| anonim_4396 a întrebat:

Mi s-a intamplat sa ma bag in vorba cu o cunostinta mai veche pe care o am in lista de Facebook de mult timp. A inceput sa ma intrebe de ce m-am bagat in vorba cu ea. I-am spus ca am vazut-o prin lista si m-am gandit sa incep o conversatie. Am schimbat 2 vorbe, pe urma mi-a zis ca se baga la un film si nu mai poate vorbi. Tind sa cred ca era o scuza.
Credeti ca este ceva aiurea daca incep o conversatie cu cineva din lista mea cu care nu am vorbit pana atunci in privat?
Cum poti sa iti dai seama daca cineva vrea sa vorbeasca cu tine sau accepta doar din politete?
Care este rolul prietenilor de pe retelele de socializare? Ma refer al acelora cu care nu ai fi dispus sa vorbesti si in privat.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

În ziua de azi te împrietenești pe rețelele de socializare din curiozitate, pentru like-uri, ca să ai cât mai mulți prieteni sau sa îți faci reclama, prea puțin pentru socializare și cunoaștere.Asa e azi.

De vorbit poți sa vorbești cu oricine din lista ta. Daca îți răspunde bine, dacă nu iar bine.
Dacă are chef sa socializeze va dezvolta subiecte, dacă nu, ți le va tăia scurt sau nu îți va răspunde.Simplu.

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu i-ai placut si te-a respins politicos. Nu îl mai aborda niciodată.

Probabil că intâi, trebuia să schimbati păreri, pe marginea imaginilor pe care acesta le posta pe Facebook, iar asa, vedeai dacă e deschis dialogului.

Ori, poate că e de modă veche si consideră că băiatul e cel care trebuie să cucerească, adică cel ce trebuie să facă primul pas.

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Nu e baiat. E fata.
Si chiar daca ar fi fost vorba despre un baiat, de ce presupui ca bagandu-ma in vorba cu el m-as fi dat neaparat la el? Nu orice discutie prieteneasca cu o persoana de sex opus inseamna neaparat ca te dai la cineva. Uneori intentiile pot fi prietenesti si atat.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, chiar dacă era fată, poate că nu își dorea să lege prietenii.

"daca ar fi fost vorba despre un baiat, de ce presupui ca bagandu-ma in vorba cu el m-as fi dat neaparat la el? "

Dacă îl abordezi cu "Bună, ce faci?" cum crezi că ar interpreta gestul tău?

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Daca spunandu-i unui tip "Buna, ce faci?" inseamna ca te dai la el, atunci cum ar suna o abordare mai amicala?
Nu de alta, dar am iubit si n-as vrea ca atunci cand fac conversatie cu un tip sa inteleaga ca ma dau la el.
Iubitul meu mi-a spus ca este normal sa imi fac si prieteni baieti, dar cu conditia sa nu ii las sa se dea la mine.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

"Daca spunandu-i unui tip "Buna, ce faci?" inseamna ca te dai la el?"

Eu așa zic, dacă e vorba de un necunoscut! Poate că 90% ar interpreta că ești disponibilă.

Ce iubit "open-mind" ai...
Poate că, totodată, vrea să îți verifice și fidelitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De aceea mă bucur că nu folosesc nicio rețea socială.

Atunci când se eschivează cu pretexte de genul și nu mai revine cu vreun mesaj, îți dai seama că a făcut-o doar din politețe.
Rolul "prietenilor" de pe rețelele sociale adesea este acela de ați da like și comentarii la poze ca să-ți hrănească ego-ul.