| anonim_4396 a întrebat:

Mai scrieti scrisori de mana cuiva, asa frumos caligrafic? sau acum toata lumea e cu emailuri :-(?

12 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Acum avem telefoane, emailuri.

| Brigitta a răspuns:

Nu mai scriu scrisori de cativa ani. Pentru ca adesea destinatarul nu primea nimica sau gasea scrisoarea desfacuta sau o primea dupa o luna doua...
(sa nu mai spun de statul la cozi ca sa cumperi un timbru ca apoi femeia de la ghiseu sa se uite ciudat la tine ca iti trebuie DOAR un timbru)

| rocket a răspuns:

Scrisori nu, dar vederi da! Si incerc sa le redactez frumos, fara pocinoage. Am un roller Uber Fiktion -> http://bit.ly/1ueztO0 care scrie fin si cu care pot sa sterg atunci cand gresesc. Iar dupa ce sterg, pot sa notez tot pe locul unde am sters, fara ca hartia sa se pateze.

| Deita a răspuns:

Hey. eu de ex nu prea, insa as fi foarte bucuroasa daca as primi de acasa de la mama cite o scrisoare macar la doua luni, sintem foarte departe una de alta si macar asa as putea sa o simt mai aproape, insa din pacate posta merge pe o cale gresita in ultimul timp si nu are rost sa trimiti scrisori cind stii ca nu ajung la destinatie.

| IbanezFender a răspuns:

Parca imi ie dor de perioada in care trimiteam scrisori persoanelor dragi si asteptam zile sa primesc raspuns mai ales de la persoana iubita care plecase ie un suspans care nu se mai poate trai in ziua de astazi dar ma bucur ca la vremea in care telefoanele mobile si internetul inca nu erau peste tot am mai scris si scrisori chiar era frumos vremurile s-au schimbat tehnologia ne-a influentat ce a fost nu s-a pastrat si cum nici o caligrafie nu seamana cu alta vom parea ca toti suntem lipsiti de identitate, caractere copiate in tipar inprimate.
Dar parte buna ie ca comunicam mai rapid deci ie bine

| Popescu Olivia a răspuns:

Nu imi place sa scriu scrisori toata lumea zice ca scriu urat, asa ca salvarea mea a fost Alexander Graham Bel, cu telefonul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am evoluat si noi totusi. Cred ca la fel se punea problema cind s-a trecut de la tablitele de lut la papirus si apoi la hirtiehee hee Intreba cineva la sezatoare "mai scrie cineva pe tablite de lut?" rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Absolut! prietenii buni merita astfel de "dichisuri".
cand merg in strainatate unul dintre locurile mele preferate este magazinul cu hartie pentru scrisori.sunt fel de fel de texturi, forme, stilouri, cerneluri.sunt asa de faine ca aproape se scriu singure si impun asa un respect incat nu ai cum sa ratezi o scrisoare.
exista albume cu scrisori celebre scrise de oameni celebri catre iubitele lor, sunt fascinante, le stii?
exista o firma de ciorapi de dama, este din Italia, si in pachetul ambalat f cochet exista tiparita pe hartie lucioasa cu fundita rosie o scrisoare a cate unui scriitor-compozitor-politician de pe vremuri catre iubita sa.astfel sensibilizeaza femeile si le educa sa fie mai romantice si sa ceara mai multa calitate in comunicare, stii?
Dar eu nu vorbesc doar de scrisorile de dragoste, imi place sa scriu scrisori si prietenelor mele bune, chiar daca nu pot s-o fac decat de 2 ori pe an imi aleg cu grija subiectele si momentul si eu, la randul meu, primesc astfel de scrisori originale si emotionante.
Cand in cutia postala gasesc o scrisoare, alta decat facturile, este o mare sarbatoare, pentru mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vrea din tot sufletul sa-i scriu persoanei iubite cate o scrisoare din cand in cand, mi se pare mai romantic, mai personal, mai tandru...numai ca nu gasesc pe nicaieri pachete de corespondenta asa cum se gaseau odata, cu hartia frumos decorata si plic de aceeasi culoare model cu hartia, nici macar hartie parfumata nu gasesc. La toate librariile gasesc plictisitoarele hartii A4 albe sau de diferite culori care nu te inspira la nimic, normal ca apelam la mailuri sau sms-uri in astfel de conditii. Cunoaste cineva o librarie sau un magazin cu articole de papetarie de unde as putea sa comand ceea ce caut?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toat lumea trimite emailuri
]

| simo19 a răspuns:

Scrisorile. Nu stiu daca ai avut vreodata ocazia sa primesti o scrisoare parfumata de la cineva insa te asigur din proprie experienta ca este un super sentiment ca postasul sa-ti spuna ca are ceva pentru tine numai pentru tine si dupa aceea sa descoperi ca cineva drag nu numai ca s-a gandit la tine scriindu-ti ci totodata ti-a lasat si o amintire scrisa.

| dyana29 a răspuns:

Da eu mai scriu, insa nu scrisori care sa le trimit in posta, ci cu ocazia unor evenimente scriu asa frumos de mana, mesaje de incurajare sau uneori chiar de multumire, prietenilor mei si celor ce au nevoie. Scriind pui mult suflet iar
satisfactia e foarte mare cand dupa ce le citesc vin si i-mi spun:// stii, chiar aveam nevoie de o incurajare ca asta sau :i-ti multumesc ca-mi esti alaturi//eu fac si ''Hand made''si felicitari etc. si poate din cauza asta i-mi place happy