| AlexMaftei2001 a întrebat:

Merita sa te stabilești în alta tara?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca merita, DACA:
- stapanesti foarte bine limba tarii respective
- daca ai o profesie care-ti permite sa-ti gasesti imediat de lucru, acolo.
- daca ai vointa sa rezisti acolo, fara sa dai dai bir cu fugitii imediat cum dai de greu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e o chestie are difera de la individ la individ

| dullcat a răspuns:

Din ce punct de vedere sa merite? Nu toate orasele din ale tari sunt la apogeul civilizatiei. Exista si prin afara mini Romanii cu drumuri stricate, birocratie si sistem medical praf, personaje periculoase etc.

| Simpatic a răspuns:

Ai pus o intrebare mult prea generala.
Merita sa te stabilesti in pakistan sau somalia de exemplu? NU
Merita in Elvetia, Austria, Finlanda etc? DA

Cu toate acestea dintre tarile din Europa, Romania este o tara extrem de frumoasa si puteam sa fim mai bogati decat tarisoarele cu populatie de 8-10 milioane de locuitori care au si cel mai mare PIB, dar nu am putut, de ce oare?

| johnnny123 a răspuns:

Experiența mutatului în altă țară variază în funcție de o mie de factori și este diferită de la om la om.

Unii oameni se acomodează repede și-și construiesc un trai foarte bun, alții după trei luni nu mai rezistă și se întorc.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu e vorba despre ce merita sau ce nu merita, in toate este vorba de ce simti tu in interiorul sufletului ca vrei.Eu in viata mea nu am dorit sa traiesc in alta tara caci aici au fost toti cei la care tin si cei care tin la mine.Am fost iesita in calatorie intr-o alta tara cu o capitala neasemuit de frumoasa, dar nu m-am simtit bine imi lipseau cei dragi, si desi finul meu locuieste acolo si m-a dus peste tot am avut un mare gol in suflet. Cocluzie-merita doar daca ai acolo la cine sa tii si sa tina la tine, altfel nu.

| Eireann a răspuns:

E greu de respuns, daca pentru unii merita nu inseamna ca o sa merite si pentru tine.
Eu m-am mutat si pot sa zic ca da, in cazul meu a meritat. Dar eu mereu am fost mai independenta, mi-a placut sa ma descurc pe cont propriu, nu sunt super atasata de familie (evident ca ii iubesc dar niciodata nu am fost foarte apropiata de ei) si ma adaptez repede la nou.

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca nu ai nimic care sa te tina aici, de ce nu?

| LisaJulie a răspuns:

Germania este frumoasa și dezvoltata, eu consider ca merita dar mentalitatea lor e total diferita de cea a romanilor, sunt extrem de serioși și muncitori, nu este chiar așa ușor sa te acomodezi

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Romania este una din cele mai frumoase tari din lumea asta, si daca o vezi pe toata cu masina nu-ti mai vine sa pleci.

Insa raspunsul la intrebarea ta este DA, merita sa te stabilesti in alta tara. Sunt tari in lumea asta unde oamenii zambesc pe strada, asa de bine o duc. In Romania nimeni nu mai zambeste pe strada. Sunt tari unde durata medie de viata este aproape 90 de ani, comparativ cu Romania unde este cam 76-78 de ani. Sunt tari in Europa fara politie si fara forte de ordine sau armata. Romania este o tara bogata cu oameni saraci si conducere politica proasta, fiind iarasi sub influenta Rusiei dupa mai putin de 30 de ani de libertate.
Islanda, Danemarca, Spania sunt tari in care iti vei dori sa traiesti toata viata.

| relian a răspuns (pentru Bogatu_Valentin_1968):

Ro este o tara f frumoasa laughing ce vezi tu atit de frumos? Bine este in regula sa ai o atitudine pozitiva atit fata de tine cit si de tara ta, dar nici sa exagerezi laughing.
Ce are RO si nu au altii? Pina la urma locul este frumos pentru ca omu il face sa fie frumos.
In afara de peisaje de astea naturale, alte locuri is facute frumoase de om.
RO are locuri naspa, mai ales cele locuibile, orase vai mama lor. Spui ca RO e o tara bogata cu oameni saraci? Gresesti, RO este o tara saraca cu oameni saraci, daca era tara bogata, fi sigur ca si oamenii o duceau mai bine.
Dar acum fiecare cu parerea lui, poate tu nu ai mai iesit pe afara, nu ai mai vazut si alte tari sa vezi cum este, asa ca parerea ta este bazata pe ce ai vazut sau stii.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns (pentru relian):

Eu am vazut toata Romania de 3 ori, calatorind cu masina cand eram copi, am vazut cam jumatate din tarile din Europa si SUA. Si este asa cum zic, Romania este o tara frumosa si bogata cu oameni saraci si necajiti. Si asta nu din cauza oamenilor. Romania a avut intotdeauna multi dusmani, tocmai pentru ca este o tara frumoasa si bogata. Tocmai acum are 2 razboiae de dus.

| relian a răspuns (pentru Bogatu_Valentin_1968):

Cind faci afirmatii ce ai facut tu, este bun sa si arati, nu doar sa dai din gura.
Arata ce bogatii are RO, de ar fi atit de bogata, dar oamenii atit de saraci? Cind spui ca o tara este bogata, te uiti la economia acelei tari, nu te uiti la stele si la Luna si parca iti par tie altfel privite din RO si gata ai pus eticheta laughing

Ro nu-i bogata deloc, nici resurse naturale nu prea are, incit sa spui ca ar fi o tara bogata, asa ca nu stiu la ce anume te referi cand spui ca ar fi bogata.

A avut mereu dusmani, o fi avut, dar eu cred ca cel mai mare dusman al romanului, au fost tot ei ca locuitori al acelui teritoriu, si alt dusman a fost lipsa de interes, de cunoastere, de mai stiu eu ce, mai pe scurt a fost cam sarac cu duhu laughing

Nu uita ca mereu cand aparu un om mai destept, care a vrut binele oamenilor, rapid a fosot dat jos tot de catre romani, uneori chiar de catre oamenii simpli, de catre tarani.

Despre ce oameni vorbesti? Ai umblat tu prin toata lumea si ti se pare ca RO este cea mai frumoasa.
Ce are RO atit de frumos? Spune, zici ca ai colindat toata lumea laughing are peisaje ce altundeva nu sunt? Ce are atit de special ce spui tu? Din toti romanii plecati pe afara, tu esti intre aia numarati pe degete, care spun asta, restul au cu totul alta parere.

Ai fost in SUA si este pistol cu apa comparativ cu RO, aia da, e bun, daca tu asa ai vazut.
Pesisajele din RO is sterse, monotone, nimic specatculos. Orasele is si mai sterse, cenusii, vai de mama lor.

Bogatii naturale care is alea? Aur din tarina? Ala este peste totin lume genul ala, are carbuni, majoritatea tarilor au, petrol nu are, gaze ici colo, care is bogatiile alea ce tot bati toba?

Vina cu ceva clar, ceva surse care arata ce bogatii are RO, asa sa dam din gura, oricine poate.
RO se afla in razboi iar eu nu stiam laughing asta da.Inca 2 razboaie nu unu. Daca am fi fost o tara asa de bogata cum spui, nu mai eram astazi aici.laughing am fi fost luati de altii, mai ales ca mereu am fost slabi.

Tu esti unul dinte romanii aia care vin cu sloganul ala deja invechit, romanii is cei mai destepti, cei mai frumosi, cei mai cei, doar ca is vai mama lor, de abia merg de pe o zi pe alta laughing.

Cum zic vino cu ceva clar nu arunca 2-3 cuvinte la plesneala, poate poate cine stie zic si altii ca tine.