| VasileRapidistu13 a întrebat:

Mi s-a spus ca nu stiu cum functioneaza banii, explicati-mi voi cum, eu afirm ca ori ca iei 7000lei ori ca iei 3000de euro nivelul de fericire e la fel.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O avocată ia 5000 de euro că face niște acte și le trimite în străinătate.
Acum 10 ani lua 500 de euro.
Acum 20 de ani lua 100 de dolari.
Durează cam 3 săptămâni să facă actele și face doar 2 drumuri de acasă unde e nevoie.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti fi fericit si fara bani, dar poti fi nefercit si ca miliardar.
Nu numai banii aduc fericire. Dimpotriva, aduc mai multa nefericire.

| VasileRapidistu13 explică (pentru Bula):

Corect poti fi fercit si cu si fara.

| cristimihailov a răspuns:

Eu inteleg ca aico conteaza cu ce compari. Daca compari cu 0 atunci 7000 de ron sunt nivel de fericire.

La fel si cu 3000 de euro.

Dar daca compari 7000 ron cu 3000 euro, atunci sunt motiv de invidie si automat de nefericire.

| SingleForOne a răspuns:

Se deduce la stilul de viata al fiecaruia (referindu-se si la familie) si costul de trai din fiecare oras, la nivel de microeconomie.
La nivel de macroeconomie, depinde de rata inflatiei in tara in care locuiesti, orasul in care locuiesti, taxele care se incaseaza, produsele sunt fabricate local in oras sau undeva in țară sau importate.
In Romania poti trai o viata de lux cu 3000 de euro, iar cu 7000 de lei este o viata la nivel mediu spre lux. Nu mai vorbesc de investiții sau o afacere.
Ideea principala este ca "fericirea" este influentata de multe nevoi si dorinte ale oamenilor, iar majoritatea se mulțumesc cu cat au, dar cand au mai multi bani, vor dori mai multe lucruri. Este un procent extrem de mic in care oamenii sa se mulțumeasca intr-adevar doar cu ce au, indiferent ce suma de bani au.

| VasileRapidistu13 explică (pentru SingleForOne):

Pai Man eu zic 7000 lei tu dar să ia și nevasta un 4000 lei așa doar tu e mai greu puțin.