| Cristina788 a întrebat:

Matusa mea i-a furat soţul mamei mele... Cu mult timp inainte sa exist eu mama a mai fost casatorita cu un barbat, la care dupa un timp s-au despartit, si dupa 6 luni matusa mea (adica sora lu' mama) a inceput sa umble cu sotul mamei mele (adica fostul soţ) ca ei s-au despartit... Dupaia mama a inceput sa zica la toata lumea : Sora mea mi-a furat soţul, si chestii de genul asta, si sora ei zicea ca nu i-a furat niciun soţ, el era despartit de mama si era singur, tocmai de-asta s-a hotarat sa-l ia ea! Care e de vina in chestia asta? matusa mea sau mama? Mama zice ca matusa mea e de vina, si matusa mea zice invers ca nu i-a furat sotul ca el era deja desprtit de mama, sa nu mai minta aiurea la toata lumea. Si pana la urma nu a ramas niciuna cu acel barbat.

11 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ca sa clarificam: Ce s-a intamplat a fost cu mult timp inainte sa te nasti tu. Tatal tau nici macar nu intra in discutie aici din cate am dedus. E o intamplare veche. Acel barbat a fost cu ambele surori pe rand, acum a ramas pentru amandoua doar amintirea unui scandal vechi. Daca dupa 6 luni a trecut la surioara inseamna ca s-au gandit amandoi la asta dinainte, altfel rupeau legatura si isi vedea fiecare de viata lui. Matusii tale nici nu i-a pasat ce simte sora ei daca procedeaza asa, iar pentru el au fost amandoua o distractie temporara. Amandoi sunt oameni lipsiti de etica, iar mama ta continua sa dea vina pe intamplarea asta pentru toate problemele ei actuale, agatandu-se de un moment urat din trecut.

Hai sa simplificam: cum faci curat? arunci gunoiul. Corect da? Cum iti faci ordine si liniste in viata? Mergi mai departe fara oamenii care calca peste tine cu zambetul pe buze. Tu o ai pe mama ta, ea pe tine, cu matusa pe care nu o iarta nu mai aveti ce imparti. Acum puteti sa va faceti ceva planuri frumoase pentru viitor. Chiar daca mama ta va trebui sa mearga mai departe fara scuzele nefericirii ei. Sa te lamentezi dupa 20 ani ca nu-ti merge bine din cauza asta e aberant. Daca am inteles ceva gresit clarifica tu.

| Anca a răspuns:

Indiferent ca era despartita sau cu el, nu e moral ce a facut matusa ta sa ia barbatul surorii, adica fostul cumnat!

Spune-i matusii tale sa nu mai ia resturile mamei tale!

| EUSIATIT a răspuns:

Amindoi. dar daca mama nu mai era cu el nu trebuie sa se supere. da nu e bine pentru ca matusa daca era cu el. nu se intilneau. cum o privea pe mama? e o situatie urita. mai bine fiecare si ar vedea de viata lui .dar.asta e lumea

| 16.laura.16 a răspuns:

Eu cred ca matusa ta pentru ca nu avea niciun drept sa se gandeasca la sotul surorii ei.Nu numai ca e pacat dar e si urat...

| tereza a răspuns:

Nu are nimeni dreptul sa judece cine, de ce si care este adevarul. Lucrurile s-au intamplat si ce simt acei oameni sau ce au facut bine sau rau este doar treaba lor. Mama e una si o respecti si o iubesti pentru ce este ea, asa cum este ea. Matusa, un om ca oricare altul care poate gresi dar pe care trebuie sa il intelegi si sa l respecti. Cu ce ajuta sa gaesesti un vinovat sau sa pui o eticheta? Care nu a facut nimic imoral, nedrept, urat? L-a furat, nu l-a furat - discutam despre oameni nu despre simple obiecte. S-a intamplat si atat. Fiecare poate sa invete ceva din asta nu sa judece.
Daca ai suficienta putere incearca sa le ajuti sa stearga ura si murdaria pe care o simt una pentru alta nu le ajuta sa mearga mai departe.

| psihox a răspuns:

De ce trebuie ca doua surori sa se certe pentru un barbat? E bolnava psihic sora mamei tale? Cam ciudata situatie. Si in prima casatorie, o sora care ar putea distruge casatorii, de parca toti barbatii ar trebui sa fie la picioarele ei?

| martha a răspuns:

Mama este numai una! Matusa este o mare looser-ita. Poti sa o uiti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matusata e curva.si fostul sot al mamei tale era curvar.deci amandoi erau curvari.si nu puteau sa-si faca de cap decat asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De vina e maicata, cred ca tipul era adult si chiar daca ar fi fost in relatii cu maicata si ar fi parasit-o pentru sora ei, chiar si asa dragoste cu sila nu se poate. Este absolut gresita o asemenea idee. Barbatul respectiv nu era un bun personal, o proprietate si probabil a considerat ca nu se mai simte bine in acea relatie asa ca a plecat. Suntem liberi sa fim fericiti si casatoria nu este o inchisoare ci o bucata de hartie fara valoare daca nu are ingredientul necesar, adica dragostea. Te pup, si te sfatuiesc in viata sa nu faci asemeni mamei tale, fii fericita si incearca sa traiesti prezentul si viitorul trecutul chiar nu mai are importanta, a trecut!

| Shane_1763 a răspuns:

Intradevar, nu e moral ce a facut matusa ta, am si eu o sora mai mare si fostul ei prieten ar fi vrut sa fie si cu mine... dar chiar daca au trecut 15 ani de cand ei s-au despartit, eu m-am gandit mereu cu dispret la fostul ei prieten, cand a venit cu asa propunere, l-am refuzat instant si l-am facut si nesimtit, fiindca doar eu stiu cat a suferit sora mea dupa ce s-au despartit, eu i-am auzit toate suspinele noaptea si i-am vazut lacrimile... o sora ar trebui sa-ti fie mai ceva ca si cea mai buna prietena, deci nu se face asa ceva. Matusa ta trebuia sa se gandeasca la faptul ca mama ta va suferi, chiar daca intre ea si fostul n-a mai fost nimic. Asta ca si teoretic. Practic, tu nu trebuie sa o etichetezi nicicum pe matusa ta, nu trebuie sa duci povara mamei tale. Vei avea pentru ea respect, pentru simplul fapt ca face parte din familia ta si este mai in varsta decat tine.
Pup kiss

| smiley_3104 a răspuns:

Amandoi sunt de vina. Nu poti sa i faci asa ceva surorii tale. Esti nedemna...Matusa ta nu a procedat corect, dar de,... oamenii nu mai sunt oameni.