| UnBroken2016 a întrebat:

De ce fac femeile schimbarea la fata cand le vorbesti de contract prenuptial? Asa multe spun cu mana pe inima ca pentru ele averea lui nu conteaza, care e problema atunci? Inteleg ca la inceput se pot simti tradate si chestii de genul, dar daca gluma persista se poate presupune ca e doar dupa bunurile lui? Adica vrea mult sa va casatoriti dar fara acel contract.

Ma uitam la tembelul de fratele meu si prietena lui. Nu stiu dar cred ca e un fulger anume care te loveste in dos la varsta fixa de 32 de ani ( vad ca majoritatea pe atunci ii apuca de maritis ) si vrea sa se casatoreasca. Dar vrea sa faca acest contract dar ea nu. Cum am zis, la inceput orice femeie presupun ca are scuza sa se simta tradata dar cand vezi ca ea tot nu vrea si tot nu vrea, e clar ca nu ii convine asta din alte motive si nu doar ca nu are el incredere in ea, nu? Ma amuza ca tot astea se oftica atunci cand nu le dai parola de la facebook sau telefon, vezi domne nu ai incredere in ele laughing.

Eu unul am vazut chestia asta la fel de amuzanta ca testul ADN. Cica 30% din barbati cresc copilul altuia. Cred ca asa scapa alea care inseala, baga scuza °dar ce? nu ai incredere? °

36 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Da, tradate. O tipa careia i se cere asa ceva poate simti ca tipul nu are suficienta incredere in ea si iti cam cade lumea in cap daca tu ca fata chiar iubesti pe bune si chiar nu alergi dupa bani cand iti tranteste tipul tau in fata contractul prenuptial. Naspa, nu?

| UnBroken2016 explică (pentru whatevernvm):

Pai nu e naspa si pentru el? Daca tot nu e dupa banii lui. Zic si eu.

| whatevernvm a răspuns (pentru UnBroken2016):

Si daca o iubeste si vrea casatorie cu ea nu ar trebui mai intai de toate sa isi castige increderea reciproc? Zic si eu

| UnBroken2016 explică (pentru whatevernvm):

Pai asta cam ar fi punctul final pentru el nu crezi? Asa se cam asigura ca nu e dupa banii lui. Ca fratele meu e mai prost, problema lui. Dar de fel, femeile sunt majoritatea care vor casatorie dar tot ele fac spume cand aud de aceasta chestie. Nu vad problema, daca tot nu e dupa banii lui. Cum am zis si cu sarcina, inteleg de ce multe se supara, dar uite asa alea 30% care chiar sunt tarfe, scapa basma curata cu °vai, nu ai incredere °

| whatevernvm a răspuns (pentru UnBroken2016):

Exagerezi mult. Nu iti dai seama cum e privita chestia asta din perspectiva unei femei. Eu m-as simti jignita deosebit de tare, iar asta e pentru mine mai presus de orice dauna materiala pe care e posibil sau nu sa mi-o iau ca barbat in urma unei tepe cu o parasuta care alerga dupa bani. Cei care isi iau automuie probabil si-o merita. Asta nu inseamna ca toate femeile trebuiesc privite cu neincredere doar pentru ca unii nu stiu sa si le aleaga. Sa-mi intinda mie contractul prenuptial si am plecat razand in hohote.

| UnBroken2016 explică (pentru whatevernvm):

Bravo mie ca o sa evit chestia asta laughing. Nu ma casatoresc vreodata si am scapat de bataia de cap. Plus, nu eu exagerez mult. Am intalnit cateva cupluri care au acest contract si multe au acceptat fara probleme. Ghici ce femei erau alea. Da, aveau mai multi bani ca el rolling on the floor. A dracu coincidenta? Cine stie.

| whatevernvm a răspuns (pentru UnBroken2016):

Ca sa o spun altfel, incercarea lui de a avea incredere in ea "la punctul final" o face pe ea sa-si piarda increderea in el si se duce tot dracu.

| whatevernvm a răspuns (pentru UnBroken2016):

Si eu am intalnit. Oamenii sunt diferiti si vad lucrurile diferit, dar chestia asta poate sa doara deosebit de tare si poate face sa dispara tot.

| UnBroken2016 explică (pentru whatevernvm):

Cati ani ai totusi? Ai scris atat de frumos ca mi-au dat lacrimile. °Eu m-as simti jignita deosebit de tare, iar asta e pentru mine mai presus de orice dauna materiala pe care e posibil sau nu sa mi-o iau ca barbat in urma unei tepe cu o parasuta care alerga dupa bani. ° Nu cred ca ai vorbit cu prea multi barbati divortati care au pierdut tot cand au divortat. Desigur ca °jignirea° ta e mai mare ca pierderea muncii intregi vieti a unui om. Esti haioasa laughing

| whatevernvm a răspuns (pentru UnBroken2016):

Ai o conceptie foarte proasta despre femei in general. Ai impresia ca doar barbatii pierd, doar barbatii sufera

| UnBroken2016 explică (pentru whatevernvm):

Nu e vina barbatilor ca sunt atatea femei care au facut ce au facut. Dar lasa, e bine sa dam vina pe barbati, e mai simplu. Cand a fost vina femeii vreodata. Nu a fost Eva rea ca a mancat prima din mar, ci Adam prost ca a ascultat-o laughing. Poate am intalnit eu prea multe exemple proaste, cine stie. Dar sunt de acord cu cheliosul mai sus, nimeni zdravand la cap se casatoreste in ziua de azi. Risti (cum ai zis tu) sa pierzi dragostea ei, risti sa pierzi munca vietii cand se satura ea de tine. Prea multe de pierdut pentru ceva atat de stupid.

| whatevernvm a răspuns (pentru UnBroken2016):

Eu nu dau vina pe barbati. Atat ei cat si femeile gresesc in anumite cazuri la fel de mult. Eu nu am nimic cu barbatii, imi plac.

| KodrutZ a răspuns (pentru whatevernvm):

Omu' e muncit pina sa te intilneasca pe tine de s-a spetit, mi se pare normal ca ce a avut pina atunci sa fie al lui. Poate are o companie de miliarde si nu are chef ca in caz de tu te trezesti ca vrei divort sa piarda cit nu face. Mi se pare o abordare mai pragmatica dar care nu ar trebui inflamta fara rost.

| RAY a răspuns (pentru UnBroken2016):

Cand te insori pana la urma?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Posibil la anul

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow,bafta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Mersi domne

| RAY a răspuns:

Parerea mea 60/70% din barbati cresc copilul altuia pentru ca femeile se compromit cu beta,omega,deta etc cum alfa nu sunt multi ele aleg rational adica banii, alegerea emotionala inconstienta, alegerea rationala constienta intre astea doua noi alegem in functie de mediu, ele aleg barbati cu banii ca nu sunt alfa, tu daca nu ai fi atras sexual de nici o fata nu te-ai compromita cu una urata si bogata sa fim seriosi, ele se compromit cu noi majoritatea asta e adevarul

| Drimmero a răspuns:

Mi se pare atat de aiurea ca un act poate sa uneasca doua suflete si doua destine. Iubirea nu poate sa fie tinuta prin asa ceva, parerea mea!

| UnBroken2016 explică (pentru Drimmero):

E clar. Maine e sfarsitul lumii. Daca s-a ajuns pana cand sa fim noi 2 pe aceeasi unda, e clar. laughing. Serios vorbind acum. Eu unul cred ca aceasta chestie e importanta doar religiosilor, ca altfel nu as vedea ceva bun in asta (casatoria). Inca un motiv pentru care cred ca fratele meu e dus rau cu pluta avand in vedere ca nu e religios.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

De ce sa fie sfarsitul lumii, aici ne aflam intr-o competitie sau ceva? Eu nu am nimic cu tine, ti-am mai zis, ca ne-am contrat noi pe tema asta este deja altceva, dar ma rog.Saboteaza-i nunta daca tot nu-ti convine ce face elrolling on the floor))).

| UnBroken2016 explică (pentru Drimmero):

Nu suntem in relatii tocmai bune. De fapt, nici nu ne vorbim. Acum ma refer ma ciumpalac nu la tine laughing. Putin imi pasa ce face, dar eram curios de ea nu de el. Cum se face mereu ca numai femeia se simte jignita cand vine vorba de contract prenuptial dar barbatii nu. Cum am zis mai sus, cand ele au bani si vor asa ceva, ei nu au nici cea mai mica problema.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Cand se vad cu sacii-n caruta e cam greu sa refuze ceva.E, treaba fratelui tau, daca vrea sa fie cu fata aia, e fix problema lui, pe el l-ar insela, nu pe tine. Numai bine!

| raluk27 a răspuns:

1. In legislatia romana nu exita notiunea de "contract prenuptial". Asta ai vazut tu prin filmele cu americani.
In Romania se numeste conventie matrimoniala.
2. Nu are cum sa fie "dupa bunurile lui", cand o astfel de conventie matrimoniala e de 2 feluri:
Separatie de bunuri: ce e dobandit inaintea casatoriei ramane bun propriu al fiecaruia. Ce cumpara dupa casatorie fiecare sot in nume propriu este doar al lui, iar daca vor cumpara ceva impreuna bunul e in coproprietate pe cote parti (de exemplu, el 3/4, ea 1/4), in functie de contributia financiara a fiecaruia.
- Comunitate conventionala: Un bun propriu al unuia dintre soti este adus la comunitate si transformat in bun comun. In acest de-al doilea caz, e fix problema si prostia sotului care face asta.

Daca sotii nu doresc incheierea unei conventii se aplica regimul comunitatii legale de bunuri: ce e dobandit inainte casatoriei este si ramane bun propriu, iar ce cumpara impreuna e bun comun.

Deci, unde e vanatoarea dupa marea avere?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai, ce amuzament! Single is the way meant to be played!

| UnBroken2016 explică (pentru anonim_4396):

Daca la tine asa merge, bravo tie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Pai e fix raspunsul la intrebarea ta! Stai si te amuzi de atatea chestii ridicole si atunci ce naiba vrei sa auzi?

"La mine", "la mine",..., "la mine"
Merge la toata lumea. Dar nu la bolovani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pana la urma frate-tau chiar e tembel. Niciun om zdravan la cap nu s-ar mai casatori astazi fiindca pur si simplu acest lucru nu mai inseamna nimic, mai ales nuntile ridicole.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre ce vorbim aici? Cati bani sunt in joc? Ce categorie de oameni? De regula, la aceste contracte se gandesc aia ce au conturile doldora si ale caror iubite sunt doar niste sugative.E clar sa.si protejeze averea, iar ele daca nu pricep, e clar ca iubirea lor e falsa.La noi, oamenii simpli, de maximum 1000 euro pe luna, ce sa protejezi?

| UnBroken2016 explică (pentru anonim_4396):

Spune-i asta lui whatevernvm nu mie laughing. Ea spune ca se simte foarte insultata daca vreun viitor iubit ii aduce vorba de asa ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Scuze,nu observasem drama...

| whatevernvm a răspuns (pentru UnBroken2016):

sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru whatevernvm):

rolling on the floor Cum naiba ai dat peste contul asta? Si care e faza cu botul ala lung?

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

Idk dar e amuzant laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru whatevernvm):

Mda, mai e o luna si se fac 2 ani de cand te suport crying. De suparare imi sterg si contul sad

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa petrecem noi cumva, la o bere ceva