| anonim_4396 a întrebat:

Mai mult pentru fete.
Imaginati-va ca sunteti de nu stiu cati ani intr-o relatie si partenetul va cere de sotie. Acceptati, dar a 2 zi va spune ca vrea sa faceti contract prenuptial. Va simtit---tradate? V-ar deranja?

3 răspunsuri:
| ramitzu a răspuns:

Mi se pare normal. Atata timp cat nu te casatoresti cu acel barbat pentru bani. Acel act nu ar insemna nimic.

| pietrean a răspuns:

In zilele noastre, mi se pare ceva normal!
Mai ales in cazul in care, casatoria vine ceva mai tarziu(adica nu la 20-22 de ani),cand deja fiecare poate are cate ceva agonisit:o garsoniera/apartament(daca sunt acte dinaintea casatoriei,nu este o problema),ceva dotari in cas,ceva bai pe la banca,masina,sau mai stiu eu ce are omul chibzuit, cumparat inainte de mariaj.
Dar, mai depinde si de mintea fiecarei fete/femei:unele se pot simti "jignite", altele care sunt lucide, accepta.
Nu prea ma incadrez la categoria "fete", dar eu as accepta!

| AndyLavy a răspuns:

Nu. niciodata nu ai certitudinea atunci cand incepi o relatie, sau chiar si o casatorie ca va tine pentru toata viata sau ca va avea un final fericit.iar fiecare persoana este libera sa faca ceea ce doreste cu bunurile sale. atunci cand iubesti o persoana si vrei sa te casatoresti din dragoste, o faci pentru persoana de langa tine, pentru caracterul lui si asa mai departe si pentru ca iti doresti sa il ai alaturi pe el, nu bunurile materiale pe care le detine. in concluzie nu m.ar deranja, si nici nu m.as simti "tradata" pentru ca fiecare e liber sa faca ceea ce doreste si nimeni nu stapaneste pe nimeni, cu atat bunurile materiale ale unei alte persoane.