| viatadecacatt a întrebat:

Mi-am cumparat un acumulator pentru camera digitala, trebuie sa tin bateriile la incarcat 16 ore. le tin, dar dc dureaza putin? daca imi fac poze o jum de ora maxim scrie baterie descarcata si trebuie sa le incarc din nou.la fel ca si cu baterii obisnuite imi arata ca e baterie descarcata dupa putin timpsad?

1 răspuns:
| nashu40 a răspuns:

In general, camerele digitale sunt puternice si consuma repede bateriile sau acumulatorii. Ai grija sa verifici daca acumulatorii sunt incarcati, chiar daca au stat 16 ore. Adica te uiti la incarcator, trebuie sa aiba un led care sa indice momentul cand incarcarea e gata.
Si mai e un aspect : acumulatorii trebuiesc formatati inainte de prima incarcare (in general camerele au functia de descarcare) si apoi tebuie procedat ca si la telefon - 3 incarcari consecutive la maxim. Acelasi lucru l-am patit si eu cu o pereche de acumulatori Varta : ii incarc 16 ore si ma tin f putin straight face