| Zuzzy05 a întrebat:

Cum se spune corect "Adevarat a inviat!" sau "Adevarat ca a inviat!"? Eu nu vad sensul primei variante, a doua e corecta din punct de vedere gramatical.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă spui că a doua variantă este corect din punct de vedere gramatical, trebuie să și demonstrezi!
Deci...
Pa, pa.

| PreotCrestin a răspuns:

Mai important este sa spui din suflet si cu credinta in Cel ce si-a jerfit pe unicul sau fiu pentru salvarea omenirii.

| Ionita_Razvan_1990 a răspuns:

Ai dreptate. Prima forma este una populara si din mosi strmosi care nu stiau asa de bine gramatica

| Zuzzy05 explică (pentru Ionita_Razvan_1990):

Da,asa e....doar ca aproape toti folosesc forma asta si mie mi se pare ca nu are sens.

| costis a răspuns (pentru Ionita_Razvan_1990):

Probabil vine de la "Cu adevarat a Inviat!"