| EliLeli a întrebat:

Mie mi se pare destul de complicat sa ma mut de colo-colo, cu jobul, familia, toata viata. Aici ma refer la mutat in alta tara. In cele mai multe cazuri este necesara invatarea limbii din tara respectiva, engleza nu este de ajuns. Asta este motivul pentru care mutarea imi pare dificila. Absolut nimic altceva nu ma deranjeaza. Cum ar fi daca limba engleza ar deveni limba oficiala (sau macar secundara, dar obligatorie) in toate tarile de pe planeta?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asa este, este dificila mutarea si invatarea unei limbi noi si gasirea unui loc de munca in strainate, apoi sa o iei de la lingura si sa te bagi in datorii bancare, dar toate sunt pentru un trai mai bun, construindu-ti o viata noua acolo si te asigur ca apar satisfactiile dupa cativa ani de tras la greu, care sunt mult mai mari decat le-ai obtine in Romania.

Limba engleza este deja limba universala, cea mai vorbita de pe pamant, dar nu se pot obliga toate natiile pamantului sa o vorbeasca, fiindca este practic imposibil asa ceva.

Miliardele de asiatici (chinezi, vietnamezi, indinei, pakistanezi, coreezni, japonezi) sunt mult mai multi decat suntem noi au limbile lor vechi si dialecte de mii de ani, deci numai cei care vor sa faca o facultate sau cursuri superioare, ajung sa invete si engleza.

| lpavel a răspuns:

Unii nu vorbesc bine nici limba materna si tu vrei sa mai invete si engleza? laughing

| goguPatent a răspuns:

Juma de glob nu are ce manca, crezi tu că le pasă că îți e ție greu sa te muti și vrei să învețe engleza? Hahahahah

| EliLeli explică (pentru goguPatent):

Am inteles. Si intrebarea era alta.

| goguPatent a răspuns (pentru EliLeli):

De ce engleza si nu chineza? Sunt mai multi vorbitori nativi de chineza decat de engleza.

| EliLeli explică (pentru goguPatent):

Sunt convinsa ca ai prins ideea.