| CarinaLma a întrebat:

Mi-am luat pe mine niște pantaloni largi, o bluza neagră larga și mare, jordani astăzi înainte sa ajung acum cu jumătate de ora înainte la facultate. Era un bărbat înalt, bine făcut, frumos, îmbrăcat in haine office și destul de deștept (părea) fiindcă ieșea dintr-o corporatie. Asta am crezut in primele 5 secunde. La care eram doar noi singuri pe strada, îmi vedeam de drumul meu, mergeam. La care începe sa fluiere după mine sa ma strige "alo gara unde te crezi așa boschet". Eu am crezut ca este altcineva când am auzit din spatele sunetele alea și vorbele alea. A tot continuat sa strige și deja deveneau deranjante zgomotele ca deja ieșiseră la poarta niște vecini. Eu m-am întors sa văd cine striga așa, sinceră sa fiu nu m-am gândit ca la mine se referea sau ca e chiar domnul acela probabil cu 20 de ani mai mare decât mine și cu o facultate terminata. După ce m-am întors mi-a zis "Nu auzeai zdreanto?" "Golanco". Am ramas masca. Eu nu înțeleg, dacă port un decolteu sunt zdreanță, dacă port haine largi sunt zdreanță. Nu înțeleg cum trebuie sa ma îmbrac? Acum câteva zile purtam aceeași pantaloni și m-a întrebat unul dacă sunt transsexual. Mie îmi place sa port acele haine anii 80-90 cum se îmbrăcau hipsterii in acea perioada, dar jur ca ajung acasă cu frigiderul plin la sfârșitul zilei și nu înțeleg cu ce am greșit.
Alte zile vreau sa port un decolteu, la fel, ajung cu frigiderul plin acasă.
Eu nu mai suport și sincer pun la suflet rau, nu am greșit cu nimic sa fiu înjurată sau sa se ia lumea pe strada doar pentru simplul fapt ca port niște pantaloni largi sau niște haine mulate.
Cum pot evita astfel de lucruri? Merg de o luna la psiholog ca am dezvoltat o anxietate și sincer îmi bate inima când ies din casa altfel și îmi creează o stare de inconfort

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt bărbat și port blugi bootcut ca acum 25 - 30 de ani.

Uite-mă în poză și vezi că am și cizme în picioare stil ciocate dar alt model - observi partea de jos la blugi.

Așa mă îmbrac de vreo 27 de ani și nu am mai schimbat moda.

https://i.postimg.cc/R0w8mQrb/poza.jpg

De ăla care a strigat după tine și avea cam vârsta mea, am aproape 50 de ani - e un DISTRUS la cap și nu ar trebui să îl iei în seamă.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil la tine inca este vară, la modul cum te imbraci.

| Violleta2022 a răspuns:

Topicul asta-i continuarea celui de acum cateva zile?

https://www.tpu.ro/......-mult-rap/

Constat ca ai o obsesie bolnavicioasa in a vorbi despre tine, despre corpul tau si vestimentatia ta, pe care incerci sa le pui in valoare prin descrieri puerile, imaginative dar ireale, chiar imposibile.

Mi-a placut topicul cu ascultatului muzicii rap la casti atat de tare de auzeau si trecatorii ce canta in castile tale, iar tu cu un auz supersonic, intelegeai ce vorbeai aia pe strada, chiar cu castile cu muzica tare la urechi.

| Violleta2022 a răspuns:

Acum sa lasam partea amuzanta a topicului si sa discutam de cauza anxietatii tale!

Orice om inteligent cand constata ca este privit ridicol sau comentat uracios pe strada (in nenumarate randuri) pentru vestimentatia purtata, intelege in final ca ceva din vestimentatia lui/ei nu este tocmai adecvata pentru corpul lui/ei si isi ajusteaza imbracamintea si comportamnetul pentru binele si sanatatea persoanala, ca aia de pe strada trec si se amuza doar, dar tu faci crize de anxietate si frustrare de ajungi la psihologi si psihiatri.

| Dismally a răspuns:

Mi-e greu sa cred ca cineva necunoscut se ia de tine pe strada pentru felul in care te imbraci. Cum sa eviti nu stiu, aceste lucruri nu se intampla in general dar in cazul in care se intampla ai doua alternative: ori il ignori total, ori te opresti si il faci in toate felurile posibil.

| Emma30555 a răspuns:

Poate totusi zona in care mergi nu e una prea ok, sunt multi dobitoci pe strada, nu trebuie bagati in seama. Ca sa eviti lucrurile astea, poti sa mergi in compania colegilor, sau sa schimbi traseul zona prin care te plimbi, sau sa mergi cu taxiul, uber ul daca iti permiti. In timp lucrurile astea se vor mai schimba, toti golanii astia nu vor mai avea tupeul asta,, fac asta ca te vad tanara si cred ei ca nu ripostezi iar ei sunt plini de frustrari.

| paul123paul123 a răspuns:

Mergi la Sfanta Biserica