| Bondarel99 a întrebat:

Mai sunt europeni care umbla prin tari straine sa faca asa? Sau doar romanii fac asa?
https://www.facebook.com/teodor.serdan/posts/19458554146 9429

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Aia nu e Romanca, e o Tiganca, scrie nu iti fie frica esti in tara ta

| Bondarel99 explică (pentru RAY):

Doamna e cetatea roman, aia din UK (banuiesc ca acolo e) nu stiu ca e tiganca, pentru ei nu exista diferente.

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Din pacate asa e, ce putem face? sa nu le mai lasam sa iasa afara din ro? sa le exportam pe toti in india?

| NLS a răspuns (pentru Bondarel99):

...aproape la fel fac sirienii in Germania.
Cu diferenta ca "Mertel" ii iubeste.

| Bondarel99 explică (pentru NLS):

Am vazut pe Youtube ca au inceput sa umple si strazile din Suedia, Norvegia etc. si cetatenii de acolo chiar sunt mirati ca la ei nivelul de trai e destul e ok si nu ajunge nimeni sa stea pe strazi.

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

In Suedia nu poti intra ca Roman iar in Norvergia ai timp de ședere timp de 90 de zile, parerea mea, e problema lor nu a romaniei, sa se decurce cu ei

| Drimmero a răspuns:

La munca ba! cel mai penibil mod mi se pare cersitul, nu-l tolerez absolut deloc.

| Bondarel99 explică (pentru Drimmero):

Sa stai la colt de strada si sa astepti sa se opreasca cineva sa iti arunce un ban e una, dar sa te duci tu sa invadezi spatiul personal al omului cand sta la semafor sau oriunde ar sta si sa te plangi la el si sa il implori sa iti dea bani e altceva. Mi se pare penibil. Nu cred ca europenii sunt obisnuiti cu asa ceva.

| Drimmero a răspuns (pentru Bondarel99):

Si ajungem la neputinta unui stat de a nu asigura un trai decent pentru toti cetatenii acelei tari, se ajunge la o diferenta sociala mare de tot intre oameni.

Mai bine le-ai da de mancare, cu banii se boschetaresc mai rau, isi cumpara tigari si bautura. Daca vrei sa ajuti,, mai bine le aduci haine si alimente.
Niste nesimtiti, ne-au facut de ras in toata lumea!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Da de franta care a castigat mondialele cu negri adusi ca sclavi acum ceva secole ce spui?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Voi nu vreti sa intelegeti un lucru care e usor de priceput, Franta a avut colonii prin Africa, care acum sunt vorbitoare de franceza, au in sange ceva din traditia lor.
Acei negrotei sunt nascuti in Franta, majoritatea din echipa nationala a Frantei, dar au si cetatenie in tara de origine, au un parinte francez si unul din alta tara, dar asta nu inseamna ca sunt argati...s-a dus de mult timp vremea sclavilor adusi in Africa, acum vorbim de catateni sau de naturalizare.

Toate tarile au naturalizat jucatori din alte tari, pana si Germania care era mama blonzilor a ajuns sa aduca turcaleti si arabi. Singura e Italia care nu s-a stricat, a mers pe italieni de cand se stie/

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Si in cazul romaniei cum e? am auzit ca ei mancau mancare stricata si erau sclavi pe la manastiri

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Asta nu stiu, povesti si defaimari sunt multe pe lume, un sambure de adevar exista peste tot.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Sincer nu-mi place ca se autonumesc romanii, tu ce parere ai?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Rromii? nu sunt rasist, doar selectic cand vine vorba de ei, sunt oameni din etnia lor care sunt atat de educati si civilizati, atat fetele si baietii de iti faci cruce, dar si specimene care fac doar prostii prin lume.

Pe buletin nu pot trece ca sunt 'cetateni rromi', e o chestie ce tine de directive europene cel mai probabil. Pana la urma, nu exista paduri fara uscaciuni, asa cum si ei fura, pot si romanii sau ungurii sa fure sau sa dea in cap la lume,, dar la fel de bine pot sa demonstreze ca sunt oameni de omenie!

Daca Romania le-ar interzice chestia cu cetatenia din buletine ar porni alt scandal si iar ajungem pe la CEDO, iar amenzi luate aiurea si mediatizare penibila, deci mai bine lasa-i in pace ca noi stim cel mai bine cum sa facem diferenta.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Noi dar alti nu stiu sa faca diferenta

| Bondarel99 explică (pentru Drimmero):

Scuza-ma, la noi sunt cele mai mari uscaciuni din toata Europa.

Si daca te duci in Italia, Spania, Anglia atc. Si vorbesti in romana o sa te inteleaga aproape toata lumea laughing romanasii sunt peste tot.
La Romania, te iubesc sau o emisiune de genul zicea ca la noi sunt sute de mii de locuri de munca vacante, dar oamenii prefera sa primeasca ajutor social si sa stea acasa.
Si tinerii nu mai au nicio ambitie. Eu personal am auzit de multe ori: ce rost are sa dau bacul sau sa ma duc la facultate cand pot sa merg in strainatate sa muncesc? Sa nu mai zic ca la noi in facultate veneau mereu firme sa isi prezinte ofertele si se plangeau ca e deficit de forta de munca.
Asa fac toti, termina liceul, pleaca si apoi zic in stanga si in dreapta ca Romania e de c***t.

| Drimmero a răspuns (pentru Bondarel99):

E buba veche de ani de zile asta cu liceul terminat si plecarea in alta tara, daca ei castiga bine acolo pe munca cinstita,, eu unul chiar nu vad care e problema, pana la urma si bulgarii sau sarbii fac asta in lume si nu numai.

Romanii sunt cel mai prost vazuti si imediat se arunca pisica moarta la noi in curte cand se intampla ceva, dar nu poti sa generalizezi si sa jignesti un popor intreg pentru cativa cretini.

Spania si Italia sunt pentru culesul de capsuni si citrice alese, pe agricultura cica se castiga bine, iar in Anglia se merge pentru alba-neagra ))) de fac ei bani.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Cretini fara putina stiinta de informatie.

| Bondarel99 explică (pentru Drimmero):

Nu am jignit. Erau 2 idei total diferite.
Eu am rude, prieteni, vecini, cunostinte care au plecat in Anglia, vreo 50 in total. De unde febra asta cu plecatul in Anglia?
Pe mine ma amuza astia care spun ca nu poti face nimic in Romania dar ei nu incearca sa faca ceva. Apoi pleaca si denigreaza tara. Crezi ca nu s-au saturat europenii de atatia romani? Sunt peste tot.

| Drimmero a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu ma refeream la tine, ma refeream la popoarele astea care arunca cu caramida in romani.

Poate unii chiar au motive sa denigreze tara, satui de mizeriile facute de conducerea tarii.

| aXy99 a răspuns (pentru Bondarel99):

Ce facultate? Ce firme? Ce salariu? Daca ai salariu mai mic dupa ce termini facultatea si te angajezi pe domeniul tau decat ca gunoier sau femeie de serviciu in strainatate, nu ma mir...

| Bondarel99 explică (pentru aXy99):

De ce iti dai cu presupusul? Nu e nimeni fraier ca dupa 4 ani de facultate (tortura psihica) sa se angajeze pe salariu mic. Si firmele stiu asta.

Răspuns utilizator avertizat
| aXy99 a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu stiu despre ce domeniu vorbesti. Daca e vorba de IT, atunci sunt de acord cu tine.

| Bondarel99 explică (pentru aXy99):

Nu e.

| Bondarel99 explică (pentru RobertG101):

Eu vorbeam strict de cei care stau acasa si prefera sa primeasca ajutor social (care e mult mai mic decat orice salariu) decat sa mearga la munca, cand am zis de locurile alea de munca disponibile.

| aXy99 a răspuns (pentru Bondarel99):

Atunci care? M-ai facut curios. Unde nu e piata suprasaturata?

| Bondarel99 explică (pentru aXy99):

Exact.

| relian a răspuns:

Ce conteaza cine si ce face? Statu respectiv trebuie sa ia masuri sa nu-i lase sa cerseasca.Asa sunt si locanici care cersesc, deci nu vad care ar fi problema, ca e roman ca e englez, legea e lege, politia ar trebuie sa ii linisteasca.Esti intr'o tara te supui legilor de acolo,iar autoritatile din acea tara,ar trebuie sa mai inceteze cu rahaturile ca e roman ca e mai stiu eu ce,frate e la tine in tara? Pai ia masuri,ala e acolo legal,atunci strangel de pe strada,nu veni sa arati uite ce face nu stiu ce roman,e pe teritoriul tau ai drelturi legale sa-i faci ce spune legea.Dar in UE se pare ca toti incalca legile,in primul rand cei care sunt pusi sa le aplice,aia le incalca primii.
Iara tu se pare ai o gandire la fel ca mai tti europenii,vezi un roman vai uite ce face ala,romanu ala e naspa e nu stiu cum,mai face careva asa? Pai cei cu atitutidinea asta? Ala e cetatean european,e acolo legal,deci trebuie tratat ca atare, nu trebuie sa fie etichetat, trebuie sa fie luat pe sus si dus unde trebuie, ori amendat, apoi bagat la racoare daca nu se linisteste.
Tot veniti cu tot felul de rahaturi, apoi va plangeti ca se uita straini urat la voi.Pai voi sunteti cei care mediatizati se pare rahaturiel astea.
In SUA nu ai voi sa spui cai roman,ca e mexican,cai arab, spui este un cetatean atat, iar daca face ceva ilegal politia si apare sil ridica, ori fug ei cand vad ca apare politia.

Tu asta faciu reclama negativa romanilor, de ce? Tu stii de ce? Si aia din masina mari muncitori, ba ma lasati cu vrajelile astea.Sau gasit ei sa filmeze pe romani la cersit, du-te ba deaici.Eu daca as fi fost in locu alleai is fi spat si geamu la masina laughing sal satur de filmat, in loc sa munceasca filmeaza oamenii pe strada, dar da sfaturi altora de ce nu merg la munca.Nu este nimeni in masura sa dea astfel de sfaturi, niste clociti de romani aia sunt cei care au filmat si postat chestia aia.Niste oamenii seriosi nu au timp de rahaturi de genul asta.Sau de ce nu fac asta englezi, de ce nu filmeaza aia sa arate? Pt ca aia sunt oameni civilizati, pentru ca acolo sunt pusi oameni care ar trebuie sa se ocupe de cei care cer pe strada, nu este treaba lor sa le ceara socoteala celor care cersesc.Cam asta e ideea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

.Ne aflãm pe cel mai urât loc posibil din Europa ai locatiei, chiar lângã Rusi. Binenteles ca se intâmpla ce se intâmpla, nu numai ca suntem scuipati din cauzele astea plus ii doare pe restul Europei in cot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Era un neamt care cersea prin Brasov acum cativa ani. Tanar, arata prezentabil, se vedea ca e strain. Nu stiu ce s-a intamplat cu el. L-am vazut destul de des o perioada.

| DoarAlin a răspuns:

Este tiganca, nu romanca. Dar se pare ca strainii nu vad diferenta, si ne considera pe toti ciori. Nu-i invinuiesc totusi, daca nu facem ceva cu ciorile, peste cativa ani Romania va fi populata numai de ei.