| Popescu_Doiniţa_1981 a întrebat:

Mai există prietenie sinceră?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Există.
Dar, din păcate, nu toţi au parte de ea.
Culegem ceea ce semănăm, iar în ziua de azi nu toţi sunt dispuşi să învestească sentimente şi timp în cineva.

Însă nu de puţine ori se şi profită - dai poate totul şi primeşti nimic sau, şi mai rău, te transformi în victima bunătăţii/naivităţii tale şi devii bătaia de joc a celui care trebuia să-ţi fie prieten.
Dar asta nu ar trebui să te descurajeze. Nu toţi sunt aşa. Să o priveşti ca pe o lecţie învăţată, care te-a făcut mai înţeleaptă şi puternică, şi să mergi înainte!

Prietenii la nevoie se cunosc cel mai bine.
Cine îţi sare în ajutor, fără să-l rogi, şi rămâne alături de tine, când toţi ţi-au întors spatele, acela îţi este prieten adevărat. Restul...cel mult amici sau prieteni în devenire.

Dar, crede-mă, satisfacţia este enormă să ai un prieten în adevăratul sens al cuvântului, să existe acea telepatie între voi, afecţiune, admiraţie, respect, sinceritate, lejeritate, încredere... Când simţi că poţi să spui orice...şi nici nu e nevoie să spui. Gând în gând. Este absolut minunat. Merită!

5 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Slava ca mai exista...

| Leon a răspuns:

Salut, am pus aceeasi intrebare mai de mult si imi pare bine ca o regasesc pe site. De fapt asta e o intrebare sugestiva, ascunde de fapt un sentiment destul de puternic prin valoarea cuvantului prietenie in acest caz.
Cand zici prietenie te referi de fapt la un angajament, fata de o persoana, pe care il onorezi prin al respecta, prin a-i da atentie si a-ti investi timp si 'energie emotionala' in al cunoaste atat de bine incat sa ajungi la concluzia ca prezenta, caracterul si identitatea acestuia le regasesti la tine insuti.
Desigur, e si o chestie de compatibilitate, sau mai bine zis de capacitatea fiecaruia de a intelege un astfel de raport.
In al doilea rand e un angajament fata de tine, de principiile tale, iar atunci cand prietenul ti le respecta sau te respecta si te accepta asa cum esti putem vorbi de prietenie in adevaratul sens al cuvantului.
Deci in situatia asta, intrebarea ar fi: este capabil cineva care nu poate intretine o prietenie sa cunoasca sentimentul de a iubi pe cineva?
Cred ca nu e nicio filozofie in asta ci e o chestie reala si naturala, iar cand cineva acuza ca sufera din dragoste ar trebui mai degraba sa isi puna intrebarea asta.
Deci raspunsul este da, exista prietenie la fel de bine cum exista si iubire, in adevaratul sens al cuvantului, sunt doua emotii total diferite, dar principiul dupa care functioneaza e acelasi. Si cred ca n-are rost sa mai repet.
PS. Nu o lua personal, desi eu cred ca e un sfat bun inainte sa te apuci sa ratacesti dupa ceea ce numesti 'dragoste adevarata'. Intrebarea ta ascunde de fapt dorinta de a afla raspunsul.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu prea cred. Banii/aparentele ocupa primul loc in societate, asa ca la ce foloseste sinceritatea? oh go on

| KristalPop a răspuns:

Logic. Oricine are un "best friend" căruia îi spui apropare orice.

| Anonima264 a răspuns:

Da!
Dar din pacate o gasesti cam greu deoarece lumea asta a devenit cam rea si cam materialista, iar prietenie sincera...multe persoane se prefac ca sunt prieteni sincere pentru asi atinge scopul(cum ar fi economic)!