| GulDan a întrebat:

Mie imi place spaniola insa am auzit ca Spania e aproape de faliment...si mai multi oameni imi zic ca nu merita sa invat limba.

Ce parere aveti de lb. spaniola? merita?

Răspuns Câştigător
| Anca6991 a răspuns:

Si chiar daca ar fi asa, Spania nu e singura tara in care se vorbeste spaniola. Cred ca ai vorbit despre situatia economica in eventualitatea unei plecari. Totusi, si sa fie adevarat, sunt domenii si domenii in care te poti incadra, si care sa nu fii asa de "la pamanat". Chiar daca nu ti-ar folosi pentru ceva anume, merita sa inveti o limba straina, mai ales spaniola care e foarte usoara, te poate ajuta sa te dezvolti intelectual.

8 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Ce legatura are situatia economica, cu faptul ca vrei sa inveti o limba straina?
situatia din Romania ne indeamna sa uitam limba romana?
era un proverb: "unde dai si unde poc"

| suffarstar a răspuns:

E a treaia cea mai vorbita limba pe glob, deci da.

| Marian_Mary_2002 a răspuns:

Daca crezi ca iti va fi de folos o poti invata, dar nici o informatie in plus nu strica! daca te hotarasti da inveti iti urez mult succes!

| Eastwood a răspuns:

Daca iti place limba spaniola, invat-o, nu ai nimic de pierdut crede-ma. E o tara destul de dezvoltata, nu are rost sa te iei dupa gura lumii!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce treaba are economia unei tari cu limba vorbita? Ca doar nu se evapora vorbitorii de spaniola de pe pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vorbește spaniolă și în America de Sud și Centrală, dacă chiar vrei să profesezi într-o zonă unde se folosește limba asta.

| RAY a răspuns:

E o limba frumoasa, o poti invata aici http://cursuri-de-limbi-straine.blogspot.ro/

poti vizita Spania e tara frumoasa si crede-ma ca ei cu engleza nu se inteleg prea bine, apoi toata america de sud, si e sora limbi romane

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu conteaza ca Spania e falimentara. Toata Europa este falimentara sau va deveni. Dar exista America latina, chiar si in SUA se cauta vorbitori de spaniola. Oricum, in Spania, falimentara sau nu, mai devreme sau mai tarziu, te vei descurca.Sigur ca merita!