar fara bani sunt 0. Si probabil de aia au si ramas de caracter, fiindca le lipseste puterea.
Acum, exact acum, imi pun aceeasi intrebare mie insumi. Ma gandesc la un Mircea Badea dar ii gasesc f. multe defecte ce-i trage in jos inteligenta sclipitoare de care da dovada. Imi placea inainte de Florin Calinescu dar ultima vreme s-a pretat extrem de mult la show-uri ieftine pentru. a face un banut. Il urmaresc cu interes si acum dar s-a dus timpul lui, gloria cea mareata. Imi place Radu Moraru (nasul), il consinder un tip destept, direct, deschis si e-n tema atat cu politica cat si cu nevoile omului, si cred c-ar face ceva bun pentru tara noastra daca ar avea posibilitatea. Exemple de oameni cu caracter sunt multi, dar n-au treaba cu politica. Uite de exemplu, poate total paralel, Dan Petrescu din fotbal. A pornit de jos, a ajuns la un nivel inalt si e acelasi om echilibrat, neschimbat si cumpatat. Si le-a dat in nas tuturor. Se vede ca are alta mentalitate, civilizatie, c-a umblat mult prin afara. Il apreciez pe scriitorul Victor Martin( de care banuiesc ca putini au auzit) fiindca are un stil autentic de ironie si libertate in exprimare si randurile scrise, cred ca le-ar da in freza multora. Uite o optiune interesanta pentru candidatura este si Remus Cernea( partidul verde, de care am auzit si eu de el de acum o saptamana, maxim 2) si-am vazut ca are o ''istorie'' f frumoasa si curajoasa. Totusi, la noi, fara reclama, esti un intrus si de aceea multi privesc candidatura lui ''pertinenta''. Dar din ce-am citit eu c-a facut, e un om ce ia atitudine, un om curajos si fara frica si cred ca de acestia avem nevoie.
Si ar mai fi multi, acum nu-mi amintesc pe toti care-mi plac sau mi-au lasat o impresie frumoasa. Dar, la ce folos daca ''n-au spate''? Ca sa ajungi unde trebuie sa ajungi, trebuie sa faci lucruri murdare. Facandu-le, ori esti total dezapreciat pe buna dreptate de ceilalti, ori risti sa te transformi in alta persoana si sa uiti cine ai fost si ce ai devenit acum.
Multumita, Lora?hee hee

| Flav explică:

E ok Lora, n-am considerat-o drept o provocare. Dar m-ai facut sa scriu ceva.hee hee Mersi frumos pentru. apreciere, sentimentul e reciproc.

nony
| nony a răspuns:

Ai pus frumos problema, dar ai uitat cel mai mare amanunt.NOI nu sutem condusi din interior, noi suntem la mana marilor puteri.
Sa fii prea cretin sa crezi ca Basescu face ce vrea, cand vrea. Tara asta va sta in mocirla pana cand zic cei mari. Ce economie Flav, ce industrie.care? Ca o tara sa se dezvolte ne trebuie cele doua, noi nu avem nici una, plus o gramada de datorii pe la FMI (cira 20 mld €) banii astia trebuiesc dati de undeva, de unde? din alte datorii, si tot asa ne aflam intr-un cerc vicios. Oameni de caracter or fi, dar nu au puterea necesara.

| loveyousomuch92 a răspuns:

Romania e intr-un permanent noroi! nu cred ca exista ceva sau cineva sa ne faca tara mai frumoasa! aaaaaaa ba da... un MIRACOL(sau nu)suntem cea mai proasta tara din Europa(va spun eu sigur)! nuci nu meritam sa ajungem in Europa suntem o tara de r***t.sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O reforma ce trebuie sa o facem noi toti in propriile noastre fiinte, ganduri si proaste apucaturi.nu cred flav ca iesim sau ca ne scoate cineva din noroiul asta., acum. dar cand va veni timpul innoirii si sfarsitul lucrurilor vechi, atunci se va face totul intr-o clipeala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii competenti si cu bun-simt, sint inabusiti de canaliile gaunoase. Cum ar putea canalia sa fure, daca cel competent face ordine? Pe el, canalia, il avantajeaza dezordinea. Cum ar putea ticalosu sa-si pastreze puterea, daca cel competent, dovedeste prin insasi competenta lui, ca el, ticalosu, nu-i in stare de nimic, dar gaseste mereu scuze, gaseste pe cine sa arunce vina?

| Gabry a răspuns:

De cand ai pus intrebarea asta m-am tot gandit, am asteptat si alte raspunsuri...nu am gasit pe nimeni, nici o persoana cunoscuta...se poate sa-mi scape dar nu cred!
Poate ca printre acesti oameni "cunoscuti" nu se gasesc, dar exista un viitor! Acum sunt oameni simpli dar peste cativa ani vor fi recunoscuti prin gandire, vorbe, comportament(fapte)!
Nu putem fi pierduti, cineva tot va fi gasit pentru a ne reprezenta tara!

| sorin4444 a răspuns:

Intai de toate inteligenta nu implica automat caracterul(moralitatea). Oamenii de caracter sunt astazi pe cale de disparitie.De ce? Pentru ca societatea in ansamblul ei permite din ce in ce mai mult ca moralitatea sa nu mai fie un criteriu de afirmare a personalitatii umane.Succesul depinde doar de capitalul financiar sau de imagine pe care il obtii prin orice mijloace.Lipsa de caracter nu mai este penalizata ci din ce in ce mai tolerata.De altfel legile nu condamna niciodata delictele morale ci doar cele financiar-contabile sau talhariile. Oamenii de caracter sunt catalogati drept "fraieri" tocmai pentru ca nu se "descurca" in societate ca ceilalti care neavand probleme de constiinta o duc foarte bine din punctul de vedere al bunastarii personale.Privind detasat aceasta chestiune pot afirma ca de fapt nici nu mai conteaza ca mai exista sau nu oameni de caracter. Ei vor diparea incet, incet asa cum si eroii din antichitate au disparut in locul lor ramanand doar niste legende care ne invata cum sa fim drepti, curajosi, si cum sa aparam un ideal(pricipiu, filozofie de viata)daca avem asa ceva.Totusi ceva ramane in constiinta umana ca principiu fundamental si etern:"sa nu faci rau" indiferent ce insamna acest lucru in perceptia personala a fiecaruia dar rapotandune permanent la valorile fundamental umane:viata, bunatatea, modestia, curajul, onoarea, demnitatea, etc