| Fatamuntilor a întrebat:

MARTISOARELE; traditie sau kitsch? Sau a luat aspect comercial?
Mai este marisorul acea sarbatoare a primaverii?
Sau ne bazam mai mult pe sarbatori imprumutate?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cel putin eu asa am apucat ca fiind o traditie, aveam acea inocenta in noi si ne bucuram cand daruiam si primeam martisoare...astazi e pe cale de disparitie, ele sunt si vor fi pe piata, numai ca, vor fi cumparatori mai putini cu fiecare an ce va trece..chiar astazi discutam cu matusa mea si am ajuns la concluzia ca tineretul din ziua de azi, nu va duce mai departe aceste traditii, cum nici cele de sfintele sarbatori de iarna, nu le mai respecta..in schimb, sunt acceptate cele de afara..asta e.
O primavara frumoasa sa aihappy

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Îmi pare o sărbătoare şi tradiţională (cu o frumuseţe gingaşă şi aparte), şi comercială, în funcţie de zonă, de om, de mentalitate, de perspectivă, de interese...

Doar că în general nu prea le am cu sărbătorile şi pentru mine personal e cam irelevantă...dar mă bucur primăverii în orice caz.

| Fatamuntilor explică (pentru NOname):

Apreciz marisoarele facute de mana!
Cat priveste sarbatoarea, eu cred ca un amestestec comercial si traditional. Uneori si kitsh!

| mgtow a răspuns:

Cu martisorul nu faci nimic niste ate legate acolo atarnate de un carton si un plastic ce e aia, mai bine o haina care tine ani de zile si e utila

| Fatamuntilor explică (pentru mgtow):

Nu e acelasi lucru!

| mgtow a răspuns (pentru Fatamuntilor):

E un cadou fara rost asa cum sant floriile in loc sa traiasca bine la locul unde sant plantate le omoara taindule si le baga intr-un ghiveci ca si cum ar fi la spital in urgente

| PedoBarbie a răspuns:

Aşa sunt toate sărbătorile nu numai Mărţişorul. Chiar şi Hanuka.

| andrei1237 a răspuns:

Martisorul este o traditie adevarata romaneasca.Normal ca inca este sarbatoarea primaverii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult conteaza cu ce intentie vrei sa le oferi tu, decat cu ce intentie se vand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tradiţie. Pe care n-o mai respect de ceva vreme, dar asta nu înseamnă că o consider inutilă. Are şi oferitul mărţişorului aspectul său aparte, mai ales când eşti în clasele primare.

| Darius392 a răspuns:

A devenit aproape o tradiţie ca în punctele circulate din oraş să să amplaseze în luna martie tarabe improvizate destinate comercializării mărţişoarelor. Darul de început de primăvară este o tradiţie autentică ce merită să fie continuată. Nu putem accepta însă forma pur comercială pe care a luat-o această sărbătoare.
Mai multe aici:
http://1doi3.ro/2011/02/tarabele-cu-martisoare-intre-traditie-si-kitsch/

| Fatamuntilor explică (pentru Darius392):

Corect; dar ma tem ca sarbatorilor imprumutate li se acorda importanta mai mare!
Plus ca martisorul a ajuns de la snurul alb -rosu cu o figurina sa fie inlocuit cu cosmetice care nu are nicio legatura cu sarbatoarea primaverii!

| Darius392 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

In vremea de astazi, oamenilor nu le mai pasa de faptul ca e sarbatoare de "bun-venit primavara".
Ei se ocupa mai mult cu vanzarea si nu le pasa detaliile frumoase si importante.
Cred ca sarbatoarea isi pierde din valoare, din pacate.
Apropo, "O primavara fericita"

| drogh a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ai dreptate.Dar ce sa faci... Uita-te unde traim laughing) nimic sa nu te mire

| EarsOfAFox a răspuns:

Eu cand trec acum pe strada si vad flori parca le-as cumpara ca sa le mananc.hee hee
Mirosul e asa de irezistibil ca ar fi prea bune doar ca sa le daruiesc.

| EarsOfAFox a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te mananc si pe tine de irezistibila ce esti atunci sunt tigru? big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru EarsOfAFox):

Ma intreb acum, oare daca eram o leguma din cauza unui accident, inseamna ca erai vegetarian?
am sa fac un meme tongue

| ZambetDeGheata a răspuns:

Martisoarele sunt o traditie