| mariuschakra12 a întrebat:

Metoda Silva ce beneficii are?

4 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Aceleasi ca metoda Forest.

Răspuns utilizator avertizat
| NunuNini a răspuns:

Ce este "Metoda Silva"? Unde se aplica? In invatarea matematicii?

| Floridori a răspuns (pentru NunuNini):

Cred ca se refera la miscarea religioasa numita si "auto-religie" prin care se incearca, cu ajutorul meditatie, a autocontrolului mintii si a anumitor exercitii de imbunatarire a starii psihologice, atingerea unor abilitati paranormale precum telepatia, clarviziunea etc.
Jose Silva, inventatorul tehnicilor a experimentat aceste metode in urma cu vreo 80 de ani pe fiica lui in speranta in care aceasta va avea un IQ mai mare in urma "tratamentului".A declarat ca a observat ca aceasta a inceput sa aiba abilitati paranormale si a decis sa isi imbunatateasca metoda, transformand-o in cele din urma intr-o miscare religioasa.
Eu consider ca este doar o alta bazaconie de metoda, acestea fiind foarte populare in anii '50-'60.Vanzarea de carti de acest gen era un succes.Il avem printre sutele de autori de acest gen, de exemplu pe Geof Gray-Cobb, poate cea mai cunoscuta figura ce sustinea astfel de teorii la vremea respectiva.