| VictorFenrir a întrebat:

Mai sufera cineva de depresie si ar vrea sa vorbim pe tema asta?

75 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru sIncognito):

Așa ți se pare, pentru că nu mă cunoști. Popii și bisericile se luptă cu demonii de 2000 de ani, și nici măcar meci egal nu au la pauză.
Dacă îi scoți pe popi și pe demoni la înaintare, nu mă ai ca partener de discuție. Sunt experți aici pe site.

| VictorFenrir explică (pentru sadrian46):

O mica intrebare, acum 3000 de ani nu se lupta nimeni cu demonii? Ce-i ipocrizia asta man, au existat multe civilizatii pe vremea cand Iisus nu era nici schitat

| yardiemarian a răspuns:

Nu, jet si maturizeaza-te copil redus. Mars la scoala si lasa gagicareala si alte chestii care "TE RANESC SENTIMENTAL"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru VictorFenrir):

Mă refeream la creștinism. Fără credința în demoni, cretinismul = Zero. Și Dumnezeu și popii își pierd obiectul muncii.

| OrdanKarris a răspuns:

Am citit putin comentariile tale si eram sigur ca o parte din depresie e cauzata din relatia cu sexul feminin. Am o solutie buna pentru tine.

Cauta pe Youtube Tom Leykis si Patrice o'Neal, asculta contentul lor pana iti vine acru in gura, zi de zi de zi, la scoala, la munca, acasa, cand iesi afara, in pat, cand te joci, ia si asculta contentul acestora si baga la cap ce zic astia doi. Sa vezi cum iti trece depresia instant! Ca sa intelegi, Tom Leykis si Patrice o'Neal sunt printre cei mai experimentati oameni cand vine vorba de a explica natura feminina, felul muiericesc de a fi si la ce sa te astepti de la muieri. Tu ai depresie pentru ca nu intelegi ce ti se intampla cu muierile. Cand ai sa intelegi, depresia va disparea. Vei descoperi ca ai fost mintit de mic si programat prost sa interactionezi cu muierile, mod de abordare care te pune in dezavantaj clar de la inceput. Acestia doi iti vor lumina mintea la capitolul femei.

Iar cand iti revii si scapi de depresie si intelegi cum stau lucrurile iti recomand sa cumperi o carte numita "The Rational Male" scrisa de Rollo Tomassi. Considera cartea aceasta cursurile avansate la ce ai invatat deja de la Tom si Patrice. laughing O gasesti pe Book Express ro sau pe Amazon. Citeste-o si da-o mai departe la cine mai crezi ca are nevoie. Nu ai nevoie nici de psiholog, nici de pastile nici de nimic. Ia si cauta ce ti-am zis. Imi poti multumi mai incolo laughing)

| Irinel15123532 a răspuns:

Depresia are multe forme. Piruml pas intotdeauna este izolarea, apoi tristetea, pierzi sensul si scopul vietii, nu mai vezi absolut nimic in viata care te-ar putea interesa, si prin urmare multi recurg la suicid, problema este ca intr-o depresie nu doar persoana in cauza este bolnava, ci si mediul in care traieste este intoxicat, este nevoie sa schimbam mediul, mergem la tara, la munte, la mare, este nevoie sa schimbi mediul exterior. Depresia poate fi invinsa, dar, doar de persoana in cauza, medicamentele pot ajuta, dar daca persoana in cauza a renuntat la lupta, nu va iesi niciodata cu toate medicamentele din depresie, degeaba ai 500 de cai putere la masina, daca nu mai doresti sa participi la cursa. Degeaba ai posibilitatea sa ai o ancora, daca vrei sa te scufunzi. Daca persoana in cauza a renuntat, atunci a pierdut lupta cu depresia, nu stim cand vine acest moment, dar este nevoie sa fim langa cei in depresie si sa ii sprijinim ca sa ii ajutam sa iasa din acea stare, cateodata nu este nevoie sa aparem plini de veselie pe langa ei, unii se vor simti si mai rau, biblia spune ''Plangeti cu cei ce plang si veseliti-va cu cei ce se veselesc'' Uneori este nevoie sa mergem pe teritoriul lor ca sa ii scoatem de acolo, alteori este nevoie sa ii lasam singuri, daca dam navala in spatiul lor fara ca ei sa ne fi ingaduit, se vor simti atacati.

| Nimeni10 a răspuns:

Si eu am 21 de ani si sunt si eu depresiv, cel mai bine sa iti cauti un loc de munca daca ai peste 18 ani, si sa iti fac un grup de prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e o suferinta ca nu e o boala. Asa vor multi sa para pentru a fi tratate de psihologi sa fie ei fericiti pentru tristetea ta, si societatea o aratã cu degetul.
E un blocaj de aia esti si in starea asta, se poate intampla oricand si oricui, trebuie sa-ti bagi ceva in ea viata si s-o reiei de la 0. Pana nu faci o schimbare, un nou inceput tot asa o sa ramai Ba chiar va inrautati.

| Sarrya a răspuns:

Da.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Prezent. Am aproape 22 de ani și de 3 ani de zile nu mai ies din starea asta și am perioade când oscilez, zile întregi, chiar săptămâni la rând când nu văd rostul vieții și pentru ce să mă trezesc a 2-a zi. N-am frați, surori, n-am prea mare treabă cu rudele, n-am ambii părinți, n-am avut încă o prietenă, nici măcar să ies cu o fată în oraș. Și uite așa o duc din inerție. Singura cauză de a scăpa de depresie e să tratezi cauza. Doctorii și psihiatrii n-o să-ți facă nimic, doar o să te îndoape cu pastile, care te amorțesc pe moment. Dar depresia nu va dispărea așa, decât dacă îi elimini cauza.

| VictorFenrir explică (pentru ForeverAlone97):

Eu naspa ca oamenii care nu au genul asta de problema zic ca face asta doar pentru atentie

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru VictorFenrir):

Știu ce spui. Depresia e cel mai greu de înțeles pentru cei care nu au.

| Swetlly122 a răspuns:

Și eu sufăr de depresie.sad

| VictorFenrir explică (pentru Swetlly122):

Vrei sa vorbim despre asta?

| VictorFenrir explică (pentru Sarrya):

Ai vrea sa vorbim despre asta?