| Joker3134 a întrebat:

Ca mentalitate oare țările precum Anglia, Japonia sau oricare tara moderna in anii 1800 erau mai dezvoltați că mentalitate decât noi românii acum /?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si aia din epoca de piatra erau dar aia din 1800

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Joker3134):

Tu crezi ca eu am glumit?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Joker3134):

Eu in chesti de astea nu glumesc, ca nivel de cultura, gandire da

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Joker3134):

Pai doar de 30 de ani e democratie in Romania, generatia comunista inca e la putere, mai asteapta si tu o generatie, doua sa se observe ceva

| Drimmero a răspuns:

Eu zic ca da, dar acum englezii sunt jos de tot, au ajuns o natie amestecata la fel cum e toata Europa de Vest si de Nord de altfel.

Erau dezvoltati inainte si aveau o cultura misto, gandeste-te ca ei in secolul 19 aveau metrou, aveau scriitori, noi eram inca cu puta in tarana, eram desculti din toate punctele de vedere,, dar bine...istoria nu ne-a permis sa ne dezvoltam cum trebuie, am fost in continua amenintare din cauza pozitiei cam proaste, eram in bataia pustii din toate partile, prinsi la mijloc dar e alta mancare de peste. Istoria ne-a dat in spate foarte mult ca tara, ca neam, nu ne putem compara cu vreun stat Occidental pentru ca nu ne permitem. Din secolul 19 majoritatea statelor se dezvoltau si se culturalizau, iar noi ne bateam cu betele si pietrele, cam asta e diferenta intre noi si ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru Joker3134):

Tot ce pot sa-ti zic e ca Romania actuala ar fi fost decenta pentru secolul 19.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns:

Nu.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru Joker3134):

Da.
Suntem cam cum erau ei prin anii '70, parerea mea.
In secolul 19 nu aveau o mentalitate prea deschisa nici acolo.

Răspuns utilizator avertizat