| christine99 a întrebat:

Multe persoane spun ca in vestul Romaniei oamenii sunt mai civilizati si au o mentalitate mai moderna decat cei din Moldova. E adevarat?

18 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Care sunt aceste multe pesoane? Cele din vestul Rom?

| Plato a răspuns:

Bineinteles, Cluj-Napoca si Timisoara dau clasa oricarui alt oras, din toate punctele de vedere, in special Clujul. Treci pe aici, te convingi. E cu totul alta lume.

| christine99 explică (pentru J0B0MAT):

Nu, tot moldoveni. De exemplu, profesorul meu de psihologie a zis ca cei din vest sunt mai aproape de Europa, moldovenii de Rusia si asta creeaza o diferenta in mentalitate.

| J0B0MAT a răspuns (pentru christine99):

Ce a spus el ţine de geografie. Există mentalităţi moderne, mai puţin moderne, culturi diferite în fiecare ţară.

| christine99 explică (pentru J0B0MAT):

Nu tine doar de geografie, ci de influente culturale. Eu nu vorbeam de tari diferite, ci de regiuni ale Romaniei. Si nu mi-ai raspuns la ce am intrebat eu.

| J0B0MAT a răspuns (pentru christine99):

Ba da, am răspuns.

| christine99 explică (pentru J0B0MAT):

Si in concluzie. Da sau nu?

| J0B0MAT a răspuns (pentru J0B0MAT):

Ce am zis eu se aplică şi la aceeaşi ţară, şi la tări diferite.Deci am răspuns la mai mult decât ai întrebat.Merit puncte bonus.

| Drimmero a răspuns:

Tine de mentalitatea care s-a format in functie de repartitia geografica, de influente, cum s-au consolidat orasele, etc.

| J0B0MAT a răspuns (pentru christine99):

Nu e adevărat ce a zis proful tău.Nu ai cum să generalizezi în halul ăsta.

| christine99 explică:

Nu doar o persoana mi-a spus asta, nu stau acum sa-i explic pe toti, ideea era daca e adevarat sau nu, din experientele voastre personale. Daca nu intelegeti nu mai postati, doar asa ca sa ajungeti campionii zilei ca domnisoara.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu locuiesc de decenii în partea de Vest. Mentalitățile se formează și în timp istoric.
Aici a fost admnistrație austro- ungară vestică până în 1918. Comunitatea maghiară se simte legată de cea din Ungaria. Astfel mentalitatea și din motive geografice și istorice și de mediu social e mai vestică ca în alte regiuni ale țării.
Nu am trăit în alte regiuni ca să fac comparație, în timpul armatei am fost la București. Tot ce pot să spun acum din experiența concretă, a unora. Am cunoștiințe, foști bucureșteni care s-au mutat de 1 an, 2 aici unde locuiesc acum eu, în Cluj. I-am întrebat cum se simt aici. Mi-au spus că nu se mai întorc veci în București, chiar să fie obligați. Tot așa pot să vă spun că cunosc moldoveni stabiliți în Cluj. Clujeni plecați să locuiască în Moldova, nu,

| RAY a răspuns:

Fara sa fiu rasist va spun ca in Timisoara sansa sa nimeriti un banatean este foarte mica,Timisoara este plina de olteni,moldoveni care sau adaptat aici si muncesc si traiesc,nu a crescut rata violentelor sau a crimelor,desigur ca a contat si faptul ca au fost multe minoritati aici categoric, termenul de civilizat este relativ, popoarele asa zis civilizate au tinut multe secole sclavi africani e ceva civilizat? sau razboaie? nazism? comunism? evul mediu, omul nu este o fiinta civilizata si are nevoie si de frica, teama, Romania e o tara unde legea nu exista ba chiar se promoveaza hotia, crima

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Tu locuiesti in nord, sud, vest, est?

| RAY a răspuns (pentru christine99):

Istoric vorbind se spune ca moldoveni =rusi mai mult, olteni = mai mult romani =sange latin,ardeleni =germani, maghiari, banateni =germani, maghiari, evrei, genetic vorbind este o populatie diversa

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Locuiesc in nord-vest la sud de est.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, e adevarat. Eu sunt intre ei (Bucovina), si mi-e greata sa merg spre "fratii mei", inspre Moldova, pe cand spre Ardeal, parca ma duc la niste prieteni (si nu cunosc pe nimeni).
Nu e groaznic nici in Moldova, de exemplu in Botosani si Iasi (in orase, nu la tara) sunt oameni educati, si cu cultura generala. Dar in orase precum Suceava sau Vaslui, majoritatea sunt navetisti amarati, care vor sa dea impresia ca au realizat ceva. Si prin jud. Neamt, am observat aceeasi categorie de flamanzi fudui.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, asa este! Cei din vest sunt mai civilizati ca cei din est (moldova romaneasca).