| AdioTPU a întrebat:

Poate exista prietenie sincera intre un ateu si un crestin practicant?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Într-o prietenie sinceră, respecți credintele celuilalt.

| BBJHHRUGs a răspuns (pentru sadrian46):

S-o crezi tu. Desi sunt ateu, stau in casa cu 2 pocaiti in UK. Am fost de curiozitate pe la slujbele lor religioase (adunare cum zic ei) sa fac o comparatie de traditie cu cele de la ortodocsi. Eu le respect credintele si ii tolerez dar ei incearca sa ma converteasca pe mine ca sa fiu si eu indoctrinat ca ei si ghici ce... suntem buni prieteni. Ei de ce nu imi respecta mie credintele?

29 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Atita vreme cit nici unul dintre ei nu e un nemernic, bineinteles. Am vreo 2-3 buni prieteni de mai bine de 10 ani si nu pot baga mina in foc nici privind religia si nici orientarea lor sexuala si, sincer, chiar nu ma intereseaza.

| Mayhem666 a răspuns:

Atata timp cat subiectul religiei nu se aduce in discutie, da, se poate.

| CostinAlamariu a răspuns:

In calitate de creștin practicant eu zic că da. Absolut. Prietenie n-are de ce să nu se poată. Eu n-aș avea nicio problemă să fiu prieten cu un ateu sau cu un om de orice altă religie.

Relație romantică nu prea, dar prietenie da.

| StrongHeart a răspuns:

Normal

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu?
Dacă fiecare respectă religia celuilalt și oricum nu se axează prietenia lor pe treaba asta, tema religie, nu văd de ce ar fi o problemă?

Iar dacă sunt super open-mind, dar doar dacă sunt super deschiși la nou, pot vorbi chiar și despre subiectul religie deschis și fiecare să cunoască ceva nou din religia altuia, tradiții și obiceiuri noi sau chiar gândire nouă.

Deci ca să-ți răspund, da, dar doar dacă oamenii sunt deschiși și fără prejudecăți și clar și dacă dorința de a alege un om e mai forte decât dorința de altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam greu

| slayer09 a răspuns:

Iubirea (prietenia sincera) nu are legatura cu religiile, sectele etc. Religiile sunt cai pentru a veni mai aproape de Dumnezeu.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Doar in cazul in care ateul nu este de fapt un anticrestin militant, care huleste ab initio credinta crestina. Eu n-as putea fi prieten cu un anticrestin camuflat drept ateu si care este smintitor. L-as taia de la prieteni. La fel si cu sectantii, ca si ei pot fi la fel de hulitori fata de calea adevarului.