| KobraKai a întrebat:

Mi-am pierdut locul de munca din cauza pandemiei. Sunt un bucătar destul de bun si restaurantul la care lucram s-a inchis de tot si acum nimeni nu mai face angajari. Ce sa fac ca ma apuca disperarea?

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cauti la alte restaurante, pana iti agsesti de munca, ca acum se deschide sezonul, se deschid terasele, restuarantele de vara si bucatarii vor fii foarte cautati.
Nu dispera! Cauta in orasul tau, printeaza CV-uri si da-le la restaurante, peste tot...ca nu se stie niciodata, de unde sare oportunitatea!
Atetie cum te imbarci cand duci Cv-urile: clasic si curat, fara tricouri si blugi rupti sau tenisi in picioare.
Prima impresie conteaza intotdeauna!
Succes!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe timpul verii, daca vrei venitul asigurat, poti cauta un loc de munca pe litoral (in Constanta/imprejurimi). Salvezi situatia pe moment, iar pana in septembrie iti faci un plan, ceva.
Ca bucatar poti lucra aproximativ oriunde, mai ales daca esti disponibil pentru deplasari.

| KobraKai explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am cam incercat toate variantele dar nimeni nu ofera mai mult de salariul minim. Chiar si cei care au anunturi ca angajeaza bucatar cu salariu de 4500-6000 lei vor 2-3 luni de proba cu salariu sub 2000 iar apoi iti trag teapa. Perioada de proba era de 2 saptamani - 1 luna maxim, dar acum nici nu vor sa auda. S-a schimbat totul cu idiotenia asta de pandemie.
O sa plec in Grecia am vorbit cu Hamurabi si pare foarte serios am incredere.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru KobraKai):

Succes!
Mai sunt si agentii care au locuri de munca prin Europa, te ajuta cu deplasarea, iar castigurile sunt undeva pe la 1300-1800 euro. Fata de Romania, se lucreaza mai ok, doar 8-9 ore pe zi.

| gemeni6226 a răspuns (pentru KobraKai):

Da asa e dar eu primul raspuns am dat caci enuntul intrebarii tale nu icludea si suma pentru care doresti sa lucrezi.

| Hammurabi a răspuns:

Câți ani ai? Ai macar 3 ani experiență? Știi cât de cât lb engleză vorbit/citit?

| KobraKai explică (pentru Hammurabi):

Am 35 de ani și am lucrat 7 ani la restaurantul care s-a inchis. Ma descurc destul de bine si in engleza si in italiana.

| Hammurabi a răspuns (pentru KobraKai):

Ești căsătorit, ai copii?
Ai veni să lucrezi în Grecia?

| KobraKai explică (pentru Hammurabi):

Bineanteles de ce nu daca e ceva convenabil si se poate. Sunt casatorit dar nu am copii.

| Hammurabi a răspuns (pentru KobraKai):

Ok. Scrie-mi în privat și lasă un număr de tel. Te sun eu să discutăm.

| gemeni6226 a răspuns:

Aici in Satu Mare de unde sunt se cauta.

| oglindasultanului a răspuns:

Pai unde traiesti ma? Te duci in oras sa le cauti... sau te muti intr-unul mai mare/mai aglomerat "sateanule"winking

| goguPatent a răspuns:

Eu vad ca sunt zeci si zeci de locuri de munca in domeniu. E foarte curios cand pe de o parte unii se plang ca nu sunt locuri de munca in horeca si pe de alta partii patronii trebuie sa caute oameni prin Asia ca nu au pe cine angaja.

Tona de locuri de munca la o simpla cautare

https://ro.jooble.org/locuri-de-munca-bucatar-cu-experienta?p=2

| KobraKai explică (pentru goguPatent):

Incearca tu sa te angajezi in horeca si sa-mi spui daca ti-a oferit cineva mai mult decat salariul minim pe economie indiferent de calificare. Am mai fost angajat de proba in doua locuri si si-au batut joc de mine la unii am lucrat de proba 2 luni jumate si nu mi-au dat nici un ban. Altii mi-au oferit un salariu de 1800 lei pe luna la program de 10 ore.

| Dragosdoar a răspuns:

Salut
Nu stiu cum te-as putea ajut in prezent sincer,dar daca te-ai uitat bine pe tik tok si pe Youtube se urmaresc foarte mult canale de gatit. Te filmezi frumos cum gatesti, dai retetele, postezi frecvent retete, faci intre timp urmaritori si ti se monetizeaza filmuletele. Bine, ce spun eu aici o sa te ajute probabil dupa ceva timp, dar merita incercat