| UniKKoL a întrebat:

Merge instalat cydia direct din iphone?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Nu te-am convins cu celelalte raspunsuri ale mele! NU MERGE instalat Cydia direct din iPhone!
Hai sa-ti dau cateva detalii ->>>
Ce inseamna jailbreak?

Procesul de jailbreak presupune folosirea unor programele cu ajutorul carora soft-ul telefonului este spart permitand astfel instalarea oricaror aplicatii cat si customizarea de orice fel a telefonului.

Ce este Cydia?

Cydia este asemanator AppStore-ului insa doar prin prisma faptului ca se pot downloada aplicatii din el. Asemanarile se opresc aici. Cydia spre deosebire de AppStore este locul unde sunt introduse aplicatii care se folosesc de facilitatile oferite de jailbreak-ul telefonului si pe care Apple nu le recomanda, nu le recunoaste si nici nu le accepta in AppStore. In Cydia se gasesc de la aplicatii, teme, tonuri de apel, tonuri pentru sms-uri pana la patch`uri care modifica modul in care functioneaza telefonul. Cydia poate fi folosita doar cu jailbreak si este instalata numai dupa jailbreak.
Cydia este cu siguranta una dintre cele mai instalate aplicatii pentru iOS, asta desi in mod oficial ea nu se gaseste in AppStore, iar Apple nu a vrut si nu va dori vreodata sa o accepte in magazinul virtual de aplicatii. Cydia este prima aplicatie instalata in timpul procesului de jailbreak si daca e sa ne luam dupa numarul persoanelor care au facut jailbreak atunci putem conchide ca in momentul de fata Cydia se afla pe aproximativ 10 milioane de terminale ce ruleaza iOS. Este o aplicatie fara de care decodarea unui telefon sau instalarea unei aplicatii neacceptate de Apple este imposibila.
Repet -> NU MERGE!